Leczenie chrapania - jak wygląda terapia?

środa, 11 września 2019 r., 14:28
fot. nadesłane

Chrapanie to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która powoduje mnóstwo kłótni między chrapiącym a partnerem. Nieprzespane noce sprawiają, iż jesteśmy zmęczeni i nie mamy siły na wykonywanie codziennych obowiązków w pracy czy w domu.

Jeśli chrapanie jest coraz częściej naszą udręką, a wcześniejsze metody takie jak gwizdanie, cmokanie czy śpiew są mało skuteczne, to warto zastanowić się nad skorzystaniem z bardziej radykalnych metod leczenia.

Niektórzy uważają, iż chrapania nie da się wyleczyć. To nieprawda - chrapanie da się wyleczyć bardzo skutecznie. W niniejszym artykule przedstawiamy jedną z technik wykorzystywaną w terapii chrapania, czyli RaVoR. Zapraszamy do lektury!

Chrapanie - co to takiego?

Chrapanie to wibracja języczka oraz podniebienia miękkiego. Dochodzi do niej w trakcie wykonywania wdechu podczas snu. Jak wskazują Dane Centrum Badań Opinii Społecznej, z chrapaniem zmaga się w Polsce już 13 milionów osób. Oznacza to, iż ta dolegliwość dotyczy co trzeciego obywatela Polski. Są to zatrważające statystyki, które udowadniają, iż z chrapaniem należy walczyć na wszelkie dostępne sposoby.

Statystyki pokazują również, że chrapanie to przede wszystkim domena mężczyzn. Z reguły dotyka ona panów, którzy ukończyli 40. rok życia. Warto wiedzieć, że mimo tego, iż chrapanie jest bardzo uciążliwe dla chrapiących oraz ich otoczenia, to nie jest to stan, który w sposób bezpośredni zagraża zdrowiu bądź życiu.

Może to jednak być objaw poważnego schorzenia, które nazywa się bezdechem sennym. Bezdech senny to stan chorobowy, który jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia człowieka.

RaVoR - jak wygląda terapia chrapania?

RaVoR to bipolarna stymulacja tkanek przy użyciu fal elektromagnetycznych o częstotliwości radiowej i doskonała metoda leczenia chrapania. Jest to technika radiochirurgiczna, która charakteryzuje się bardzo niską inwazyjnością a zarazem niezwykle wysoką skutecznością w zwalczaniu chrapania oraz bezdechów sennych o niskim zaawansowaniu. Dzięki tej metodzie poszerzają się drogi oddechowe. Ponadto, zostają one usztywnione za pomocą plastyki podniebienia miękkiego oraz plastyki łuków podniebiennych.

Wszystkie te zabiegi powodują, że osiągnięta zostaje o wiele większa drożność tej części układu oddechowego. Dzięki temu w dużym stopniu zniwelowana zostaje nieprzyjemna dolegliwość, jaką jest chrapanie. Zabiegi RaVoR są wykonywane w trybie ambulatoryjnym w znieczuleniu miejscowym bądź słabym znieczuleniu ogólnym.

W zależności od tego, jakie są przyczyny zmniejszonej drożności układu oddechowego, w metodzie RaVoR do podniebienia bądź przerośniętych małżowin nosowych wprowadzane są elektrody. Te elektrody przy użyciu fal radiowych oddziałują na tkanki w temperaturze około 90-100 stopni Celsjusza.

Zabieg powoduje, iż powstają blizny usztywniające podniebienie. Jeśli zabieg jest wykonywany na przerośniętych małżowinach nosowych, to zostają one obkurczone. W razie pojawienia się takiej potrzeby można dokonać cięcia przy użyciu lektrody tnącej, którą zmniejsza się wielkość języczka lub zbyt dużą objętość tkanki, która tworzy łuk podniebienny.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.