Łyśniewo najpiękniejszą wsią gminy Sierakowice

poniedziałek, 26 sierpnia 2019 r., 09:30
fot. MD-Z

Podczas zabawy dożynkowej w Sierakowicach ogłoszono wyniki gminnego etapu tegorocznego konkursu Piękna Wieś. W kategorii zagród rolniczych zwyciężyli Dorota i Rafał Choszczowie z Załakowa, nierolniczych natomiast Maria i Henryk Lawrencowie z Kamienicy Królewskiej. Tytuł najpiękniejszej wsi zdobyło natomiast Łyśniewo Sierakowickie.

W niedzielę podczas dożynek w Sierakowicach ogłoszono wyniki gminnego etapu tegorocznego konkursu "Piękna Wieś Pomorska". Jego główną ideą jest ochrona i poprawa wartości krajobrazu przyrodniczego oraz kulturowego pomorskich wsi, a także jakości życia tam oraz podniesienie atrakcyjności wypoczynkowej obszarów wiejskich, aktywizacja i integracja społeczności lokalnej.

Ma również promować aktywny udział społeczności obszarów wiejskich w zrównoważonym rozwoju swojego otoczenia i poprawie jego estetyki, a także przyczynić się do identyfikacji i analizy możliwych do przeniesienia dobrych praktyk w zakresie rozwoju obszarów wiejskich.

- Wiele lat temu jechałem przez Bawarię. I wtedy pomyślałem sobie, że jak byłoby pięknie, jak nasze strony wyglądały jak te posesje. Po wielu latach mogę stwierdzić, że my im już nie ustępujemy. A dlatego, że sprawę w swoje ręce wzięły takie osoby, jak uczestnicy tego konkursu. Jest też wiele zagród rolniczych i nierolniczych, które nie brały udziału w konkursie. Najbardziej cieszę się z tego, że dzięki takim osobom zyskuje cała nasza przestrzeń. Możemy cieszyć oko przepięknymi obejściami, ogrodami, sadami - mówił wójt gminy Sierakowice Tadeusz Kobiela.

- O to właśnie chodzi, abyśmy propagowali takie modele i zachowania. Kosztuje to wiele pracy, a szczególnie kobiety biorą na siebie to brzemię dbałości o piękno. Kobieta już sama w sobie jest pięknym stworzeniem, dlatego jej jest łatwiej stworzyć przepiękną przestrzeń wokół domostw. Dziękuję wam za to, że te obejścia w naszej gminie tak ładnie wyglądają, że możemy pokazywać jak piękna jest nasza ziemia i jak gospodarni i dbali są ludzie, którzy starają się, by ich otoczenie było piękne - dodawał.

Konkurs organizowany jest w trzech etapach - gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Odbywa się w trzech kategoriach - wsi, zagrody rolniczej i z inicjatywy wójta Tadeusza Kobieli zagrody nierolniczej. W kategorii wieś w tym roku wygrało Łyśniewo.

Kategoria: zagrody rolnicze:
1. miejsce - Dorota i Rafał Choszczowie z Załakowa
2. miejsce - Maria i Stanisław Miotkowie z Ciechomia
3. miejsce - Sylwia i Wiesław Drywowie ze Starej Huty
wyróżnienie - Marzena i Jan Dawidowscy z Łyśniewa Sierakowickiego
wyróżnienie - Sabina i Andrzej Kreftowie z Kamienickiego Młyna
wyróżnienie - Lucyna i Janusz Wentowie z Gowidlina

Kategoria: zagrody nierolnicze:
1. miejsce - Maria i Henryk Lawrencowie z Kamienicy Królewskiej
2. miejsce - Marlena i Andrzej Hincowie z Sierakowic
3. miejsce - Edyta i Jan Majkowscy z Łyśniewa Sierakowickiego
wyróżnienie - Magdalena i Julian Lejkowie z Kamienicy Królewskiej
wyróżnienie - Teresa i Józef Formelowie Gowidlina
wyróżnienie - Mirosława i Andrzej Kuchtowie z Kamienicy Królewskiej

Kategoria: wieś:
1. miejsce - Łyśniewo Sierakowickie

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.