Nowe formy rekrutacji. Węgierski start-up wchodzi na polski rynek

poniedziałek, 9 września 2019 r., 10:50
fot. nadesłane

MatchMaker to określenie zajęcia, które ma zrewolucjonizować polski rynek pracy. Co dobrego przyniesie dla naszych przedsiębiorców? Czy jest to również nowa perspektywa dla wszystkich tych, którzy chcą się rozwijać w branży HR? Czym jest Talentuno?

Problemy kadrowe współczesnego przedsiębiorcy

Rynek pracy w naszym kraju ciągle ewoluuje. Problem braku specjalistów w polskiej gospodarce staje się coraz bardziej widoczny. W efekcie można zauważyć wolniejszy przyrost zatrudnienia. Składa się na to również fakt, że słabnie zainteresowanie zmianą miejsca pracy wśród coraz większej ilości pracowników. Jest to niekorzystna perspektywa dla wielu pracodawców.

Kiedy zwiększa się popyt konsumpcyjny, wówczas podmioty takie nie są w stanie wywiązać się ze swoich zleceń. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z wypowiedzi Łukasza Kozłowskiego głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich, który był gościem Polskiego Radia 24.

Talentuno czym jest, jak może zmienić rynek pracy w Polsce?

Wspomniany serwis to po prostu nowa platforma, która uruchomiona została w ubiegłym roku przez węgierski start-up. Aktualnie wchodzi również na polski rynek. To inne spojrzenie na rekrutację i wyszukiwanie specjalistów. Chodzi tu po prostu o crowdsourcing pracowników. Jak działa w praktyce?

W proces ten zaangażowani są wolontariusze, którzy określani są jako MatchMakererzy. Na chwilę obecną to bardzo rozbudowana sieć osób. Ich praca nie jest jednak w 100% darmowa. Po zakończonej sukcesem rekrutacji otrzymują oni bowiem stosowne wynagrodzenie. Kiedy odnajdą wśród swoich osobistych sieci kontaktów kandydata, którego profil będzie pasował do otwartej pozycji dostępnej w systemie, otrzymują średnio 2100 zł. Oczywiście pod warunkiem, że zaproponowany kandydat zostanie wybrany.

Rewolucja na rynku pracy. Co przyniosło Talentuno na Węgrzech?

Nowy proces rekrutacji przekłada się na niższe koszty. Szacuje się, że znalezienie odpowiedniego, wykształconego pracownika związane jest z kosztem mniejszym o 60 proc. niż standardowo. To także otwarcie się na potrzeby pracodawców, którzy aktualnie mają problemy ze znalezieniem odpowiednich specjalistów.

Rozwój tej platformy w Polsce będzie stanowił swego rodzaju powiew świeżości. Będzie to zdecydowanie coś innego niż praca tradycyjnych agencji i firm zatrudniających specjalistów ds. HR, a także osób rekrutujących i headhunterów. Metoda ta odniosła duży sukces na Węgrzech, wprowadziła prawdziwą rewolucję na rynku pracy. Teraz przyszła pora na zmiany na naszym podwórku. Do końca roku planowane jest zwerbowanie nawet 12 000 MatchMakerów.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.