Zabrzmiał pierwszy dzwonek - nowy rok szkolny rozpoczęty!

poniedziałek, 2 września 2019 r., 13:10
fot. Bartosz Kitowski

W poniedziałkowy poranek po dwumiesięcznej przerwie w polskich szkołach zabrzmiał pierwszy dzwonek. Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczęło łącznie 4,6 miliona uczniów w około 24 tys. szkół w całym kraju. Z naszym obiektywem odwiedziliśmy na akademii inaugurującej rok szkolny 2019/2020 uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Kartuzach.

Z danych, które opublikowało Ministerstwo Edukacji Narodowej wynika, że w roku szkolnym 2019/2020 w szkołach podstawowych będzie uczyć się ponad trzy miliony uczniów, w tym w pierwszej klasie około 385 tys. dzieci. W szkołach ponadpodstawowych, tj. liceach ogólnokształcących, technikach, branżowych szkołach I stopnia i szkołach przysposabiających do pracy kształcić się będzie ok. 1,5 mln uczniów. W szkołach policealnych nowy rok szkolny rozpocznie ok. 220 tys. słuchaczy, a w szkołach dla dorosłych (podstawowych i liceach) ok. 142 tys. słuchaczy.

W poniedziałek zajęcia rozpoczęły się także dla około 1,4 mln dzieci w wieku 3-6 lat w ponad 22 tysiącach przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego.

Rok szkolny 2019/2020 będzie szczególny, gdyż rozpocznie wdrażanie nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego do szkół ponadpodstawowych i w zawodach szkolnictwa branżowego. Od teraz we wszystkich klasach pierwszych w placówkach prowadzących kształcenie zawodowe (branżowych szkół I stopnia, pięcioletnich techników, klas dotychczasowych czteroletnich techników oraz szkół policealnych) będzie obowiązywała nowa klasyfikacja zawodów.

Zmiany w SP nr 1

W kartuskiej Jedynce na uczniów w nowym roku szkolnym czeka sporo pozytywnych zmian. Dla dzieci z oddziałów przedszkolnych wyodrębniono oddzielny blok dydaktyczny w budynku na ul. 3 Maja 14. Maluszki mają do dyspozycji oddzielne korytarze, toalety, szafki, salę gimnastyczna, a nawet pianino. Sale wyposażono w tablice multimedialne, pomoce dydaktyczne i zabawki. Oprócz zajęć wynikających z programu obowiązkowego będą prowadzone dodatkowe zajęcia: języka angielskiego, korekcyjne i sportowe. Dla dzieci funkcjonować będzie odrębna świetlica szkolna, dostępna w godz. 7-17. Wszystko będzie oferowane bezpłatnie. Na uczniów z oddziałów wczesnoszkolnych oraz starszych klas czekać będzie bogata oferta zajęć rozwijających.

Solidny remont przeszedł budynek szkoły przy ul. Piłsudskiego, w którym będzie się uczyć młodzież z klas szóstych, siódmych i ósmych.

- Trudno wymienić, co zrobiliśmy, tyle tego było. Najważniejsze, że powstało nowe zaplecze hali sportowej: 4 szatnie z prysznicami, toaletami. Kapitalny remont przeszła sala tzw. zapaśnicza, magazyny, korytarze i zaplecze socjalne. W niektórych salach lekcyjnych, toaletach w budynku głównym wymieniono instalację elektryczną, wymalowano je. Także wszystkie korytarze i klatki schodowe zyskały nowy blask. Możemy się pochwalić, że nie tylko mamy znakomitych nauczycieli przedmiotów ścisłych, ale też, że zajęcia odbywać się będą w pracowniach przystosowanych i wyposażonych zarówno do wieku uczniów, jak i ich predyspozycji - informuje dyrektor szkoły Dariusz Zelewski.

Kalendarz roku szkolnego

Podczas najbliższych dziesięciu miesięcy uczniowie będą mieli też sporo okazji do wypoczynku. Zimową przerwę świąteczną zaplanowano na okres od 23 do 31 grudnia. Ferie zimowe w województwie pomorskim zaplanowano w dniach 13-26 stycznia 2020 r. Wiosenna przerwa świąteczna obejmie dni 9 - 14 kwietnia 2020. Rok szkolny zakończy się 26 czerwca.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.