Udany XIV Festyn Kaszubski w Baninie

środa, 28 sierpnia 2019 r., 16:44
fot. nadesłane

Przepiękna aura, mnóstwo atrakcji, ciekawe występy sceniczne i wspaniała współpraca licznych współorganizatorów skupionych wokół Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Banino - to były główne walory XIV Festynu Kaszubskiego, który odbył się 18 sierpnia w Baninie.

- Specyfiką Banina jest ogromny rozwój wsi, a przez osiedlanie się tu wielu nowych ludzi z różnych regionów kraju. Festyn jest wspaniałą okazją do integracji i poznawania się mieszkańców w tej najszybciej rozwijającej się miejscowości Gminy Żukowo. Dziękuję ZKP w Baninie z Elżbietą Pryczkowską na czele za ogromną pracę społeczną na rzecz naszych mieszkańców.

Wszëtczégò bëlnégò! - podkreślił podczas rozpoczęcia burmistrz gminy Żukowo Wojciech Kankowski. Wraz z nim dokonali tego przewodniczący Rady Miejskiej Witold Szmidtke i prezes partu, Elżbieta Pryczkowska. Przekazali także nowe legitymacje członkowskie małżeństwu Magdalenie i Marcinowi Laskowskim. Liczba członków oddziału zbliża się do 300.

Na festynowej scenie królowała kaszubszczyzna i to zarówno w wydaniu tradycyjnym, jak i współczesnym. Licznej widowni bardzo podobał się występ zespołu "Mùlczi" z Miszewa, a także piosenki w wykonaniu "Spiéwnëch kwiôtków". Grupa niedawno promowała trzecią płytę, obecnie nagrywa już utwory do czwartej. Ponadto publiczność rozbawiały solistki Weronika Ceynowa i Dominika Kwiatkowska, a także kapela z "Bufet" Kartuz oraz zespół "Fucus" z Wejherowa.

Na placu festynowym było także mnóstwo atrakcji, począwszy od ciast i chleba ze smalcem, a kończąc na wyjątkowej możliwości przejażdżki piękną bryczką. Odbyły się także rozgrywki piłkarskie. Zwyciężyła drużyna z Pępowa.

Festyn kaszubski w Baninie zorganizowany był już po raz czternasty. Był bardzo udany, przede wszystkim z uwagi na znakomitą frekwencję. Nie bez znaczenia było zaangażowanie społeczności lokalnej, w tym licznie obecnych radnych, m.in. wiceprzewodniczących Rady Albina Bychowskiego i Grzegorza Tokarskiego. Festyn wykazał pozytywny przykład wspólnego działania opartego o kulturowość kaszubskiego regionu.

Na szczególne słowa uznania zasługują wszyscy członkowie Zarządu ZKP w Baninie, którzy poświęcając swój czas włożyli wiele trudu w sprawną organizację imprezy. Finansowo imprezę wsparł Urząd Gminy w Żukowie, a także lokalni sponsorzy.

nadesłane/Jan Dosz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.