Uczniowie z Przodkowa doskonalą talenty kulinarne w Niemczech

czwartek, 5 września 2019 r., 15:22
fot. nadesłane

W dniach 06.06.2019r. - 04.07.2019r. uczniowie kierunku Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz Szkoły Branżowej I stopnia z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. rtm. Witolda Pileckiego w Przodkowie brali udział w praktykach zagranicznych w Niemczech. W projekcie finansowanym w ramach programu unijnego "Erasmus+" zaangażowano sześcioosobową grupę. Priorytetowym celem praktyki było zdobycie umiejętności i kompetencji gastronomicznych, jak i językowych.

Był to już drugi pobyt uczniów z Przodkowa w Niemczech, ale i nie ostatni. Kolejna grupa przygotowuję się do wyjazdu, który będzie miał miejsce w październiku 2019 roku.

Nasza przygoda rozpoczęła się w dniu wyjazdu 5 czerwca o godzinie 4.30 z Przodkowa. Czas podróży w naszym busie upłynął nam niemalże sielankowo, jedni spali, drudzy czytali książki, inni słuchali muzyki. Celem naszej wyprawy była niewielka miejscowość w Niemczech o nazwie Siegmundsburg. Stamtąd uczniowie podzieleni na trzy grupy dwuosobowe udali się do swoich miejsc praktyk, hotelu w Boxbergu, Mühlhausen oraz Liusenthal.

Choć praktyka trwała tylko 4 tygodnie, organizatorzy zapewnili młodzieży również wiele atrakcji turystycznych i poznawczych. Okazji do poznania historii regionu, całego kraju i rozwijania swoich umiejętności językowych było co niemiara.

Już drugiego dnia z samego rana opiekun grupy w Boxbergu, Dieter zabrał naszych uczniów na całodzienny wyjazd do Gothy, żeby pokazać warianty transportu publicznego oraz oprowadzić po mieście, by móc podziwiać centrum tego niesamowitego miasta, poznając jego historię i dorobek kulturowy.

W pierwszym i następnym tygodniu praktyk młodzież zdobywała umiejętności i kompetencje zawodowe. Nieobce były czynności takie, jak przygotowywanie bufetu śniadaniowego, obsługa urządzeń kuchennych, czy przyjmowanie i realizowanie zamówień od gości restauracyjnych.
Kolejne tygodnie pobytu w Niemczech umocniły praktykantów w przekonaniu o słuszności decyzji wyjazdu do kompletnie obcego kraju i kultury. Ogromne wrażenie zrobiło na uczniów wsparcie jakie otrzymali od innych pracowników restauracji, gdzie odbywali praktyki. Zawsze byli oni uśmiechnięci i pomocni. Ze stoickim spokojem objaśniali zadania, które należało wykonywać danego dnia.

Niezapomnianym momentem naszego pobytu był dzień odjazdu. Emocje targały nami, czuliśmy wzruszenie ale też i radość ze zdobytego doświadczenia. Uczniowie zapoznali się bliżej z historią i kulturą Niemiec. Nasi młodzi praktykanci co najważniejsze mogli dowiedzieć się czegoś więcej na temat działalności i specyfiki pracy w gastronomii w Niemczech.

Na uroczystym zakończeniu wszyscy otrzymali certyfikaty potwierdzające odbycie praktyk zagranicznych i zdobycie odpowiednich kompetencji. Wszyscy uczestnicy projektu, łącznie z opiekunami, zgodnie potwierdzili, że chętnie wrócą do Thüryngii na kolejne praktyki.

nadesłane/ZSP Przodkowo

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.