5 zawodów dla osób komunikatywnych

czwartek, 5 września 2019 r., 09:25
fot. nadesłane

Osoby komunikatywne łatwo nawiązują dialog z innymi ludźmi. Nie mają problemu z przekazaniem informacji w sposób jasny i zrozumiały. Potrafią dogadać się w niemal każdej sytuacji bez względu na to, w jakich warunkach prowadzona jest rozmowa. Komunikatywność jest kompetencją, której od kandydatów do pracy oczekuje większość pracodawców.

Komunikatywność to zawsze dodatkowy atut

Niemal wszystkie oferty pracy mówią o tym, że cechą mile widzianą u kandydata jest komunikatywność. W zależności od tego, na czym polegać będzie praca, może być to kompetencja wymagana lub dodatkowy atut, który zawsze warto wpisać w swoje CV. Nawet jeśli znaleziona np. na Pracuj.pl oferta o tym nie wspomina.

1. Nauczyciel
Zawodem, w którym przyda się komunikatywność, jest nauczyciel. Od tej kompetencji będzie zależało, czy znajdzie on porozumienie nie tylko z uczniami, ale też ich rodzicami i zespołem pedagogicznym pracującym w danej placówce.

2. Dziennikarz
Zawodem, w którym nie odnajdzie się osoba bez komunikatywności, jest dziennikarz. W tej pracy każdego dnia poznaje się wiele nowych osób. Z każdą z nich trzeba nawiązać kontakt i go podtrzymywać, by mieć stałe źródło informacji. Dodatkowo zdobyte wiadomości trzeba umiejętnie przekazać czytelnikom mediów pisanych, słuchaczom radiowym lub telewidzom.

3. Promocja
Dział promocji bez wątpienia doceni każdego komunikatywnego pracownika. Od tego, jak skutecznie zaprezentuje on firmę potencjalnym kontrahentom i partnerom, zależy przyszłość całego przedsiębiorstwa. Tu przyda się nie tylko komunikatywność werbalna. Bardzo często pierwszym krokiem do nawiązania nowej współpracy jest korespondencja przedstawiająca ofertę. Zdobycie nowego klienta uzależnione jest od umiejętnego sformułowania wiadomości pisemnej.

4. Negocjator
Wszelkiego rodzaju negocjacje wymagają wysoko rozwiniętej komunikatywności. Trzeba nie tylko umiejętnie wyrazić swoje myśli, ale też wysłuchać drugiej strony i odpowiedzieć na jej potrzeby. Wielokrotnie taki dialog wymaga stanowczości. Tam, gdzie negocjuje się kontrakty na duże kwoty, liczy się również umiejętność przekazu niewerbalnego, czyli panowanie nad mową ciała.

5. Bądź liderem
Komunikatywność bardzo ułatwia pracę w grupie. Osoby z tą kompetencją świetnie nadają się na liderów. Potrafią dotrzeć do grupy współpracowników i nie stanowi dla nich problemu reprezentowanie ich przed szefem. Jasne i zrozumiałe artykułowanie swoich myśli jest kluczem do efektywnego dowodzenia zespołem.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.