Kartuzy. Rolnicy podziękowali za obfite zbiory

poniedziałek, 26 sierpnia 2019 r., 00:56
fot. Karolina Kaczykowska

Rolnicy z gminy Kartuzy dziękowali i radowali się tegorocznymi plonami. Na parkingu przy Placu Solidarności mieszkańcy korzystali ze sprzyjającej pogody i dobrze się bawili. Rozstrzygnięto również konkurs na najładniejszy wieniec i kołacz. Nagrody powędrowały do Pomieczyńskiej Huty i Mirachowa.

Òżniwinë 2019 rozpoczęło się mszą świętą w kartuskiej Kolegiacie. Następnie nastąpił przemarsz na parking przy Parku Solidarności. Burmistrz gminy Kartuzy - Mieczysław Grzegorz Gołuński przywitał wszystkich zgromadzonych i zwrócił się do rolników.

- To wy pracujecie dla dobra naszej ojczyzny, dla naszych rodzin, abyśmy dziś mogli świętować i dziękować Bogu oraz wam. Kaszubscy rolnicy mówią, że ten rok był dla nich dobry. Ale zobaczcie, państwo, na południu Polski była susza. Tam zboże nie obrodziło się tak jak u nas. Naprawdę mamy za co dziękować - mówił burmistrz Kartuz.

Dyrektor Kartuskiego Centrum Kultury, Aleksandra Maciborska-Pytka, przybliżyła mieszkańcom genezę dożynek.

- Dożynki to tradycyjne święto plonów, którego głównym motywem są obrzędy dziękczynne za ukończenie żniw i prac polowych. Obchody dożynek tradycyjnie rozpoczynały się wiciem wieńca w kształcie korony lub koła z pozostawionych na polu zbóż, kiści czerwonej jarzębiny, orzechów, kwiatów i kolorowych wstążek. Wieniec niesiono do poświęcenia do kościoła, a następnie ze śpiewem w uroczystym pochodzie udawano się do dworu lub domu gospodarza dożynek - opowiedziała Aleksandra Maciborska-Pytka.

Starostami tegorocznych odchodów dożynkowych gminy Kartuzy byli Dorota i Zbigniew Walaszkowcy. Prowadzą gospodarstwo rolne od 1985 roku. Gospodarują na 4,5 hektara w Sitnie i 2 hektarach w Mezowie. Na ich polach można odnaleźć żyto i ziemniaki. To oni złożyli na ręce burmistrza Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego dożynkowy bochen.

- Panie burmistrzu, przyjmij ten chleb, jako obraz bogactwa polskiej wsi, jako owoc pracy polskiego rolnika. Życzymy wszystkim, aby tego chleba nigdy nie zabrakło na naszych stołach. Wszystkiego dobrego - powiedział Zbigniew Walaszkowski.

W trakcie dożynek przyznano również nagrody dla sołectw w kategorii najpiękniejszy kołacz i najpiękniejszy wieniec. W pierwszej kategorii zwycięzcą okazało się sołectwo Mirachowo. Nagroda została wręczona przez burmistrza Kartuz oraz wojewodę pomorskiego - Dariusza Drelicha, który był obecny na obchodach.

- Chciałbym pogratulować zwycięzcom. Oglądaliśmy razem z małżonką wszystkie te kołacze. Wszystkie bardzo piękne i my mielibyśmy bardzo trudne zadanie, by wyłonić zwycięzców - mówił wojewoda.

Najpiękniejszy wieniec należał do sołectwa Pomieczyńska Huta, które będzie reprezentować gminę Kartuzy na wojewódzkich dożynkach 22 września.

Zgromadzeni mogli bawić się przy dźwiękach muzyki zapewnionych przez zespół z Żukowa - Hotline. Gwiazdą wieczoru była 5-osobowa formacja Se7en.

W trakcie dożynek przedstawiciele sołectw rywalizowali w turnieju. Relacja i zdjęcia pojawią się w następnym artykule.

KK

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.