Tłumy pielgrzymów złożyły pokłon u stóp Sianowskiej Królowej

niedziela, 8 września 2019 r., 12:17
fot. AL

Setki pielgrzymów z różnych zakątków Kaszub przybyło w niedzielę do Sianowa, by wziąć udział w odpuście Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystości odpustowe rozpoczęły się w sobotę, a zakończą niedzielnym, ostatnim w tym roku Apelem Sianowskim z procesją maryjną na placu pielgrzymkowym. Sumie pontyfikalnej przewodniczył ks. prałat Marian Szczepiński.

Do Sanktuarium w Sianowie dwa razy do roku pielgrzymują tłumy pątników ze z różnych zakątków Pomorza. We wrześniu w kaszubskiej świątyni odbywa się odpust Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, czyli tzw. Matki Boskiej Siewnej.

- Gromadzimy się tu dziś w ważnym, dla nas rolników święcie, Matki Boskiej Siewnej, by podziękować za tegoroczne plony, które na Kaszubach były dobre - podkreślali rolnicy witając ks. prałata Mariana Szczepińskiego.

- Bardzo uroczyście obchodzi się złote gody małżeńskie i złote jubileusze kapłańskie i zakonne. To czas radości, wspomnień, dziękczynienia. My gromadzimy się u tronu naszej Królowej Sianowskiej Pani i wspominamy 53. rocznicę Jej koronacji na Królową Kaszub i Kaszubów. To ona zaprosiła nas dziś do siebie, by z nami świętować z nami wspominać i dziękować Bogu za wielkie rzeczy, które uczynił nam Wszechmocny. Również tu u stóp Matki pięknej miłości chcemy na nowo zawierzyć jej naszą służbę Bogu, kościołowi i naszej małej ojczyźnie, jaką są Kaszuby, wspominając pierwszą rocznicę poświęcenia nowego sztandaru Piłsudczyków na Polskę Północną - mówił ks. Eugeniusz Grzędzicki, kustosz sianowskiego sanktuarium.

- Dzisiejszą uroczystością kończymy niedzielne apele sianowskie, które trwały od odpustu lipcowego - Matki Bożej Szkaplerznej. Każdej niedzieli apel prowadziła inna parafia, za co ich proboszczom i całym wspólnotom dziękuję - dodawał.

W sobotę do Sianowa dotarły piesze pielgrzymki z parafii Borowo, Goręczyno, Somonino, Kiełpino, Rozłazino, św. Rodzina z Gdyni, Lębork. W niedzielę zaś do stóp Królowej Kaszub przybyli pątnicy z Przodkowa, Kartuz, Kiełpina, Grzybna, Pomieczyna, Mirachowa, Łeby oraz szkoły podstawowej z Kożyczkowa i Chmielna.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.