"By pamięć o nich nie odeszła w mrok" - obchody Światowego Dnia Sybiraka w Szymbarku

środa, 18 września 2019 r., 11:50
fot. MD-Z

We wtorkowe popołudnie po raz kolejny w Szymbarku upamiętniono ofiary Golgoty Wschodu. 17 września w Centrum Edukacji i Promocji Regionu odbywają się obchody Światowego Dnia Sybiraka.

17 września przypada rocznica napaści sowieckiej na Polskę. Tego dnia w 1939 roku Rosjanie wkroczyli na polskie ziemie. Ten dzień od 1991 roku jest też szczególny z innego powodu. Tego dnia wspominane są losy tysięcy Polaków zesłanych na Syberię. Od 16 lat syberyjscy zesłańcy, członkowie Rodzin Katyńskiej i wszyscy, którym nie jest obojętna pamięć o tych wydarzeniach spotykają się w Szymbarku.

Obchody Światowego Dnia Sybiraka tradycyjnie rozpoczęto na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku, gdzie złożono kwiaty pod pomnikiem Golgoty Wschodu. Druga część uroczystości odbyła się w Szymbarku, gdzie odbyła się msza święta, wygłoszono Apel Poległych, padły salwy honorowe. Mszy przewodniczył ks. Abp Jan Paweł Lenga, emerytowany biskup Karagandy w Kazachstanie.

Po nabożeństwie wszyscy zebrali się w sali koncertowej CEPR-u. Ze względu na pogodę uroczystości przeniesiono tam z amfiteatru, gdzie zwykle się odbywały.

- Ze względu na aurę miałam pewne obawy co do przebiegu uroczystości. Spotykamy się w zmienionej scenografii, ale podjęłam decyzję, by przenieść uroczystości z amfiteatru do sali, by było nam wszystkim ciepło i przyjemnie. Nie ukrywam, że brakuje mi tamtej scenerii, zwłaszcza pociągu. To wszystko nadaje obchodom szczególny klimat, który pielęgnujemy od szesnastu lat. To spotkanie robię dla Was drodzy Sybiracy. Staram się, by co roku było inne, wyjątkowe. Najważniejsze jest to, że możemy się spotykać i być blisko. To łączy i tworzy więź. Dziękuję, że znaleźliście siłę, by tu przyjechać - mówiła Lidia Czapiewska, właścicielka CEPR.

- Wiem, że zawsze czekacie na to spotkanie. Obiecuję, że póki będę miała siły będę je organizować - dodała.

Podczas uroczystości wręczono medale "Pro Partia". Przyznał je Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość ojczyzny.

Medalami uhonorowani zostali:

- Zofia Kłoczko
- Tadeusz Lech Krepsa
- Andrzej Matyjaszczyk
- Cecylia Riedl
- Irena Witort
- Mirosław Jan Zeidler

Tradycyjnie już wrześniowe spotkanie w Centrum Edukacji i Promocji Regionu jest okazją również do tego, by poznać laureata nagrody Bursztynowe Drzewo. To nagroda przyznawana przez Kaszubów za wybitne zasługi wobec kultury. Nagrodę po raz pierwszy przyznano w 1920 roku. Po wojnie wskrzeszono jej ideę i corocznie jest przyznawana podczas obchodów Dnia Sybiraka. Kapitule nagrody przewodzi Lidia Czapiewska, właścicielka CEPR. W tym roku nagrodą uhonorowano Zofię Iwańską. Wyróżnienie otrzymała za rozwijanie wśród młodzieży miłości do Polski i za wzbogacanie wiedzy na temat losów Polaków zesłanych na Syberię.

Lidia Czapiewska została uhonorowana Medalem Katyńskim.

- Chciałabym wręczyć pani ten medal w podziękowaniu za współpracę z Rodziną Katyńską. Dziękujemy, że my również możemy się tu w Szymbarku spotykać razem z Sybirakami i z panią. Mam nadzieję, że będziemy się nadal spotykać. Życzymy pani dużo zdrowia i wytrwałości - mówiła Hanna Śliwa, przedstawicielka Gdańskiej Rodziny Katyńskiej.

Uroczystości w Szymbarku zakończono koncertem chóru Cappella Gedanensis i wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych. Jak podkreśliła, Lidia Czapiewska, CEPR zawsze 17 września będzie stał otworem dla Sybiraków i ich rodzin.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.