W Sulęczynie dzielili się chlebem i dziękowali za tegoroczne plony

niedziela, 25 sierpnia 2019 r., 18:10
fot. MD-Z

Tradycyjnie mszą świętą dożynkową zainaugurowano doroczne dożynki gminy Sulęczyno. Po nabożeństwie uroczysty korowód przemaszerował na plac przed ośrodkiem kultury, gdzie na zgromadzonych czekały występy, konkursy i biesiada kaszubska.

W Sulęczynie trwa doroczne święto plonów. Rozpoczęło się ono mszą święta dziękczynną w kościele parafialnym, sprzed którego też wyruszył dożynkowy korowód, który przemierzając ulice Sulęczyna, dotarł na plac przed ośrodkiem kultury. Tam starostowie dożynek przekazali na ręce gospodarza gminy bochen chleba.

- Gospodarze sołectwa Zdunowice i Sulęczyno przekazują ten chleb jako owoc ciężkiej pracy rolników gminy Sulęczyno. Proszę przyjąć go z szacunkiem i godnością oraz dzielić sprawiedliwie tak, aby dla wszystkich na cały rok wystarczyło - mówili Jan Zblewski - sołtys sołectwa Zdunowice oraz Bernadeta Baske - sołtys Sulęczyna, tegoroczni starostowie dożynek gminy Sulęczyno.

- Bóg zapłać za ten chleb z tegorocznego zboża. Z całych sił, mocy razem z nieobecnym dziś przewodniczącym Rady Gminy będę starał się dzielić uczciwie, sprawiedliwie i rzetelnie. Jeszcze raz Bóg zapłać. Chcę podziękować także tym, którzy przygotowali dożynkowe wieńce, przyczyniając się do uświetnienia tego placu. Dziękuję też wam rolnicy, za waszą pracę, bo ziemia żywi nas wszystkich. Szczególnie jeśli zabrakłoby nam chleba, będziemy mogli przekonać się kto to jest rolnik i co to jest ziemia. Szanujmy ziemię, nie zatruwajmy jej - mówił wójt Bernard Grucza.

Po oficjalnym rozpoczęciu dożynek gminno-parafialnych nadszedł czas na podzielenie się chlebem oraz wspólną zabawę. Na scenie zaprezentowały się orkiestra Tuba Band oraz Schola św. Anny. Nie zabrakło też konkursów dożynkowych czy turnieju gry w Baśkę. Całość zwieńczy biesiada kaszubska.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.