Sezon grzybowy na Kaszubach. Na co uważać - radzi sanepid w Kartuzach

niedziela, 1 września 2019 r., 09:16
fot. pixabay.com

Sezon grzybowy na Kaszubach już w pełni. Mimo, iż pogoda nie sprzyja pojawianiu się grzybów, to tu i ówdzie w lasach można je znaleźć. Zanim jednak ruszymy na grzybobranie warto poznać kilka zasad bezpieczeństwa jakich powinniśmy przestrzegać, żeby uniknąć przykrych niespodzianek - radzi Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Kartuzach.

Jak informuje Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kartuzach, główną przyczyną zatrucia grzybami jest niewłaściwe rozpoznanie jadalnych i trujących grzybów, nieodpowiednie przygotowanie potraw z niektórych jadalnych grzybów oraz ich niewłaściwe przechowywanie. Jak przygotować się do grzybobrania i jak rozpoznać najczęstsze objawy zatrucia? Oto kilka wskazówek.

Jak się przygotować do grzybobrania:

• odpowiednie ubranie: bluza lub kurtka, spodnie z długimi nogawkami, peleryna
• przeciwdeszczowa, kalosze lub buty z wyższą cholewką, czapka lub kapelusz - zabezpieczy nas przed wilgocią oraz ukąszeniem owadów i żmij;
• koszyk na grzyby najlepiej wiklinowy - w foliowej torebce grzyby zaczynają parować, co sprzyja ich psuciu;
• nożyk do oczyszczania grzybów - zbierając grzyby delikatnie je wykręcamy z podłoża a pozostałości ściółki czyścimy za pomocą noża;
• środek odstraszający owady - stanowi dodatkową ochronę przed komarami i kleszczami.
• Zbieranie grzybów wymaga wiedzy oraz doświadczenia z pomocą mogą nam przyjść Grzyboznawcy i Klasyfikatorzy grzybów. Warto skorzystać z atlasu grzybów i aplikacji mobilnej ułatwiającej identyfikację grzybów.

Jak rozpoznać zatrucie grzybami

Pierwsze objawy zatrucia grzybami mogą pojawić się już po kilku godzinach od ich zjedzenia, jednak w zależności od rodzaju, symptomy zatrucia potrafią wystąpić nawet po kilkunastu godzinach od ich spożycia.

Najczęstsze objawy zatrucia grzybami:

• nudności,
• wymioty,
• ból brzucha i głowy,
• podwyższona temperatura ciała.

- Przy zatruciu grzybami objawy mogą być podobne jak przy niestrawności lub infekcji przewodu pokarmowego. Niejednorodność objawów zatrucia grzybami wynika z zawartości różnych toksyn w poszczególnych odmianach. Rodzaje objawów oraz ich intensywność zależą od predyspozycji organizmu oraz ilości spożytych toksyn - wyjaśnia Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Kartuzach.

Pierwsza pomoc:

Jeśli po zjedzeniu grzybów pojawiają się oznaki zatrucia, należy niezwłocznie zapewnić pomoc lekarską, skontaktować się z numerem alarmowym 999 lub 112 albo przewieźć chorego do szpitala. Czekając na pomoc medyczną można sprowokować wymioty. Osobie z objawami zatrucia nie należy podawać mleka i alkoholu, ponieważ płyny te przyśpieszają przenikanie toksyn do krwiobiegu.

Nie zaleca się jedzenia grzybów kobietom w ciąży i karmiącym, dzieciom, osobom starszym oraz osobom z zaburzeniami pracy przewodu pokarmowego.

Pamiętaj!

Należy zbierać grzyby, co, do których ma się całkowitą pewność. Jeżeli masz wątpliwości, nie ryzykuj, przynieś grzyby do najbliższej siedziby stacji sanitarno-epidemiologicznej, w której dyżury pełnią grzyboznawcy lub klasyfikatorzy grzybów. Specjalista bezpłatnie oceni czy grzyby są jadalne, niejadalne czy też trujące.

Oprac. SG
Info. Państwowy Inspektor Sanitarny w Kartuzach

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.