Weekend ze zmaganiami KGW i strażaków, Festiwalem Ludzie dla Ludzi i Biegiem o Złotą Górę

czwartek, 5 września 2019 r., 10:17

Festiwal Ludzie dla Ludzi z I Pomorską Spartakiadą Kół Gospodyń Wiejskich, Bieg o Złotą Górę, Odpust Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sianowie, Powiatowe Zawody w Sporcie Pożarniczym, Rajd Rowerowy Arkun, czy Dożynki Parafialne i X Festyn Kaszubski w Tuchomiu między innymi takie propozycje na spędzenie czasu w pierwszy wrześniowy weekend przygotowano w powiecie kartuskim.

Odpust Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sianowie

Kustosz sanktuarium w Sianowie zaprasza na odpust Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Główne uroczystości będą się odbywały w niedzielę, kiedy po mszy świętej o 11.30 zgromadzeni rolnicy zabiorą poświęcone ziarno na przyszłoroczne zasiewy.

I Pomorska Spartakiada Kół Gospodyń Wiejskich
Pomorskie Zrzeszenie LZS zaprasza 7 września na I Pomorską Spartakiadę Kół Gospodyń Wiejskich. Od godziny 11, na obiektach GOKSiR Chmielno rywalizować będą pomorskie Koła Gospodyń Wiejskich o puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Członkinie kół - reprezentantki danego powiatu rywalizować będą m.in w konkurencjach kulturalnych - piosenka o danym kole, stroik dożynkowy, tablica informacyjna o kole KGW związana z regionem. Ponadto odbędą się konkurencje rekreacyjne na wesoło m.in w: dojeniu krowy, ubijaniu piany ręcznie na czas, konkursie drużynowym w nartach na trawie, slalomie na taczce, przeciąganiu liny, rzucie ziemniakami do patelni, konkursie rzutowym do celu.

Kaszuby Biegają - VI Bieg o Złotą Górę
Na Złotej Górze, 7 września o godzinie 11. odbędzie się kolejna impreza w ramach tegorocznego Cyklu Kaszuby Biegają. Biegacze z całej Polski zawitają do Gminy Kartuzy, aby zmierzyć się z VI Biegiem o Złotą Górę. Trasa licząca 9,6 km prowadzona jest wokół jeziora Brodno Wielkie. Do kibicowania zapraszamy mieszkańców Brodnicy Górnej, Ręboszewa, Brodnicy Dolnej, a także wszystkich pozostałych, którzy chcą dodać otuchy biegaczom.

Piknik Charytatywny dla Jasia Bohatera
W sobotę, 7 września odbędzie się Piknik Charytatywny dla Jasia Bohatera. Rodzice chłopca zapraszają do Banina na wyjątkową imprezę. W programie m.in. turniej rodzinny, licytacje, spotkania z pisarzami, pokazy iluzji, koncerty i masa atrakcji dla rodzin. Dochód będzie przeznaczony dla Jasia w walce o zdrowie i samodzielność. Jaś Bohater to mały - Wielki Chłopiec, którego wola i determinacja życia jest większa niż cała dotychczas rozwinięta medycyna. Każdego dnia zaskakuje dorosłych - zarówno swoich rodziców, jak i lekarzy. Zaczął od tego, że przeżył 23 minuty reanimacji, mimo tego, że lekarze nie dali mu nawet 1% szans. Pierwsze 2 miesiące życia spędził na OIOMie i w hospicjum, niedługo skończy dwa lata i każdego dnia osiąga nowe postępy. Środki zebrane podczas pikniku w 100 proc. przekazane zostaną na konto Jasia w fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą, której Jaś jest członkiem.

Festiwal "Ludzie dla Ludzi"
Do tej pory festiwal towarzyszył Dniom Powiatu Kartuskiego. Tegoroczną edycję zaplanowano na 7 września. Impreza będzie poświęcona w całości organizacjom pozarządowym. Odbędzie się w Chmielnie. Podczas Festiwalu odbędzie się pomorska wystawa alpak i lam, konkurs na najlepsze pierogi z degustacją i koncerty Zespołów Łyko oraz JARY Oddział Zamknięty. Odbędzie się także wręczenie nagrody Starosty Kartuskiego "Perła dla Życia" dla rodzin zastępczych i wielodzietnych z powiatu kartuskiego. Na stoiskach ponad 35 organizacji pozarządowych czekać będą bezpłatne badania profilaktyczne, porady prawne i ekologiczne. W Krainie Rękodzieła przez cały czas trwania Festiwalu będzie można wziąć udział w warsztatach hande-made. Na małej scenie będzie można posłuchać laureatów Powiatowego Konkursu Wokalnego.

Rajd Rowerowy Arkun
7 i 8 września w Sulminie odbędzie się 24 godzinny rajd rowerowy Arkun. Razem ze znajomymi przekonaj się ile kilometrów przejedziesz w ciągu doby lub w ciągu 10 godzin. ARKUN to wyścig zespołowy polegający na przejechaniu przez czteroosobową drużynę jak największej liczby okrążeń w ciągu doby. Na trasie o długości około 10 km będzie mógł znajdować się tylko jeden rowerzysta reprezentujący dany zespół. Trasa z kategorii raczej łagodnych, bez dużych różnic wysokości, ostrych podjazdów i niekontrolowanych zjazdów, prowadzić będzie drogami szutrowymi i gruntowymi przez lasy mieszane, gaje oraz polne ścieżki turystyczne. Droga będzie oznaczona strzałkami i taśmami odblaskowymi do jazdy nocnej. Dodatkową atrakcją zawodów będzie trasa 10 godzinna, startująca w niedzielę (8 września) o godzinie 9. oraz "Mała pętla" dla dzieci w wieku do 14 lat.

IV Marsz Nordic Walking z Kaszubskim Zakątkiem
Stowarzyszenie Trzech Wsi "Kaszubski Zakątek" zaprasza na 4. edycję Marszu Nordic Walking. Marsz na dystansie 10 km rozpocznie się w niedzielę o godzinie 14.00. Start i meta w Parku Wiejskim nad jeziorem Połęczyńskim, w dwóch kategoriach: kobiet i mężczyzn. Marsz będzie prowadzony w formie rekreacyjnej, bez mierzenia czasu uczestnikom. Zgłoszenia dokonuje się w dniu Marszu w biurze zapisów( Park wiejski) od godziny 13., bądź telefonicznie po numerem 536 760 710 do dnia 7 września) lub emailowo na adres STW.KASZUBSKI.ZAKATEK@O2.PL. Niepełnoletni uczestnicy muszą mieć pisemną zgodę rodziców bądź opiekunów prawnych. Udział w Marszu jest darmowy. Na starcie można wypożyczyć kijki marszowe. Zwieńczeniem rozgrywek będzie ognisko oraz poczęstunek.

Powiatowe Zawody Sportowo - Pożarnicze
Czynne jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu kartuskiego, rywalizować będą o miano najlepszej w zawodach, które w tym roku odbędą się w Chmielnie. Druhowie- najlepsi reprezentanci swoich gmin, będą mieli do pokonania sztafetę, rywalizować będą też w ćwiczeniu alarmowo - bojowym. W programie zawodów również musztra.

Dożynki Parafialne i X Festyn Kaszubski w Tuchomiu
Tradycyjnie druga niedziela września w chwaszczyńskiej parafii mija pod znakiem wspólnego i radosnego dziękczynienia za ciężką pracę rolników i owoce ziemi, jakie wydały ich dobytki. Święto Plonów, jak kiedyś nazywano tę uroczystość, niesie za sobą wiele tradycji i symboli. Dziękczynienie rozpoczyna się Mszą Świętą, na której składane są dary z plonów ziemi, w tym chleb, a także wnosi się wieniec upleciony z tegorocznych kłosów. Chwaszczyńska parafia przy współpracy ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim i licznymi partnerami łączy te obchody wraz z lokalnym Festynem Kaszubskim. W tym roku z kulturą kaszubską spotkamy się już po raz dziesiąty. Społecznicy zaangażowani w przygotowanie Dożynek Parafialnych - X Festynu Kaszubskiego jak zawsze poczynili wiele atrakcji dla mieszkańców i parafian. W programie są stałe punkty, jak konkurs rzutu balotem, loteria, atrakcje dla dzieci, uzupełniane występami najlepszych, najpopularniejszych artystów z Kaszub.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.