Czy masz predyspozycje do pracy zespołowej?

środa, 11 września 2019 r., 14:59
fot. nadesłane

Praca zespołowa jest jedną z umiejętności interpersonalnych poszukiwanych przez pracodawców. Często jest ona wymieniana w ogłoszeniach o pracę wśród oczekiwań stawianych przed kandydatem na pracownika. Wiele zadań w firmie wymaga sprawnego zespołu, który będzie w stanie im podołać.

Komunikatywność

Bez umiejętności komunikacji nie ma mowy o sprawnej pracy zespołowej. Komunikatywność rozumiana jako umiejętność jasnego formułowania swoich myśli i wyciągania wniosków z usłyszanych opinii innych osób jest niezwykle potrzebna w pracy grupowej. Istotna jest również empatia i zdolność prawidłowego odczytywania komunikatów niewerbalnych.

Sumienność

Każdy z członków zespołu powinien sumiennie wykonywać swoją część pracy. W przeciwnym razie będzie powodował opóźnienia w zespole. Jeden nonszalancko podchodzący do obowiązków pracownik jest w stanie mocno zaburzyć funkcjonowanie grupy.

Uczciwość i szczerość

Członkowie zespołu powinni być względem siebie uczciwi. Taka postawa pomaga zbudować wzajemne zaufanie, które jest niezwykle ważne w zgranej i efektywnej grupie. W dobrym zespole nie ma miejsca na złośliwe plotki czy omawianie spraw służbowych za plecami części jego członków.

Otwartość

Otwartość w zespole polega na umiejętności wysłuchania odmiennych poglądów i poprowadzenia merytorycznej dyskusji. Cecha ta jest przeciwieństwem narzucania innym swojego zdania i zamykania się na ich sugestie. W pracy zespołowej ważny jest otwarty dialog między członkami grupy.

Odpowiedzialność

Każdy z członków zespołu powinien być zaangażowany w swoje zadania i brać odpowiedzialność za podejmowane decyzje. Praca zespołowa nie zwalnia od przyjmowania konsekwencji swoich zachowań. Nie powinno się także zrzucać jej na inne osoby w zespole. Jeżeli członek grupy popełni błąd powinien umieć się do niego przyznać i wykazać gotowość do jego naprawienia. Pozostałe osoby z zespołu powinny go w tym wspierać.

Życzliwość

Życzliwość jest cechą potrzebną dla sprawnego funkcjonowania zespołu. Dzięki niej wśród członków grupy panuje przyjazna atmosfera. Współpracownicy chętnie sobie pomagają i odnoszą się do siebie z sympatią i zrozumieniem.

Poczucie humoru

Poczucie humoru to bardzo przydatna cecha w zespole. Czasami zdarzają się sytuacje wyjątkowo stresujące. Bywa, że trafny żart rozładowuje ciężką atmosferę i sprawia, że dużo łatwiej się pracuje. Osoby, które z humorem podchodzą do swojej pracy potrafią jak nikt inny rozluźnić napięte nastroje w zespole.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.