Powiat kartuski z nagrodą w konkursie "Pomorskie dla seniora"

piątek, 13 września 2019 r., 12:10
fot. Internet/kartuskipowiat.pl

Powiat kartuski został doceniony przez Marszałka Województwa Pomorskiego w konkursie "Pomorskie dla Seniora". Kapituła wyróżniła samorząd za działania, które podejmuje na rzecz najstarszych mieszkańców i nagrodziła w kategorii "Samorząd Przyjazny Seniorom".

Starosta powiatu kartuskiego Bogdan Łapa odebrał w ubiegłym tygodniu nagrodę w konkursie "Pomorskie dla Seniora. Otrzymał wyróżnienie marszałka w kategorii "Samorząd Przyjazny Seniorom". Nagrodę przyznano za aktywność we wspieraniu polityki senioralnej na terenie województwa pomorskiego oraz podejmowanie szczególnie wartościowych i skutecznych inicjatyw na rzecz seniorów.

Powiat Kartuski wspiera seniorów poprzez realizację dwóch projektów: "Rozwój usług społecznych na terenie Powiatu Kartuskiego" oraz "Nestor - standard wsparcia osób starszych w Powiecie Kartuskim". Przedsięwzięcia realizowane są w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 - 2020.

- Działania prowadzone w projektach wspierają aktywność seniorów poprzez organizację m. in. wyjazdów do kina, teatru, na basen oraz wyjazdów plenerowych obejmujących wycieczki do różnych miejsc, możliwość skorzystania ze spotkań z prawnikiem lub psychologiem, prowadzenie zajęć z zakresu rozwoju osobistego a także obejmujących świadome obywatelstwo. Ponadto wspólnie z seniorami przygotowywane są występy artystyczne, rękodzieło ludowe oraz realizowane są modowe sesje zdjęciowe dla seniorów - informuje starostwo powiatowe.

Projekt obejmuje też wsparcie osób starszych w miejscu ich zamieszkania poprzez 24 - godzinny monitoring czyli tzw. Teleopiekę, a także obejmujących mobilne usługi opiekuńcze, czyli bezpośrednie dotarcie do miejsca zamieszkania seniora.

Wdrażanie projektów promuje także współpracę międzypokoleniową i wolontariat, polegającą na zaangażowaniu najbliższego otoczenia spokrewnionego i niespokrewnionego w opiekę nad osobą starszą, zależną oraz udział wolontariuszy działających w ramach projektu w Klubach Aktywności w Małkowie i Sianowie.

Prócz tego powiat prowadzi tzw. Bank Usług Społecznych. Obejmuje on możliwość uzyskania odpowiednich dla seniorów informacji. Dzwoniąc do tej instytucji starsza osoba otrzyma informacje dotyczące tego, gdzie uzyskać pomoc oraz jakie wsparcie świadczy powiat. Oba projekty realizowane są w partnerstwie z gminami oraz organizacjami pozarządowymi: Kaszubskim Uniwersytetem Ludowym w Wieżycy, Stowarzyszeniem "Razem Jesteśmy" z Sianowa oraz Spółdzielnią Socjalną "Bezpieczni Podopieczni" z Żukowa.

Oprac. MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.