Kaszubskie Dożynki Gminy Sierakowice

niedziela, 25 sierpnia 2019 r., 18:41
fot. AL

Na przełomie sierpnia i września w gminach całego kraju rolnicy i mieszkańcy spotykają się, aby wziąć udział w dożynkach. Nie inaczej było w gminie Sierakowice, gdzie dziś odbyła się uroczystość, w czasie której dziękowano za tegoroczne plony. Poza dziękczynnym nabożeństwem, które odbyło się na ołtarzu papieskim, nie zabrakło również turnieju sołectw, stoisk gospodyń wiejskich i pokazów tańca kaszubskiego.

Tradycyjnie wspólne dziękowanie za zebrane plony rozpoczęto od uroczystej mszy świętej na Ołtarzu Papieskim.

- Dzisiaj przy Ołtarzu Papieskim w sposób szczególny witamy bochen chleba, upieczony z tegorocznej mąki. Tymi samymi słowami wdzięczności i szacunku witamy rolników, sadowników, pszczelarzy, którzy codziennie troszczą się o to, aby nie zabrakło nam chleba powszedniego. Wiemy, że gdyby nie ci ludzie, na naszych stołach nie byłoby chleba, a więc tego czynnika, który dla nas ludzi pielgrzymujących jeszcze na ziemi jest bardzo ważny. Dzisiaj patrzymy na ten chleb, który będziemy dzielić i wiemy, że w polskich rodzinach zawsze zajmował on ważne miejsce, nawet wówczas, kiedy było go bardzo mało. Nawet wtedy było go jednak tyle, by podzielić się nim z potrzebującym, biednym i gościem. O tym, że trzeba dzielić się chlebem przypomniał nam św. Albert. Mówił, że trzeba być dobrym, jak chleb, który leży na stole i od którego każdy może odłamać tyle, ile potrzebuje. Kiedy jest chleb, to jest wszystko. Chleb nas łączy i to nie tylko przy stole, ale także w miłości, zatroskaniu o siebie. Chleb zawsze otwiera nasze oczy na potrzebujących, na bliskich - podkreślał podczas homilii ks. Marek Wera, proboszcz parafii św. Jana w Sierakowicach.

- Tak się pięknie składa, że kiedy obchodzimy święto plonów, już jutro spoglądamy na wyjątkowe święto - uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Pamiętamy o złożonym tam kiedyś ślubach jasnogórskich. Te słowa dzisiaj również wypełniamy. Wtedy, kiedy dzielimy się chlebem. Chrystus pragnie, abyśmy zawsze na oczy i serca mieliśmy otwarte na potrzebujących, abyśmy potrafili dzielić się tymi darami, które daje nam Pan Bóg. A dzisiaj daje nam dary w postaci chleba i darów ziemi. Chrystus prosi, abyśmy byli tutaj na ziemi, przedłużeniem jego rąk, abyśmy byli przedłużeniem jego miłości. A Bóg dał nam miłość po to, abyśmy mogli ją pomnażać w drugim człowieku, dzielić się chlebem i darami pochodzącymi od Boga(…) Drodzy rolnicy, ludzie ciężkiej, ale i pięknej pracy. Tak, jak wy dzisiaj dziękujecie Panu Bogu za błogosławieństwo w tegorocznym plonach, tak my wszyscy tutaj zgromadzeni, dziękujemy za waszą pracę - kontynuował.

Po nabożeństwie dożynkowy korowód przemaszerował do amfiteatru "Szerokowidze". Tam wszystkich biesiadników powitał gospodarz gminy Tadeusz Kobiela. To też na jego ręce starstowie dożynek Mirosława i Kazimierz Pawelczykowie przekazali bochen chleba, którym następnie podzielono się z wszystkimi mieszkańcami.

Później przyszedł czas na występy i zabawę. Na scenie zaprezentowali się między innymi Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Sierakowice oraz Ania Brzeska. Reprezentencja poszczególnych miejscowości stanęły też w szranki o tytuł najlpeszego teamu w turnieju sołectw.

Dożynki zostały uatrakcyjnione również o stoiska lokalnych twórców. Można było skosztować regionalnych potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich. Nie zabrakło też strefy zabaw dla dzieci.

O godzinie 20. na scenie pojawi się Kapela Ciupaga, a całość zwieńczy biesiada taneczna.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.