Kaszubska Gwiôzdka jest na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

piątek, 20 września 2019 r., 13:22
fot. internet/niematerialne.nid.pl

Niedawno ogłoszono uaktualnioną Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Znalazła się na niej kaszubska Gwiôzdka, zwyczaj, który powoli już wymiera. Ten obrzęd jest szczególnie kultywowany w gminie Sierakowice i to właśnie dzięki temu udało mu się zaistnieć na liście.

Idea, by kaszubska gwiazdka znalazła się na krajowej liście narodziła się kilka lat wcześniej. Inicjatorką była Iwona Świętosławska z Wydziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. To ona dokumentowała gwiazdki.

W sierpniu zatwierdzono pięć nowych propozycji na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Narodowego. Wśród nich znalazła się Kaszubska Gwiôzdka. To grupa składająca się z 5-15 przebranych kolędników odwiedzająca okoliczne domy w trakcie adwentu. Wśród przebierańców można odnaleźć m.in.: gwiazdora, śmierć, kominiarza czy bociana.

Na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Narodowego znajdują się zjawiska związane z praktykowaniem tradycji, zwyczajów, obyczajów oraz kultywujące i przechowujące pamięć historyczną. Za dziedzictwo niematerialne uważa się m.in. tradycje i przekazy ustne, w tym język jako nośnik niematerialnego dziedzictwa kulturowego czy zwyczaje, rytuały i obrzędy świąteczne.

KK

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.