W Kartuzach ratowali życie, dzieląc się krwią

sobota, 21 września 2019 r., 12:59
fot. AL

23 osoby w sobotnie przedpołudnie odwiedziły oddział terenowy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kartuzach. 18 z nich mogły podzielić się płynem ratującym życiem, a tym samym stacja krwiodawstwa wzbogaciła się o nieco ponad osiem litrów tego najcenniejszego leku.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku przed dwoma latami wyszła z inicjatywą sobotnich akcji oddawania krwi. Akcja z edycji na edycję cieszy się zainteresowaniem osób chętnych do podzielenia się cząstką siebie.

W sobotę bank krwi kartuscy krwiodawcy uzupełnili o kolejnych osiem litrów płynu ratującego życie.

- Podczas dzisiejszej akcji łącznie zarejestrowały się 23 osób, z czego 18 oddały krew. Chciałbym podziękować wszystkim dawcom, zarówno cywilnym, jak i mundurowym za tak liczne przybycie i podzielenie się płynem ratującym życie. Podziękowania należą się też pracownikom stacji za to, że zawsze możemy oddawać krew w miłej atmosferze. Już dziś zapraszam też na kolejną sobotnią akcję, która odbędzie się 16 listopada - podkreśla mł. asp. Paweł Gawin, prezes Klubu HDK przy KP PSP w Kartuzach.

Przypominamy, że krwią można dzielić się także od poniedziałku do piątku w oddziale terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kartuzach (przy Powiatowym Centrum Zdrowia w Kartuzach w godzinach od 7. do 12.

Dlaczego warto odwiedzić punkt krwiodawstwa? Krew jest towarem deficytowym. Najcenniejszym lekarstwem, którego nie da się zastąpić. Ogromna ilość wypadków i zabiegów chirurgicznych powoduje, że krew jest potrzebna co minutę, średnio dla jednej na dziesięć osób przebywających w szpitalu. Oddanie krwi zajmuje zwykle kilkanaście minut, a jedna jednostka krwi może uratować życie nawet trzem osobom.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.