Jest ostrzeżenie II stopnia przed upałem i burzami

środa, 28 sierpnia 2019 r., 08:52
fot. internet

Najbliższa doba w północnej i środkowej Polsce ma upłynąć pod znakiem upałów oraz burz. W związku z prognozowanymi wysokimi temperaturami wydano ostrzeżenie II stopnia przed upałami oraz II stopnia przed burzami z gradem.

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej do czwartku do godzin popołudniowych prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień może wynieść od 28 stopni Celsjusza do 31 stopni Celsjusza. Temperatura minimalna w nocy od 16 stopni Celsjusza do 19 stopni Celsjusza.

Ponadto prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu, miejscami od 30 mm do 50 mm, oraz porywami wiatru do 90 km/h. Możliwe porywy 100 km/h. Miejscami grad.

W związku z prognozami wydano ostrzeżenie II stopnia.

- Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ostrzeżenie obowiązuje do czwartku do północy.

Warto dodać, że podczas burzy najlepiej zostać w domu i z niego nie wychodzić. Należy przede wszystkim pozamykać okna i drzwi oraz nie zbliżać się do nich. Powinno się unikać korzystania z golarek elektrycznych, wiertarek, suszarek do włosów i podobnych urządzeń podpiętych do gniazdek. Najlepiej wszystkie sprzęty odłączyć od zasilania. Warto też pamiętać by przed burzą zabrać z balkonu i tarasu wszystkie przedmioty, które może przewrócić wiatr. Można przygotować się na różne sytuacje, czyli np. brak prądu i wyjąć świeczki albo latarki.

Jeśli jesteśmy poza domem, na otwartej przestrzeni to pamiętajmy, by nie chować się pod drzewami. Pioruny zazwyczaj uderzają w wysokie obiekty takie jak np. maszty, słupy, anteny telewizyjne czy właśnie drzewa. Nie wolno przebywać w wodzie i w małych łódkach.

Podczas burzy powinno się stawiać małe kroki i szukać schronienia. Gdy nie możemy się ruszyć, bo deszcz pada zbyt mocno - miejmy złączone nogi. Im bardziej rozstawione nogi, tym silniejsze porażenie ciała. Nie należy też kłaść się i siadać na ziemię. Przypomnijmy też, że osobie porażonej piorunem należy szybko udzielić pomocy. Nie ma się co bać - ofiara nie przeniesie na nas ładunku elektrycznego.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.