Zmarł Czesław Birr - znany i ceniony kaszubski rzeźbiarz

poniedziałek, 23 września 2019 r., 10:31
fot. internet/kadr z filmu "Żywioły" fundacji "Aby chciało się chcieć"

W środę o godz. 11 w kościele w Mściszewicach odbędzie się pogrzeb śp. Czesława Birra. Był znanym i cenionym artystą ludowym - rzeźbiarzem. Stworzył m.in. dwie stacje drogi krzyżowej w Sanktuarium Maryjnym w Sianowie oraz rekordowe atrybuty Kaszub - tabakierę i najdłuższą fajkę.

W sobotę po długiej chorobie odszedł Czesław Birr znany i ceniony kaszubski rzeźbiarz. Mieszkał w Mściszewicach. Swoją przygodę z rzeźbiarstwem rozpoczął w latach 90. Jego prace prezentowały m.in. scenki z życia wiejskiego, zajmował się też tematyką sakralną. Stworzył m.in. przydrożną kaplicę i stacje drogi krzyżowej w Mściszewicach, dwie stacje drogi krzyżowej w Sanktu­arium Maryjnym w Sianowie. Na całym świecie rozsianych jest ponad 50 replik Królowej Kaszub dłuta śp. Czesława Birra. Przyczynił się też do stworzenia największych kaszubskich atrybutów w Gminnym Ośrodku Kultury w Somoninie.

- To jeden z najlepszych rzeźbiarzy Kaszubskiej Ziemi Czesław Birr, niezrównany twórca setek wspaniałych figur rozsianych po całym świecie. Nikt, tak jak On, nie rzeźbił Matki Boskiej Sianowskiej - Królowej Kaszub. Wierzymy, że za Jej przyczyną, niebo jest dla Cześka szeroko otwarte - tak artystę na w mediach społecznościowych żegnał działacz kaszubski Eugeniusz Pryczkowski.

- Czesław Birr był wielkim czcicielem Kaszub i Królowej Kaszub. Był jednym z tych, którzy zapisali się największymi zgłoskami we współczesnych dziejach sanktuarium - podkreślił.

W 2016 roku artysta został bohaterem jednej z części filmu "Żywioły" stworzonego przez Ewelinę Karczewską i Piotra Zatonia z Fundacji Aby Chciało się Chcieć.

Pogrzeb śp. Czesława Birra odbędzie się w środę o godz. 11 w kościele parafialnym w Mściszewicach. Różaniec odmawiany będzie codziennie po wieczornej mszy św. około godz. 18.30.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.