Program 500 plus. Ile pieniędzy powędrowało do rodzin z powiatu kartuskiego?

wtorek, 3 września 2019 r., 10:34
fot. internet/Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Na początku lipca zniesiono kryterium dochodowe na pierwsze dziecko w świadczeniu 500 plus. W związku ze zmianami ruszył nowy nabór wniosków. W gminnych ośrodkach pomocy społecznej w powiecie kartuskim pojawiło się ich prawie 14 tys. Gminy wypłaciły sumy łącznie opiewające na blisko 25,2 mln złotych. Rekordową wypłatą, którą otrzymała jedna rodzina jest 5 tys. złotych.

Dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pokazują, że w całym kraju wpłynęło 2 674 800 wniosków o ustalenie prawa do świadczenia 500 plus w nowej turze naboru. Województwo pomorskie znajduje się na szóstym miejscu w tym zestawieniu - wniosków było 182 tys.

W powiecie kartuskim wypłacono prawie 25,2 mln złotych

Najwięcej wniosków pojawiło się w Urzędzie Gminy Żukowo - w okresie od 1 lipca do 23 sierpnia było ich 6057. Ten samorząd wydał prawie 8,2 mln złotych na wypłacenie świadczenia 500 plus. Podobna kwota padła w gminie Somonino - 8,5 mln złotych, jednak tam wniosków było znacznie mniej, 1292. Gmina Kartuzy za lipiec 2019 wypłaciła ok. 3,1 mln złotych, co - jak podaje Urząd Miejski w Kartuzach, stanowi 400 tys. złotych więcej niż za lipiec roku ubiegłego. Podobna sytuacja do Kartuz jest w gminie Sierakowice. Tamtejszy gminny ośrodek pomocy społecznej wydał na świadczenie 500 plus ok. 3 mln złotych.

Najmniej wniosków znalazło się w Urzędzie Gminy w Sulęczynie - jedynie 447, z czego wypłacono 636 tys. złotych. Najmniejszą łączną kwotę wypłacono w Chmielnie. Tamtejsza gmina wydała 155,5 tys. złotych na tę pomoc socjalną. W gminie Stężyca wniosków było 910 i na ich podstawie wypłacono 1,3 mln złotych. W Przodkowie było 1070 próśb o ustalenie prawa do świadczenia. Gmina wypłaciła blisko 307,5 tys. złotych.

Świadczenia na pierwsze dziecko w rodzinie

Przed 1 lipca rodziny otrzymywały świadczenie wychowawcze w postaci 500 złotych miesięcznie na pierwsze dziecko, jeżeli spełniały kryterium dochodowe. Teraz zniesiono ten warunek i świadczenie można pobierać na każde dziecko, które nie ukończyło 18 roku życia. Nie udało się nam uzyskać informacji ze wszystkich gminnych ośrodków pomocy społecznej powiatu kartuskiego na temat wniosków i pieniędzy wypłaconych na pierwsze dziecko. Dane na ten temat pojawiły się z gminy Sierakowice, Stężyca, Przodkowo i Sulęczyno. W Stężycy takich wniosków było 373, w Przodkowie - 758, a w Sulęczynie - 126. Natomiast gmina Sierakowice wypłaciła sumę ponad 324 tys. złotych na świadczenie dla pierwszego dziecka w rodzinie.

Rekordowe sumy dla jednej rodziny

To gmina Stężyca wypłaciła największą sumę dla jednej rodziny, czyli 5 tys. złotych. Na drugim miejscu w tym rankingu jest Przodkowo - rekordowa kwota opiewa na 4,5 tys. złotych. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kartuzach wypłacił największą wypłatę w postaci 4 tys. złotych. 3,5 tys. złotych dla jednej rodziny wypłacono w Somoninie, Sierakowicach i Żukowie. Rekordzistami w Sulęczynie i Chmielnie są rodziny pobierające po 3 tys. złotych miesięcznie.

Nabór jeszcze trwa

Wnioski można wysyłać drogą elektroniczną lub dostarczyć w tradycyjnej formie papierowej do urzędu do 30 września. W późniejszym terminie też istnieje taka możliwość, tylko trzeba liczyć się z tym, że otrzymane wypłaty będą bez wyrównania za minione miesiące.
Wniosek można odnaleźć tutaj.

KK

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.