Gmina Somonino wyemituje obligacje o wartości 4 mln zł

czwartek, 22 sierpnia 2019 r., 08:25
fot. Karolina Kaczykowska

Gmina Somonino zdecydowała się na emisję obligacji o łącznej wartości czterech milionów złotych. Środki te zostaną przeznaczone na spłatę zobowiązań, m.in.: inwestycji drogowych.

Na ostatnim posiedzeniu Rady Gminy Somonino przedstawiono uchwałę w sprawie emisji obligacji. Gmina ma zamiar wyemitować cztery tysiące papierów wartościowych. Wartość każdej z nich wynosi tysiąc złotych.

- Na początku planowaliśmy wyemitować obligacje na kwotę pięciu milionów stu tysięcy złotych. W marcu bieżącego roku wprowadziliśmy zmiany tego załącznika i w związku z wprowadzeniem wolnych środków, pomniejszyliśmy te obligacje o kwotę ponad miliona złotych. Wartość przychodów, które mamy uzyskać według planu, to cztery miliony złotych - tłumaczyła skarbnik gminy Somonino, Cecylia Kitowska.

- Żeby móc zachować płynność płatniczą, a szczególnie móc realizować płatności z tytułu realizowania inwestycji, musimy do tego zadania przystąpić i przygotować się do emisji obligacji - opowiadała Cecylia Kitowska.

Będą to obligacje na okaziciela, czyli przeniesienie własności poprzez wręczenie nabywcy dokumentu obligacji przez podmiot, który zbywa te obligacje. Nie będą one zabezpieczone.

Środki pozyskane z obligacji zostaną przeznaczone m.in. na spłatę zobowiązań.

- Ta kwota zostanie przeznaczona na spłatę zobowiązań, codzienne potrzeby. W dużej mierze chodzi o zapłaty za remonty dróg - mówi Andrzej Sołtysek, Przewodniczący Rady Gminy Somonino.

Uchwała została przyjęta przez radnych jednogłośnie. Następnym krokiem jest wysłanie jej do Regionalnej Izby Obrachunkowej, która dokładnie ją przeanalizuje.

KK

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.