Stanisław Stefanowski i Władysław Tusk "Zasłużonymi dla gminy Somonino"

środa, 21 sierpnia 2019 r., 10:26
fot. archiwum

W środę, 14 sierpnia, na posiedzeniu Rady Gminy Somonino dwóm mieszkańcom nadano tytuł "Zasłużonego dla gminy Somonino". Chodzi o Stanisława Stefanowskiego i Władysława Tuska. Uroczyste wręczenie tytułów nastąpi w późniejszym czasie.

Pomysłodawcą przyznania tytułu "Zasłużonego dla gminy Somonino" jest wójt gminy, Marian Kowalewski. To on na sesji Rady Gminy, która odbyła się 16 czerwca, zwrócił się do radnych, by od tego roku przyznawać nagrodę dla osób szczególnie zasłużonych w rozwój gminy. Na ostatnim posiedzeniu przedstawił dwie uchwały, na mocy których tytuł miałby zostać przyznany Stanisławowi Stefanowskiemu i Władysławowi Tuskowi.

- Uważam, że warto o takie zacne osoby z naszej gminy zadbać i je nagradzać - powiedział wójt, Marian Kowalewski.

Stanisław Stefanowski przez pięćdziesiąt lat był sołtysem sołectwa Egiertowo. W czerwcu tego roku zakończyła się jego kadencja, a jego następcą został Kamil Klein.

Władysław Tusk jest mieszkańcem Somonina. Urodził się 15 czerwca 1929 roku. W 1954 roku rozpoczął swoją przygodę ze strażą pożarną. Wówczas wstąpił do Kolejowej Straży Pożarnej w Gdańsku, gdzie służył zawodowo. Prywatnie jest mężem, ojcem córki i syna, dziadkiem czworga wnucząt i pradziadkiem prawnuczki i prawnuka. W Somoninie Ochotnicza Straż Pożarna powstała w 1970 roku. Dh Władysław dołączył do niej po siedmiu latach jej działalności. Prezesem jednostki był przez 34 lata. W tym czasie udało się pozyskać cztery wozy bojowe i wybudować nową strażnicę. W 2010 roku zrezygnował z funkcji prezesa, przekazując "pałeczkę" młodszemu pokoleniu. W uznaniu zasług dh Władysław Tusk został odznaczony jednym z najwyższych odznaczeń Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza, który nadawany jest przez Zarząd Główny Związku OSP RP.

- Bardzo proszę o przyjęcie tych uchwał - wójt zwrócił się do radnych.

Ku jego uciesze, obie uchwały zostały przyjęte przez radnych jednogłośnie. Uroczyste wręczenie tytułów laureatom "Zasłużony dla gminy Somonino" nastąpi w późniejszym czasie.

KK

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.