"Podwójny rocznik" przekroczył progi szkół średnich

poniedziałek, 2 września 2019 r., 13:39
fot. AL

5.170 uczniów przekroczyło w poniedziałek progi szkół średnich w powiecie kartuskim. 2.498 uczyniło to po raz pierwszy. Rok szkolny 2019/2020 jest szczególny, bo placówki musiały przygotować się na przyjęcie podwójnego rocznika - absolwentów szkół gimnazjalnych oraz podstawowych. - Musieliśmy przygotować się do przyjęcia podwójnego rocznika. Działaliśmy w ten sposób, aby dla żadnego z absolwenta nie zabrakło miejsca. I udało się to nam zrealizować - podkreśla starosta Bogdan Łapa.

W Liceum Ogólnokształcącym w Kartuzach odbyła się powiatowa inauguracja roku szkolnego 2019/2020. Ten rok szkolny jest wyjątkowy, bo progi szkół średnich przekroczył podwójny rocznik, a więc absolwenci szkół gimnazjalnych oraz podstawowych.

- W tym roku przyjęliśmy podwójny rocznik, a więc absolwentów szkół gimnazjalnych w licznie sześciu klas oraz absolwentów szkół podstawowych w liczbie siedmiu klas. Mamy razem 13 nowych oddziałów. Szkoła liczy w tym roku szkolnym 27 oddziałów. Was, klas pierwszych, jest połowa, a więc 420 uczniów. Trafiliście do bardzo dobrej szkoły, gdzie w stu procentach zdawany jest egzamin maturalny. Nasza szkoła współpracuje z uczelniami wyższymi, między innymi z GUMED-em, Politechniką Gdańską, Uniwersytetem Gdańskim. Mamy także klasę akademicką, która współpracuje z Wyższą Szkołą Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.. Bierzemy udział w wielu projektach. Nasi uczniowie osiągają bardzo wysokie wyniki w nauce, średnia szkoły waha się około 4,2. Jest to bardzo wysoka średnia, zważywszy na wszystkie klasy - podkreślała dyrektor Maria Mejer - Kobiela.

W całym powiecie w szkołach średnich rozpoczęło 5.170 uczniów, w tym 2.498 to pierwszoklasiści.

- To wyjątkowy rok dla powiatu kartuskiego, bo przyjmujemy dziś podwójny rocznik, co powoduje zwiększonej ilości uczniów, tylko w pierwszych klasach, do liczby 2498 uczniów, a w całym powiecie w naszych szkołach kształci się 5.170 uczniów. To trudny rok szkolny, bo przed dyrekcjami szkół i moim wydziałem czekało wielkie wyzwanie. Musieliśmy przygotować się do przyjęcia w nowych warunkach. Działaliśmy w ten sposób, aby dla żadnego z absolwenta nie zabrakło miejsca. I udało się to nam zrealizować. Szczególne słowa uznania kieruję do dyrektorów, którzy w okresie wakacji ciężko pracowali nad przygotowaniem nowych sal lekcyjnych i wyposażeniem ich w pomoce naukowe, by ten rok nie różnił się od innych - mówił starosta kartuski Bogdan Łapa.

W inauguracji roku szkolnego wziął też udział wojewoda pomorski.

- Pan starosta bardzo pięknie powiedział, że to co robią dyrektorzy szkół, samorządy, jak i kuratorium oświaty, to czynią to z pełnym przekonaniem w to, że cała ta praca ma sens, kiedy nasza młodzież się rozwija, zdobywa nowe umiejętności. To wy poniesiecie dalej sprawy naszej ojczyzny, naszych rodzin. Niedługo to wy będziecie zarządzać naszą ojczyzną. To od was zależy, jak będzie wyglądała nasza przyszłość. Dlatego też ważne jest, abyście nabrali jak najwięcej wiedzy, aby ta szkoła dała wam podstawy wiedzy, ale przystosowała do życia. Wierzę, że ta szkoła, która wyróżnia się na Pomorza pod względem osiąganych wyników, da wam dobre przygotowanie do kolejnego etapu waszej edukacji i przyszłości - mówił wojewoda Dariusz Drelich.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.