Kaszubi z Somoninia świętowali 40-lecie działalności w ZK-P

niedziela, 22 września 2019 r., 11:39

W sobotnie popołudnie w Goręczynie odbyły się uroczyste obchody 40-lecia istnienia oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Somoninie. Na jubileusz przybyli m.in. prof. Edmund Wittbrodt, prezes zarządu głównego ZK-P, przedstawiciele władz samorządowych gminy i powiatu, byli i obecni członkowie oddziału oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych partów.

Jubileuszowe obchody rozpoczęto mszą św. z kaszubską liturgią słowa, którą sprawował ks. Hubert Klinkosz w kościele w Goręczynie. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przemaszerowali do budynku goręczyńskiej jednostki OSP, gdzie odbyła się dalsza część jubileuszowego świętowania.

Na obchody przybyli m.in. prof. Edmund Wittbrodt, prezes Zarządu Głównego ZK-P w Somoninie, wójt Marian Kowalewski i przewodniczący rady gminy Andrzej Sołtysek, Iwona Formela, członek Zarządu Powiatu Kartuskiego, członkowie rady powiatu, przedstawiciele zaprzyjaźnionych partów oraz byli i obecni członkowie. Zebranych gości przywitał prezes oddziału Grzegorz Adamczyk. Elżbieta Bugajna wiceprezes partu zaprezentowała krótką historię oddziału.

Z kart historii...

Spotkanie założycielskie somonińskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego odbyło się 26 stycznia 1979 roku. Part powstał z inicjatywy Marii Brusznickiej, dyrektora GOKSiR-u w Somoninie. Pierwszym prezesem oddziału został Gerard Kulas. Legitymacje członkowskie wręczone 24 maja otrzymało 21 osób. Inicjatorka powstania somonińskiego oddziału nie była rodowitą Kaszubką, jednak ogromnie zaangażowała się w rozwój kultury i tradycji regionu. Nigdy nie chciała pełnić funkcji prezesa partu, przez lata jednak była jego sekretarzem. 3 maja 1995 roku poświęcono sztandar oddziału ZK-P w Somoninie.

Przez 40 lat działalności zrzeszenia funkcję prezesa oddziału pełnili kolejno: Gerard Kulas (1979-1980), Zdzisław Dawidowski (1980-1983), Stanisław Zielonka (1983-1989), Albin Lewandowski (1989-1993), Józef Hudela (1994-1995), Mirosław Szalewski (1995-2001), Elżbieta Bugajna (2001-2007, 2010-2013), Irena Zielka (2007-2010), Karolina Pioch (2013-2016). Od 2016 roku do chwili obecnej partowi przewodniczy Grzegorz Adamczyk.

Gratulacje i życzenia

Z okazji jubileuszu na ręce członków oddziału ZK-P w Somoninie posypały się gratulacje i życzenia.

- 40-lat to bardzo ważny jubileusz. Somoniński part przez ten okres był bardzo zaangażowany w sprawy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Oddział ZK-P w Somoninie zrobił bardzo wiele dla kultury kaszubskiej i dla edukacji i za to serdecznie wam wszystkim dziękuję - podkreślał prof. Edmund Wittbrodt.

Życzenia złożyli też wójt Marian Kowalewski oraz przewodniczący rady gminy Andrzej Sołtysek.

- Z ogromną przyjemnością składam gratulacje wszystkim członkom oddziału ZK-P w Somoninie. Z dumą przyznaję, że ja również do niego należę. Od 1994 roku, gdy zostałem dyrektorem GOK-u w Somoninie wspólnie z członkami partu współpracowaliśmy przy różnych inicjatywach. W tej chwili patrząc na współpracę z nowej perspektywy mam nadzieję, że współpraca będzie jeszcze lepsza. Życzę oddziałowi, by jak zyskał jak najwięcej nowych, młodych członków - podkreślał włodarz gminy Somonino.

Uroczystość umilił występ kapeli "A matizer noga". Jak na urodziny przystało nie zabrakło też jubileuszowego tortu oraz okolicznościowego poczęstunku.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.