Czeczewo. Odpust i Dożynki Parafialne 2019

wtorek, 17 września 2019 r., 15:05
fot. nadesłane/Anna Laskowska

"Dziękujemy Panie za tegoroczne plony" - taki napis w kościele pw. św. Józefa w Czeczewie witał wszystkich uczestników mszy św. którą 15 września odprawił ks. Łukasz Szymański w koncelebrze księży Dekanatu Kielno.

W komentarzu na wejście ks. proboszcz Józef Kuchta zawarł istotę uroczystości: "Człowiek potrzebuje świętowania, bo codzienność jest trudna i może nużyć. Chrześcijańskie świętowanie wypływa z tajemnicy zmartwychwstania Chrystusa. Jako wspólnota parafialna gromadzimy się na eucharystycznej uczcie. Dzisiaj uczta ta ma szczególny wymiar bo pragniemy dziękować Bogu za tegoroczne plony."

Podczas mszy św. homilie wygłosił ks. Łukasz Szymański (obecnie odbywa studia doktoranckie z zakresu prawa kanonicznego na Uniwersytecie Navarra w Pamplonie (Hiszpania).
Treść homilii była związana z pieśnią "Stała Matka Boleściwa". Czego uczy nas w XXI wieku ? Szczególną uwagę zwrócił na symbolikę Maryi stojącej pod krzyżem. Stwierdził, że dramat jej życia przesiąknięty jest z nadzieją zmartwychwstania. Jednocześnie zaapelował, by jak przystało na mieszkańców tej ziemi, abyśmy byli wierni zawołaniu Kaszubów "Me trzimóme z Bogiem".

W trakcie nabożeństwa gospodarze dożynek z rejonu: Tokary Górne i Dolne złożyli na ołtarzu dary: wieniec dożynkowy, bochen chleba, kosze z owocami i warzywami.

Na zakończenie mszy św. ks. Józef Kuchta - proboszcz parafii w Czeczewie podziękował m.in. gospodarzom dożynek parafialnych za pięknie wykonany wieniec przez mieszkańców Tokar Górnych i Dolnych, za dary ofiarne oraz za dekorację kościoła.

W uroczystości odpustowej wziął udział poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Czeczewie.

nadesłane/Jan Wiśniewski

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.