Ponad 9,7 mln zł na drogi dla powiatu kartuskiego i gmin w ramach FDS

wtorek, 17 września 2019 r., 13:11
fot. Karolina Kaczykowska

Umowy o dotacje w ramach Funduszu Dróg Samorządowych zostały podpisane. We wtorkowe przedpołudnie w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kartuzach wojewoda pomorski ratyfikował dokumenty wspólnie z starostą kartuskim oraz włodarzami pięciu gmin powiatu kartuskiego. Dotacja na drogi powiatowe wyniosła prawie 3,7 mln złotych. Natomiast gminy otrzymały wsparcie opiewające łącznie na kwotę ok. 6 mln złotych.

Dofinansowanie zostało przyznane powiatowi kartuskiemu oraz gminie Żukowo, Stężyca, Przodkowo, Somonino i Sierakowice. Na spotkaniu obecni byli: starosta kartuski - Bogdan Łapa, wicestarosta - Piotr Fikus, wojewoda pomorski - Dariusz Drelich, burmistrz Żukowa - Wojciech Kankowski oraz wójtowie: Tomasz Brzoskowski, Andrzej Wyrzykowski, Marian Kowalewski i Tadeusz Kobiela.

- Fundusz Dróg Samorządowych to piękne hasło, ponieważ chcemy dla naszych mieszkańców prostować ścieżki. Powiat kartuski podpisuje umowy na trzy drogi. Jest to kwota 3 691 675 zł, znaczący zastrzyk finansowy, który pozwoli mieszkańcom powiatu poruszać się po drogach w lepszym standardzie - mówił starosta kartuski Bogdan Łapa.

Wcześniej Fundusz Dróg Samorządowych działał pod nazwą Program Rozwoju Infrastruktury Drogowej. Wraz z nową nazwą wprowadzono kilka znaczących zasad, o których opowiedział wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

- Zmieniono zasadę dotyczącą wysokości dofinansowania - wcześniej nie mogło być to więcej niż 3 mln złotych. W tej chwili jest to nie mniej niż 50 proc. wartości inwestycji. Druga sprawa, że nie trzeba tego realizować w roku budżetowym. Nie ma wielu wymogów, które wtedy uniemożliwiały wielu samorządom wykonania tych dóbr, które są bardzo pilne, ale nie wymagają takiej infrastruktury towarzyszącej, jak na przykład chodniki. Nie ma też limitu co do wniosków. Dotychczas było tak, że gmina mogła złożyć tylko jeden wniosek, a powiat dwa. Największym ograniczeniem oczywiście była kwota dofinansowania - opowiadał wojewoda.

- Byłaby może konieczność zmodyfikowania ustawy w zakresie możliwości dofinansowania tych samorządów, które są w trudnej sytuacji finansowej albo inne względy powinny być brane uwagę. Jedyny wskaźnik, którym się kierujemy przy ustalaniu kwoty dofinansowania między 50 proc. a 80 proc. to wskaźnik dochodów podatkowych na mieszkańca i on często nie oddaje rzeczywistości. To przydałoby się zmienić i wiem, że trwają nad tym prace w ministerstwie infrastruktury - dodał później Dariusz Drelich. Zwrócił się on z prośbą do parlamentarzystów, by wzięli ten problem pod uwagę w tworzeniu programu na nową kadencję.

Wysokość dotacji:

Powiat kartuski: 3.691.675 zł
Rozbudowa drogi powiatowej Wygoda Łęczyńska - Chmielno, remont dróg powiatowych Czeczewo - Przodkowo i Pępowo - Leźno

Gmina Przodkowo: 2.568.507 zł
Przebudowa odcinków dróg gminnych w Przodkowie (ul Polna), w Przodkowie (ul. Rubinowa), Pomieczynie (ulica Nowa), remont odcinków dróg gminnych w miejscowościach; w Przodkowie (ulica Sportowa), w Przodkowie (ulica Majkowskiego), w Przodkowie (ulica Derdowskiego, w Hejtusie, w Szarłacie, w Stanisławach)

Gmina Sierakowice: 1.241.115 zł
Budowa i rozbudowa dróg gminnych nr 152087G, 152079G, 152074G, 152142G na terenie gminy Sierakowice

Gmina Somonino: 1.274.887 zł
Budowa drogi gminnej ul. Długiej w miejscowości Hopowo wraz z budową kanalizacji deszczowe

Gmina Stężyca - 353.505 zł
Przebudowa drogi gminnej - ul. Szymbarskich Zakładników w Szymbarku

Gmina Żukowo: 602.250 zł
Budowa ul. Siostry Faustyny i ul. Wierzbowej na osiedlu Nowe w mieście Żukowo w ramach poprawy połączenia komunikacyjnego i bezpieczeństwa uczestników ruchu w obrębie drogi krajowej nr 20

KK

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.