Rolnicy z całego województwa dziękowali za plony na dożynkach w Kartuzach

niedziela, 22 września 2019 r., 19:35
fot. MD-Z

Rolnicy z całego Pomorza przybyli w niedzielę do Kartuz. W Stolicy Kaszub odbyły się tegoroczne dożynki województwa pomorskiego. W barwnym dożynkowym korowodzie podziwiać można było kilkadziesiąt zachwycających koron żniwnych.

Święto plonów województwa pomorskiego rozpoczęto uroczystą mszą św. w kartuskiej kolegiacie. Po niej barwny korowód przemaszerował do Parku Solidarności, gdzie odbył się tradycyjny dożynkowy ceremoniał oraz wspólna zabawa. Zebranych powitał gospodarz gminy Kartuzy - burmistrz Mieczysław Gołuński. Słowa podziękowań do rolników skierowali też współgospodarze dożynek Józef Sarnowski, wicemarszałek województwa pomorskiego oraz Bogdan Łapa, starosta kartuski.

- Dziękuję marszałkowi województwa pomorskiego, że wybrał powiat kartuski i Kartuzy do roli gospodarza dożynek. Cieszymy się, że po raz pierwszy w wolnej, samorządnej Polsce możemy takie dożynki gościć na naszej ziemi. Ziemia kaszubska nie charakteryzuje się zbyt bogatą tradycją rolniczą, ale konkurencyjność ma wielką. Powiat jest bramą zachęcającą do przedsiębiorczości. Nasi rolnicy cały czas wytrwale zdają egzamin, bo doskonale konkurują i nie wypierają możliwości prowadzenia gospodarstw. Podnoszą swoje kwalifikacje, stosują najnowocześniejsze środki w produkcji, które pozwalają im osiągać wysokie plony. Ten rok był dobry, jeśli chodzi o plony zwłaszcza w porównaniu do lat poprzednich, gdzie rolnicy musieli się mierzyć m.in. z klęską suszy. Dziękuję rolnikom za ich trud i starania - mówił Bogdan Łapa.

Piotr Karczewski, radny sejmiku województwa pomorskiego i doradca społeczny prezydenta RP Andrzeja Dudy przytoczył przesłanie głowy państwa na dożynki 2019.

- Jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej chcę wyrazić ogromną dumę i satysfakcję, że obszary wiejskie pozostają miejscem wielu wspaniałych inicjatyw, które pobudzają polski rozwój. To świadectwo, jak ważną rolę dla umacniania polskiej podmiotowości, dla siły gospodarki narodowej pełni rolnictwo. Przede wszystkim dlatego, że zapewnia Polakom bezpieczeństwo żywnościowe. To jest wartość fundamentalna, dotycząca racji stanu. Przyniesione dzisiaj świeżo upieczone bochny chleba symbolizują chleb powszedni, którego dzięki pracowitości i przedsiębiorczości polskich rolników nie brakuje na naszych stołach. W imieniu Rzeczypospolitej wyrażam wdzięczność za wszystko, co Państwo czynią dla dobra rodaków i pomyślności naszej Ojczyzny - podkreśla prezydent w dożynkowym przesłaniu.

- Bardzo się cieszę, że polska wieś idzie naprzód, że ma ona dzisiaj olbrzymi potencjał społeczny i gospodarczy, że staje się coraz bardziej zasobna i nowoczesna. Przyczynia się do tego rolnicza fachowość, nowe technologie produkcyjne, ale i twórczo wykorzystywane tradycyjne metody i receptury. Ludzie wsi to ludzie wykształceni, kreatywni, zaradni. Podejmujący się trudnych zadań i wyzwań lokalni liderzy, których tak wielu mam przyjemność spotykać, odwiedzając kolejne powiaty i gminy - czytał list Piotr Karczewski.

Rolnikom za plony podziękował też wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

- Chciałbym przekazać pozdrowienia dla wszystkich ludzi, którzy swoje życie związali z rolą i wsią. Poeta Cyprian Kamil Norwid napisał: "Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba, podnoszą z ziemi przez uszanowanie. Tęskno mi Panie". To piękne słowa, dotyczą właśnie wszystkich mieszkańców wsi, którzy nam ten chleb powszedni zapewniają. Wieś dla Polski to nie tylko ten chleb powszedni, ale też fundament niepodległości. To tutaj z pokolenia na pokolenie przekazuje się tradycje chrześcijańskie, miłość do ojczyzny, do ziemi. Spotykamy się na dożynkach wojewódzkich w Stolicy Kaszub, ale przez ostatni miesiąc spotykaliśmy się w gminach i powiatach. Dziś podsumowujemy - mówił wojewoda.

Funkcje starostów dożynek pełnili Arleta Hirsz i Krzysztof Hoppe. Rolnicy wręczyli włodarzom wielki dożynkowy bochen, który następnie podzielono między uczestników uroczystości.

Arleta Hirsz z Żukowa uprawia zboże, ziemniaki, kukurydzę i trawy z przeznaczeniem na potrzeby własne i na sprzedaż. Prowadzi hodowlę bydła i trzody chlewnej. Posiada ponad 20 sztuk bydła, w tym sześć krów. Chów trzody chlewnej prowadzony jest w cyklu zamkniętym. Posiada ponad trzydzieści sztuk stada podstawowego - macior. Roczna sprzedaż tuczników wynosi około 500 sztuk, a bydła opasłego 15.

- Pani Arleta Hirsz osiąga dobre wyniki w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Posiada nowo wybudowaną chlewnię z porodówką dla macior, która spełnia wymogi środowiskowe pod kątem odpowiedniej wentylacji, oświetlenia, stałego dostępu do paszy, wody i odpowiedniego mikroklimatu. Gospodarstwo dostosowuje się do wymogów wzajemnej zgodności w zakresie dobrostanu zwierząt. Poza pracą w gospodarstwie aktywnie uczestniczy w życiu wsi i regionu. Od 10 lat pełni funkcję prezesa zrzeszenia producentów rolnych ziemi żukowskiej Radunia - przedstawiał rolniczkę Piotr Szyca, który prowadził dożynkową zabawę wspólnie z Agnieszką Łukasik.

Podczas dożynek rozstrzygnięto też konkurs na najpiękniejszą koronę żniwną. Tych zgłoszono do konkursu aż trzydzieści.

Wyniki konkursu na najpiękniejsze wieńce dożynkowe:

I miejsce - sołectwo Strzeczona, gmina Debrzno, powiat człuchowski
II miejsce - sołectwo Smołdzino, gmina Przodkowo (powiat kartuski)
III miejsce - sołectwo Połczyno, gmina Puck (powiat pucki)

Wyróżnienie od Pomorskiej Izby Rolniczej - Koło Gospodyń Wiejskich Tychnowy (powiat kwidzyński).

Dożynkowe świętowanie umiliły liczne występy artystyczne. Na scenie zaprezentowała się m.in. Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Łapalic. Na zakończenie wystąpił zespół Lombard.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.