XXII Kaszubska Jesień Rolnicza w Lubaniu

sobota, 14 września 2019 r., 15:23
fot. AL

Przez dwa weekendowe dni w Lubaniu swój dorobek prezentują firmy obsługujące rolnictwo, ogrodnicy oraz wystawcy królików, gołębi i ptactwa ozdobnego. Po raz 22. odbywa się tu bowiem Kaszubska Jesień Rolnicza. Targom towarzyszy Wojewódzka Wystawa Zwierząt Hodowlanych, w niedzielę również odbędzie się diecezjalne święto plonów.

W ten weekend Lubań jest najczęściej odwiedzaną przez rolników miejscowością na Pomorzu. Podczas dwudniowych targów mogą oni zapoznać się z produktami wielu firm działających na rzecz rolnictwa. Wśród wystawców znajdują się firmy z branży ogrodniczej, budowlanej, czy nasiennej, jak również pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencji Rynku Rolnego, Agencji Nieruchomości Rolnej, czy innych instytucji działających na rzecz rolnictwa.

Głównym punktem pierwszego dnia targów była Jesienna Wystawa Zwierząt Hodowlanych oraz konkurs "Miss Alpaka". Wyłoniono też najlepszą potrawę z jadalnych roślin dziko rosnących. Zwyciężyły pierogi z podagrycznikiem pań z KGW Rokocin, drugie miejsce zajęło KGW Liniewo, natomiast trzecie miejsce zdobyło KGW Żuromino za nalewkę - miętówkę. Wyróżnienia trafiły do Haliny Rogińskiej z KS Kościerska Chata oraz Marii Mach z KGW Nowa Karczma.

Podczas pierwszego dnia targów wręczono także odznaki "Zasłużony dla Rolnictwa". Aktu dekoracji odznaczonych dokonał wiceminister Ryszard Zarudzki.

Tradycyjnie już Kaszubskiej Jesieni Rolniczej towarzyszyć będą dożynki diecezji pelplińskiej oraz gminy Nowa Karczma. Uroczystej mszy dożynkowej przewodniczyć będzie Ks. Bp Ryszarda Kasyna. Rozpocznie się ona w niedzielę o godzinie 11. w kościele pw. św. Jana Pawła II w Lubaniu. Po niej nastąpi przemarsz korowodu dożynkowego na plac targowy.

Podczas wspólnego biesiadowania nastąpią rozstrzygnięcia konkursów: najpiękniejszy wieniec dożynkowy, AGROLIGA 2019 (etap wojewódzki), najpiękniejsze stoisko i hit targów. Całość zwieńczy koncert zespołu The Postman.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.