Małkowo. Projekty "Stąd jesteśmy" i "Małkowo zatrzymane w kadrze" ocalą od zapomnienia

czwartek, 10 października 2019 r., 10:48
fot. nadesłane

W różny sposób można promować swoją miejscowość. Mieszkańcy Małkowa cztery lata temu zrealizowali projekt "Ścieżki historii o Małkowie". W tym roku uzupełnili swoje dzieło dwoma nowymi projektami -"Małkowo zatrzymane w kadrze" i "Stąd jesteśmy". Podczas uroczystego zakończenia projektu, który odbył się w poniedziałek, mogli go ocenić mieszkańcy i zaproszeni goście. Głównym przesłaniem tego przedsięwzięcia jest uczczenie 680-lecia Małkowa.

Na tablicy "Stąd jesteśmy" zawarta jest bardzo stara mapa Małkowa z napisami po niemiecku i częściowo po polsku. Z planu można odczytać, jak wyglądała kiedyś wieś, jak rozlokowane były budynki starego poniemieckiego majątku z pałacem. Ze starej mapy wynika też, że rzeka Mała Słupina znacznie zmieniła swój bieg. Realizacją tego projektu zajmowała się grupa inicjatywna mieszkańców Małkowa. Projekt dofinansowany był w ramach Funduszu Akumulator Społeczny ze środków programu FIO.

W żadnym przewodniku po gminie nie ma zdjęcia jak Małkowo wyglądało kiedyś, więc z myślą o zachowaniu od zapomnienia tego co było, postanowiono zamieścić na tablicy najstarszą mapę jaką udało się zdobyć. Uczestnicy projektu są wdzięczni za pomoc i życzliwość kierownikowi działu geodezji i kartografii w Kartuzach.

- Kiedy przystępowaliśmy do pracy nad projektem - "Małkowo zatrzymane w kadrze", myśleliśmy, że znajdziemy zdjęcia domów, dróg wykonanych z perspektywy. Niestety, takich nie udało się nam znaleźć, ale te które zdobyliśmy, przedstawiają codzienne życie, pracę, rozrywkę w ubiegłym wieku. Są wśród nich i takie fotografie, które przypominają zawody motocrossowe odbywające się w naszej wsi w latach 70. Ten projekt powstał z inicjatywy naszego KGW a dofinansowała go gmina Żukowo -powiedziała Lucyna Pakura, przewodnicząca KGW w Małkowie.

- Wszystkie najdrobniejsze szczegóły dotyczące naszej wsi są dla nas ważne. Rdzennych mieszkańców zostało niestety niewiele, dlatego staramy się przekazać to co jest w naszej pamięci i możliwościach. Nie jesteśmy metropolią ani też żadną strategiczną miejscowością w przestrzeni powiatu czy też gminy ale - "Stad jesteśmy" - dodała.

Podczas uroczystego zakończenia projektu, wśród zaproszonych gości był burmistrz Wojciech Kankowski, przewodniczący rady Witold Szmidtke, ks. Czesław Las, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Żukowie, radni, byli sołtysi i mieszkańcy.

- Po obejrzeniu wystawy podczas poczęstunku zaproszeni goście mieli okazję wrócić pamięcią do lat zatrzymanych w kadrze. Był czas na wspominanie dawnych czasów. To nas jako wykonawców projektu i mieszkańców Małkowa bardzo cieszyło - wyznała przewodnicząca Lucyna Pakura.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.