"Królewianki" świętowały dekadę aktywnej działalności

poniedziałek, 2 września 2019 r., 15:11

Jubileuszowa sobotnia uroczystość była okazją do wspomnień, składania gratulacji, upominków, wyrazów wdzięczności i podziękowań za wytrwałą pracę społeczną służącą rozwojowi i kształtowaniu tożsamości kulturowej mieszkańców oraz zwyczajów Kaszub. Z okazji 10-lecia KGW "Królewianki" w Kamienicy Królewskiej sześć członkiń koła uhonorowano orderem "Serce Matkom Wsi".

Są kobietami "do tańca i do różańca". Nie ma wyzwania, którego, by się nie podjęły. Promują swoją wieś i gminę w kraju. Już od dekady działają na rzecz lokalnej społeczności swojej wsi. Podejmują się inicjatyw na rzecz mieszkańców, dzieci, ekologii, dbają o zachowanie dziedzictwa przyrodniczego dla kolejnych pokoleń. Mowa o członkiniach Koła Gospodyń Wiejskich "Królewianki" w Kamienicy Królewskiej, które w sobotę uroczyście świętowały dziesięciolecie swojej działalności.

- Głównym celem naszej organizacji jest rozwój przedsiębiorczości kobiet, kultywowanie tradycji ludowej, prowadzenie działalności na rzecz odnowy i rozwoju wsi. Współpracujemy z wieloma organizacjami - mówiła podczas uroczystości Ewa Kwidzińska, przewodniczą KGW "Królewianki" w Kamienicy Królewskiej.

A warto dodać, że za swoją działalność "Królewianki" nie raz były nagradzane, gromadząc w swoim dorobku multum pucharów, nagród i wyróżnień. W 2012 roku po raz pierwszy wzięły udział w Kaszubskiej Jesieni Rolniczej, od razu zdobywając uznanie dyrektora Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, który nagrodził je za najlepsze stoisko prezentujące region. W 2014 roku sięgnęły po Grand Prix Powiatowego Turnieju Kół Gospodyń i wygrały konkurencję "Taniec korkowy" w finale wojewódzkim tychże potyczek pomorskich gospodyń.

"Królewianki" corocznie biorą udział w wypiekaniu pączków, pierników, chlebów i ciast na akcje charytatywne, wspierają przygotowania Dnia Seniora, wigilii dla seniorów, spotkań noworocznych dla służby liturgicznej, a także w turniejach KGW, czy pokazach stołu wielkanocnego i bożonarodzeniowego.

- Chciałabym podziękować moim koleżankom, bo tak naprawdę jest nas tylko trzynaście, ale jest to wspaniała trzynastka, na którą można zawsze liczyć. Nasze koło tworzą kobiety, które zawsze są otwarte na pomoc i wspierają wszelkie działania - dziękowała Ewa Kwidzińska, szefowa "Królewianek".

Słów zachwytu nad osiągnięciami koła nie szczędzili też była starosta kartuski Janina Kwiecień oraz wójt gminy Sierakowice Tadeusz Kobiela.

- Kochane kobiety, dziękuję wam za waszą działalność, za zaangażowanie i oddanie dla tej lokalnej społeczności. Życzę wam, abyście miały jak najwięcej satysfakcji z tego, co robicie dla środowiska. Robicie też to dla siebie, bo dzięki temu koło wychodzicie z domów, otwieracie się na innych ludzi, rozwijacie swoje pasje i talenty, a to wszystko wzbogaca. Jesteście coraz piękniejsze i coraz zdolniejsze - podkreślała Janina Kwiecień.

- Dziesięciolecie jest to pierwszy znaczący jubileusz. Niby dziesięć lat to nie dużo, ale jest to dziesięć lat pracy i pasji, serca, i wiele dobrej woli, ale też nie raz rozłąki z najbliższymi, by działać na rzecz lokalnej społeczności. Z tego co robicie, czerpie wasze otoczenie, zyskuje cała społeczność, której dajecie to, co macie najlepszego - swój czas, zdolności kulinarne, czy umiejętności artystyczne. Dzielicie się tym z innymi, przez co wasze środowisko staje się lepsze. Promujecie też naszą gminę. Chciałbym, aby ten zapał do tej społecznej działalności, nigdy w was nie zgasł, abyście dalej tak aktywnie działały, aby nie zabrakło wam siły do rozwijania i dzielenia się swoimi umiejętnościami i z innymi - dodawał wójt Tadeusz Kobiela.

Podczas uroczystości sześć członkiń koła uhonorowano orderem "Serce Matkom Wsi". Odznaczenia otrzymały: Ewa Kwidzińska, Bernadeta Damps, Anastazja Myszk, Maria Myszk, Maria Miotk oraz Grażyna Neumiller.

W trakcie jubileuszowej kolacji pojawił się też "ognisty" tort i gorące "Sto lat", a zabawa w rytm muzycznych przebojów trwała do późnych godzin.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.