Czy praca zdalna jest dla każdego?

środa, 11 września 2019 r., 15:04
fot. nadesłane

Gdy inni zrywają się wczesnym rankiem, aby udać się do pracy, w której spędzą przynajmniej 8 najbliższych godzin, Ty słodko przeciągasz się w pościeli. W końcu jesteś pracownikiem zdalnym i obowiązuje Cię nienormowany czas pracy. Po śniadaniu spokojnie zasiadasz w ulubionym fotelu z laptopem na kolanach i kubkiem parującej kawy. Teraz możesz przystąpić do pracy. W środku dnia nachodzi Cię ochota, by wybrać się na krótki spacer. Żaden problem - jako pracownik zdalny samodzielnie decydujesz, kiedy chcesz zrobić sobie przerwę, nie narażając się przy tym na surowe spojrzenie przełożonego. Brzmi jak bajka? Być może, jednak decydując się pracę zdalną, należy zdać sobie sprawę, co w rzeczywistości kryje się pod wizerunkiem żyjącego w spokoju freelancera.

Wady i zalety nienormowanego czasu pracy

Z pewnością nienormowany czas pracy stanowi duży atut bycia pracownikiem zdalnym. Szczególnie jeśli potrzebujesz w środku dnia wyjść do lekarza, urzędu, fryzjera itp. Nikomu nie trzeba tłumaczyć się z takiej przerwy. Jednak aby swobodne dysponowanie czasem pracy stanowiło prawdziwą zaletę, musisz wykazać się żelazną samodyscypliną. W pracy zdalnej obowiązują Cię ustalone terminy, których nie możesz zaniedbać. Ryzykiem wolnej ręki w organizacji dnia jest poświęcanie zbyt długiego czasu na sprawy prywatne.

Umiejętność motywacji

Każdy pracownik zdalny wie, jak trudno czasem zmotywować się do podjęcia służbowych obowiązków w warunkach domowych, gdy kusi ciepłe łóżko, pełna lodówka i przeglądanie internetu. Są dni, w których najchętniej nie wychodziłbyś spod koca, jednak zbliża się deadline Twojego zlecenia i nie możesz pozwolić sobie na chwile słabości. Musisz mężnie stawić czoła domowym pochłaniaczom czasu, zakasać rękawy i przystąpić do pracy. Dla niektórych osób jest to na tyle trudne, że jako pracownicy zdalni wynajmują biura, aby rozdzielić przestrzeń związaną z obowiązkami zawodowymi od tej poświęconej życiu prywatnemu.

Brak bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami

Brak bezpośredniego kontaktu z ludźmi w pracy może być zaletą dla osób o introwertycznej osobowości. Jeśli jednak masz otwarty i towarzyski charakter, może po pewnym czasie zacząć Ci brakować biurowych ploteczek i zawieranych w pracy znajomości oraz przyjaźni. Musisz jednocześnie pamiętać, że brak kontaktu bezpośredniego nie oznacza całkowitego braku kontaktu. Pracodawca komunikuje się z Tobą przy pomocy maili i telefonów, na które powinieneś sprawnie odpowiadać.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.