Za pośrednictwem messengera wyłudzają kod BLIK - nowa metoda oszustów internetowych

środa, 4 września 2019 r., 09:27

W ostatnim czasie do kartuskich funkcjonariuszy zgłosiło się aż pięcioro mieszkańców powiatu, którzy złożyli zawiadomienie o oszustwie przy użyciu kodu BLIK, gdzie łączna wartość strat wyniosła blisko 5.000 złotych. Oszuści internetowi włamują się na facebookowe konta i rozsyłają do znajomych wiadomości z prośbą o podanie kodu BLIK.

Jak informuje kartuska komenda, pierwsze zgłoszenie o tego typu oszustwie wpłynęło do kartuskiej komendy w minioną środę. Z zawiadomienia wynika, że pokrzywdzona wygenerowała kod BLIK i przesłała go za po mocą komunikatora internetowe Messenger osobie podającej się za znajomego. 44-letnia mieszkanka powiatu kartuskiego w ten sposób straciła 2.000 złotych. Kolejne zgłoszenia potwierdzały tylko ten sam schemat działania przestępców.

- Przestępcy wymyślają nowe metody oszustwa. Tym razem forma wyłudzenia pieniędzy polega na uzyskaniu kodu BLIK ofiary. Przestępca po włamaniu się na konto portalu społecznościowego danej osoby, wysyła do jej znajomych informację z prośbą o pożyczenie pieniędzy, tłumacząc się nagłą potrzebą, np. że właśnie stoi przy kasie i zapomniał portfela. Następnie proszą swoją ofiarę o podanie kodu BLIK, dzięki któremu wypłacą pieniądze z bankomatu. Niczego nieświadoma ofiara jest przekonana, że pożyczyła pieniądze znajomemu - przestrzegają funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach.

- Ofiarą tego oszustwa można też paść podczas zakupów na różnego rodzaju aukcjach internetowych. Oszuści wystawiając rzekome produkty w swoich ogłoszeniach, nie podają nr konta, tylko proszą o kod BLIK, dzięki któremu niezwłocznie wypłacą pieniądze, obiecując przy tym natychmiastową wysyłkę zakupionego towaru. Kupujący myśląc, że po dokonaniu w ten sposób płatności, zamawiany towar zostanie do niego szybciej wysłany. Pamiętajmy, że osoba, która otrzyma ten kod jest całkowicie anonimowa. Pod żadnym pozorem nie należy wysyłać kodu BLIK, tylko poprosić o nr konta, dane do przelewu lub wysyłkę za pobraniem i w obecności kuriera sprawdzić paczkę - kontynuują.

Policjanci apelują więc do wszystkich o czujność i ostrożność. Jeśli ktoś znajomych za pośrednictwem komunikatora poprosi nas o pieniądze bądź podanie kodu BLIK, upewnijmy się czy aby na pewno pomocy potrzebuje nas znajomy.

oprac. AL
info. KPP Kartuzy

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.