Uczniowie z Niemiec odwiedzili kartuskie szkoły w ramach polsko-niemieckiej wymiany

poniedziałek, 16 września 2019 r., 11:33
fot. nadesłane

W dniach 9-13 września Kartuzy odwiedzili uczniowie katolickiej szkoły Marienschule z Hamm. W wymianie polsko-niemieckiej już po raz dziewiąty uczestniczyli uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II. Od trzech lat w projekcie biorą udział również młodzi ludzie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kartuzach.

Młodzież z Niemiec przyjechała do Polski dzięki inicjatywie Domu Pojednania i Spotkań im. Św. Maksymiliana M. Kolbego w Gdańsku oraz nauczycielki języka niemieckiego, Anny Warmowskiej w ramach programu "Solidarność".

Uczniowie z Kartuz i Niemiec od poniedziałku do czwartku nocowali w Trójmieście, gdzie integrowali się, poznawali miasto, kulturę i język obydwu krajów. W czwartek wieczorem wszyscy przyjechali do Kartuz. Gościez Niemiec wraz z poznanymi w Gdańsku przyjaciółmi zamieszkali u polskich rodzin.

W piątek młodzież z Hamm odwiedziła kartuskie szkoły. W pierwszej kolejności młodzież z Niemiec wybrała się do Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II. Wszystkich przywitał ks. dyrektor Grzegorz Kudelski oraz uczniowie, którzy na czas wizyty gości z zachodniej granicy mieli przerwę w lekcjach. W ramach tej wizyty uczniowie z Hamm poznawali kulturę Kaszub, zaznajomili się z kolorami haftu kaszubskiego, które za pomocą farb przenieśli na przygotowane wcześniej gliniane naczynia. Własnoręcznie wykonane dzieła każdy z gości zabrał ze sobą do domu. Co warte podkreślenia - tłumaczem podczas tego spotkania była absolwentka kartuskiego "katolika" - Maja.

Uczniowie z Niemiec tego dnia odwiedzili również Urząd Miejski w Kartuzach, gdzie powitał ich zastępca burmistrza Kartuz, Wojciech Jaworowski. Przedstawił młodzieży historię Kartuz, mówił o walorach turystycznych naszego regionu, żywiąc nadzieję na rychły powrót młodzieży w nasze strony.

Po spotkaniu w Urzędzie Miejskim grupa wybrała się do Kartuskiej Kolegiaty na krótkie zwiedzanie, a potem do Szkoły Podstawowej nr 2, gdzie wszystkich przywitał dyrektor Piotr Kloczkowski. Dzieci z kartuskiej dwójki ubrane w kaszubskie stroje zaśpiewały piosenki, zaprezentowały instrumenty kaszubskie oraz oprowadziły młodzież po szkole.

Zwieńczeniem wymiany było przedstawienie działań z poszczególnych dni wymiany. Wymieszani uczniowie w grupach polsko-niemieckich opowiadali rodzicom o tym, co robili podczas pobytu w Gdańsku.

W marcu 2020 r. uczniowie z Kartuz wybiorą się z rewizytą do Niemiec.

Oprac. SG/nadesłane

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.