Koalicja Obywatelska zaprezentowała kandydatów do Sejmu i Senatu

środa, 4 września 2019 r., 15:18
fot. AL

W Stolicy Kaszub, przy dźwiękach kaszubskiej kapeli w środowe popołudnie odbyła się prezentacja kandydatów ubiegających się o mandat senatora z okręgu nr 63 i posła z okręgu nr 26 z list Koalicji Obywatelskiej. - Program Koalicji Obywatelskiej to program dla ludzi, program dla osób pracujących, związany z podwyżką wynagrodzeń, polityką senioralną i ochroną środowiska - podkreślano podczas spotkania.

Program wyborczy pomorskiej Koalicji Obywatelskiej przedstawił szef sztabu wyborczego marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

- Wszystkich naszych kandydatów cechuje pozytywne nastawienie i pełne przekonanie, że trzeba zmieniać polską, a także pomorską służbę zdrowia. Chcemy zwrócić uwagę na kwestie infrastrukturalne, które są niezmiernie ważne dla tej części Kaszub, jak na przykład droga S6, którą zabrał nam rząd centralny. Ważna w szczególności dla powiatu kartuskiego Obwodnica Metropolitalna Trójmiasta zabrana przez obecny rząd z bardzo wysokich miejsc inwestycyjnych, które powinny być realizowane na bardzo odległe, które nie będę realizowane w ciągu najbliższych lat. Chcemy to przywrócić - podkreślał Mieczysław Struk.

- Chcemy także dopilnować modernizacji linii kolejowej nr 201 z Gdyni do Bydgoszczy. Ta linia jest niezwykle potrzebna portowi morskiemu w Gdyni, ale również niezbędna do przewozów pasażerskich z kierunku Kartuz i Kościerzyny. Dotrzymaliśmy słowa i dotrzymujemy w sprawie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, którą konsekwentnie rozwijamy. Obecnie dzięki środkom dedykowanym samorządu województwa pomorskiego jest tworzona dokumentacja dla linii kolejowej z Lipusza do Bytowa, z Kartuz do Sierakowic, do dzielnic Gdyni oraz modernizacje drogi kolejowej z Redy do Helu. Chcemy dopilnować, aby te dokumentacje oznaczały pierwszy etap budowy tych linii. Chcemy silnie połączyć centrum, jakim jest Trójmiasto z pozostałą częścią naszego regionu. W ciągu najbliższych tygodni przedstawimy szczegóły naszego programu wyborczego - kontynuował.

Kandydatem do senatu z ramienia Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 63 (powiaty: kartuski, kościerski, bytowski, chojnicki, człuchowski) jest Stanisław Lamczyk - poseł czterech kadencji.

- Syn ziemi kaszubskiej. Rodowity Kaszuba urodzony w Brusach, przedsiębiorca, samorządowiec, w przeszłości radny gminy Somonino i powiatu kartuskiego. Dziś mieszkaniec Somonina. Od 2005 roku poseł RP. Żonaty, ojciec trójki dzieci. Zaangażowany i najbardziej znany z wkładu w rozwój infrastruktury kolejowej i drogowej na Kaszubach. To także człowiek, który jest oddany sprawom samorządowym. To człowiek, który nigdy nie powiedziałby, że wojsko nie jest potrzebne do zamiatania liści lub gałęzi wtedy, kiedy walą się drzewa na Kaszubach podczas nawałnicy. To człowiek, który nigdy nie powiedziałby, że samorząd i samorządowcy to zaczyn separatyzmu - akcentował Mieczysław Struk, szef pomorskiego sztabu wyborczego KO.

- Jest to dla mnie zaszczyt startować do senatu z okręgu nr 63, pięciu kaszubskich powiatów. Są to mi bardzo znane powiaty, z którymi współpracuję, których znam problemy i potrzeby. Te powiaty łączy wspólna historia, tradycja i więzi. Chcę te więzi poszerzać, łączyć, dlatego rozpocznę pracę od połączenia powiatów Pomorską Koleją Metropolitalną. Proszę o głos, wsparcie, abym mógł zawalczyć o Kaszuby w Senacie - mówił z kolei poseł Stanisław Lamczyk.

W okręgu nr 26 (powiaty: bytowski, chojnicki, człuchowski, kartuski, kościerski, lęborski, pucki, słupski, wejherowski oraz miasta na prawach powiatu: Gdynia, Słupsk) o reelekcję powalczą dotychczasowi posłowie - Barbara Nowacka, Kazimierz Plocke, Henryka Krzywonos-Strycharska i Tadeusz Aziewicz,

- Na naszej liście znajdują się samorządowcy, ludzie, którzy od wielu lat uczyli się działalności, służby publicznej w samorządach. Kandydatką jest wieloletnia starosta kartuska Janina Kwiecień, jest jedyną kobietą w Polsce, która kierowała powiatem od momentu przywrócenia tego poziomu administracji terenowej, czyli od 1998 roku, nieprzerwanie przez 20 lat - mówił Mieczysław Struk, szef sztabu wyborczego Koalicji Obywatelskiej województwa pomorskiego.

Ponadto do Sejmu z listy KO wystartują: Leszek Bonna - radny Sejmiku Województwa Pomorskiego, Iwona Mielewczyk - radna wojewódzka z Cewic, Anna Wojtunik - wiceprzewodnicząca powiatu puckiego, Krystyna Łuczycka - dyrektor LO w Człuchowie, pełnomocnik burmistrza ds. równego traktowania kobiet, Jaromir Szreder - muzyk, animator kultury z Bytowa, Adam Bondarenko - dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Człuchowie, Arkadiusz Dzierżyński - z gminy Kosakowo.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.