Przodkowianie dziękowali za dary ziemi i tegoroczne plony

niedziela, 25 sierpnia 2019 r., 21:26
fot. Longina Templin

W ostatnią niedzielę sierpnia rolnicy i mieszkańcy gminy Przodkowo dziękowali za tegoroczne zbiory. Dożynkowe uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej koncelebrowanej przez ks. Wacława Mielewczyka, proboszcza parafii św. Andrzeja. Po zakończeniu nabożeństwa barwny korowód przemaszerował ulicami wsi na przodkowski stadion. Tam odbyło się tradycyjne przekazanie bochna chleba. Rozstrzygnięto też konkurs na najpiękniejszy wieniec i kołacz dożynkowy.

Zgodnie z tradycją podczas święta plonów przekazano symboliczny bochen chleba. Na ręce wójta przodkowskiej gminy Andrzeja Wyrzykowskiego przekazali go starostwie tegorocznych dożynek - Marzena Flisikowska i Marian Frankowski.

- Kochani mieszkańcy. Plon niesiemy plon w gospodarza dom - takie proste, a zarazem wspaniałe, dobitne słowa. Tymi gospodarzami jesteśmy my, nasza gmina Przodkowo i jej mieszkańcy, a także wszyscy goście nie tylko ci, którzy dzisiaj przybyli, ale też ci, którzy odwiedzają nasz w ciągu całego roku. To jest ten dom. A ten plon - wspaniały wytwór pracy rąk, umysłów i serc naszych rolników jest zaprezentowany w tych pięknych koronach żniwnych i kołaczach. Oni ten trud od zeszłej jesieni do zbiorów przekuli w zielone ziarno, a ono w tej chwili prezentuje się w postaci przepięknych kolorów. Oby tego chleba w ciągu całego roku do następnych żniw nie zabrakło - powiedział wójt Andrzej Wyrzykowski, dziękując wszystkim rolnikom za ich trud i ciężką pracę.

Po tych słowach gospodarz gminy przekazał dożynkowy bochen chleba Dariuszowi Toporkowi, przewodniczącemu Rady Gminy Przodkowo. W trakcie imprezy wójt i przewodniczący wraz z zaproszonymi gośćmi częstowali kromkami chleba wszystkich uczestników dożynek.

Komisja w składzie: Maria Baranowska, Bogumiła Cirocka i Barbara Kąkol, oceniająca misternie wykonane przez sołectwa wieńce i kołacze dożynkowe, miała trudny orzech do zgryzienia. Najwyżej oceniono wieniec przygotowany przez sołectwo Kczewo. Najlepszy dożynkowy kołacz, zdaniem jury, upiekło sołectwo Kobysewo. Werdykt był jednogłośny. Zwycięzcy będą reprezentować przodkowską gminę w dożynkach wojewódzkich, które odbędą się w Kartuzach.

Podczas gospodarskiego święta odbył się konkurs kulinarny "Sołecki specjał". Przygotować należało potrawę mięsną i bezmięsną, a także wypiek i nalewkę. Z czterech propozycji można było wybrać dwie potrawy. Przygotowane specjały oceniała komisja w składzie: Magdalena Potrykus, Rafał Potrykus i Kazimierz Żołnowski.

Wyniki konkursu kulinarnego "Sołecki specjał"

kategoria - potrawa mięsna:
1. miejsce - sołectwo Kobysewo - karkówka z żurawiną
2. miejsce - sołectwo Kczewo - zupa drobiowa
3. miejsce - sołectwo Tokary - szynka z weka

kategoria - bezmięsna:
1. miejsce - sołectwo Kłosowo - andruty ziemniaczane
2. miejsce - sołectwo Warzenko - ser wędzony
3. miejsce sołectwo Kosowo - babka ziemniaczana
Wyróżnienie - sołectwo Szarłata - chleb wiejski

kategoria - wypiek:
1. miejsce - sołectwo Przodkowo - tort bezowy
2. miejsce - sołectwo Załęże - babka drożdżowa
3. miejsce - sołectwo Czeczewo - ciasto ze słonecznikiem

kategoria -nalewki:
1. miejsce - sołectwo Pomieczyno - nalewka kawowa
2. miejsce - sołectwo Smołdzino - nalewka z pędów sosny
3. miejsce - sołectwo Rąb - nalewka wiśniowa
Wyróżnienie - sołectwo Hopy - nalewka z limonki

Część artystyczną niedzielnej imprezy wypełniły występy Zespołu Regionalnego "Przodkowianie", Przodkowskiej Orkiestry Dętej, Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych "Jezioranki", Karpowicz Family i Mony Lisy. Gościnnie wystąpił Polonijny Zespół Tańca Ludowego "Kukułeczka" z Łotwy. Gwiazdą wieczoru był Dżiani i Cygańskie Gwiazdy.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.