Skrzeszewo. Rozbudowana strażnica uroczyście otwarta

sobota, 21 września 2019 r., 18:50
fot. MD-Z

Marzenia się spełniają. Przekonali się o tym strażacy ze Skrzeszewa, którzy wzbogacili się o niemal 300 metrów nowej powierzchni. Ich strażnica została bowiem zmodernizowana i rozbudowana. Uroczyście oddanie do użytku nowej siedziby druhów odbyło się w sobotnie popołudnie.

Uroczystą mszą świętą i przemarszem ulicami Skrzeszewa w sobotnie popołudnie rozpoczęła się uroczystość oddania do użytku rozbudowanej strażnicy OSP Skrzeszewo. Wszystkich powitał burmistrz Wojciech Kankowski, po czym głos zajął prezes OSP, przedstawiając historię jednostki od momentu jej powstania w 1933 roku poprzez sukcesywne doposażanie jej w sprzęt, aż do 5 stycznia 2017 roku, kiedy na zebraniu sprawozdawczym złożono wniosek o rozbudowę remizy.

- Burmistrz Wojciech Kankowski wraz z radą odpowiedział pozytywnie na ten wniosek. Tym samym dając zielone światło zarządowi OSP na przygotowanie i pokrycie kosztów projektu, co przyczyniło się do pozytywnego zaangażowania druhów w proces pracy nad projektem - podkreślał Tadeusz Serkowski.

- Budowa przebiegła sprawnie i w terminie. Chciałbym w imieniu zarządu oraz wszystkich strażaków z OSP Skrzeszewo podziękować burmistrzowi Wojciechowi Kankowskiemu, przewodniczącemu rady Witoldowi Szmidtke, wiceprzewodniczącemu Albinowi Bychowskiemu, radnemu Łukaszowi Słodzince, Wiesławowi Myszkowi, wszystkim radnym gminy Żukowo oraz pracownikom administracji urzędu za trud i zaangażowanie w realizacji tak ważnego dla nas projektu. Nowo wybudowana strażnica nie jest dla tylko miejscem garażowania samochodu, ale przede wszystkim jest miejscem, gdzie będziemy mogli w pełni profesjonalnie i godnie realizować nasze zawołanie "Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek" - kontynuował prezes OSP Skrzeszewo.

Podczas uroczystości Złotym Medalem "Zasłużony dla Pożarnictwa" odznaczono czterech samorządowców - Bogdana Łapę, Albina Bychowskiego, Wojciecha Kankowskiego oraz Witolda Szmidtke.

- Dzięki tym osobom, można powiedzieć, że dziś kończy się najważniejsza sprawa - budowa strażnic w gminie Żukowo. Ci funkcyjni samorządowcy, przez lata wspierając ochotnicze straże pożarne, przyczynili się do wysokiego stopnia wyposażenia jednostek, skutecznych działalność ratowniczych - mówił dh Edmund Kwidziński, prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Kartuzach.

- Czuję się wyróżniony i wzruszony, bo mój początek z samorządem to rok 1990. I bardzo jest mi przyjemnie, że dziś w gronie moich następców burmistrzów, wszyscy otrzymaliśmy takie wyróżnienie. Myślę, że dla nas to powinność i obowiązek, aby robić wszystko, by żyło się bezpiecznie. Właśnie takie działania są powinnością każdego samorządu. Niemniej dziękuję za pamięć i to dzisiejsze wyróżnienie. Chciałbym pogratulować OSP Skrzeszewo tego pięknego budynku. Nic się nie dzieje jednak bez działalności drugiego człowieka. Gmina Żukowo od samego początku działa na rzecz bezpieczeństwa swojej gminy - mówił z kolei starosta kartuski Bogdan Łapa.

Słów uznania dla nowej siedziby druhów nie szczędzili też inni zaproszeni goście.

- Chciałbym złożyć gratulację z tytułu tej nowej, pięknej strażnicy. Miałem przyjemność uczestniczenia w uroczystości nadania sztandaru tej jednostce. Później przyglądałem się, jak zmienia się otoczenie strażnicy i wyposażenie. A teraz powstał tak piękny obiekt. Chciałbym podziękować władzom samorządowym każdego szczebla za wspieranie straży pożarnej, władzy ustawodawczej, że coraz więcej pieniędzy przeznacza na jednostki ochrony przeciwpożarowej, dzięki temu te jednostki mogą się rozwijać - zaznaczał st. bryg. Piotr Socha, zastępca Pomorskiego Komendanta PSP w Gdańsku.

- Marzenia się spełniają. Gratuluję wam tego pięknego obiektu, który powstał w naszym sołectwie. Liczę, że będzie spełniał wasze oczekiwania, że będzie was integrować. Niech będzie inspiracją do jeszcze większej wytrwałej społecznej pracy na rzecz społeczności lokalnej - dodawała sołtys sołectwa Skrzeszewo Elżbieta Klinkosz.

- Podziękowania należą się całym rodzinom, w których z pokolenia na pokolenie jest się strażakiem. Nawet ci, którzy podczas II wojny światowej, zapłacili najwyższą cenę ze Skrzeszewa, to też byli druhowie-strażacy. Dzisiaj musimy wspominać historię, ale też powinniśmy się cieszyć, że w takiej miejscowości jest zaplecze i to przede wszystkim w ludziach. Są młodzi, ale trzeba pamiętać, że nie przyszli oni znikąd. Ci, którzy założyli tę jednostkę, wiedzieli, że jest ona potrzebna. Trafili na podatny grunt, bo jak widać przez ponad 85 lat jednostka funkcjonuje i się rozwija. Dlatego wszystkim strażakom dziękuję za tę trudną, ofiarną służbę - akcentował burmistrz gminy Żukowo Wojciech Kankowski.

Przypomnijmy, że w ramach inwestycji powstało 295 metrów kwadratowych nowej powierzchni z przeznaczeniem na garaże, pomieszczenia socjalne i biurowe. Wykonano również instalacje teletechniczną i sprężonego powietrza. Na terenie przy budynku wykonawca położył nawierzchnię z kostki brukowej. Dodatkowo odmalowano też "starszą" część remizy, by całość wyglądała jednolicie i estetycznie.

Prace wykonała firma Usługi Remontowo-Budowlane Wojciech Cyrzan z miejscowości Udorpie. Koszt inwestycji to około 1,33 mln zł. Pieniądze na ten cel w całości pochodziły z budżetu gminy Żukowo.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.