Gołubie. Ku czci dowódcy „Gryfa”

Spotkają się drugi raz pod krzyżem

poniedziałek, 16 lutego 2009 r., 15:38

8 marca br. Kaszubsko-Kociewskie Stowarzyszenie im. TOW „Gryf Pomorski” obchodzić będzie rocznicę upamiętnienia śmierci por. Józefa Dambka. Uroczystość ta odbędzie się między innymi pod krzyżem w Gołubiu, którego w marcu ubiegłego roku postawiono po partyzancku - bez uzgodnień.

Właściciele działki w Gołubiu we wrześniu 2007 r. przystąpili do demontażu obelisku poświęconego dowódcy TOW „Gryf Pomorski” Józefowi Dambkowi. Obelisk stał tam od początku lat 70. dwudziestego wieku. Członkowie Kaszubsko-Kociewskiego Stowarzyszenia im. TOW „Gryf Pomorski”, któremu przewodzi bratanek partyzanta - Roman Dambek, twierdzą, że tam, nad Jez. Dąbrowskim 4 marca 1944 r. zginął dowódca „Gryfa”.

Obelisk i krzyż przy szkole nieważny?

Trojanowscy usunęli pomnik i krzyż ze swej działki po wielu bezskutecznych rozmowach ze stężyckim samorządem oraz po korzystnych dla nich wyrokach sądowych. Nikt nie czuł się „właścicielem” pomnika i Sąd Okręgowy w Gdańsku uznał, że Trojanowscy mogą dysponować „obiektami” na swojej działce. No i… zadysponowali.

W porozumieniu z władzami gminy Stężyca obelisk i krzyż przeniesiono na plac przy starej szkole w Gołubiu. Tego faktu nie uznaje Stowarzyszenie.

Nowy krzyż nad jeziorem

W nocy z 8 na 9 marca 2008 r. naprzeciw działki Trojanowskich, nad Jez. Dąbrowskim, stanął krzyż z tabliczką upamiętniającą J. Dambka. Tam właśnie Stowrzyszenie zorganizowało przed rokiem uroczystość z udziałem m.in. parlamentarzystów PiS. Krzyż poświęcił ks. prałat Henryk Jankowski. Idący z kościoła pochód, minął obojętnie miejsce nowej lokalizacji obelisku i krzyża przy szkole.

Krzyż nad jeziorem stanął po partyzancku - bez uzgodnień. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Kartuzach nakazał jego rozbiórkę, ale wiceprezes Kaszubsko-Kociewskiego Stowarzyszenia im. TOW „Gryf Pomorski” Piotr Reszke odwołał się od decyzji.

Także w sądzie w Kartuzach na 16 kwietnia zaplanowano rozprawę w sprawie manifestacji pod krzyżem z 9 marca ub. roku. Zgłoszono do prokuratury, że zorganizowana została bez wymaganej zgody.

W marcu znowu nad jeziorem…

W ostatnim wydaniu katolickiego tygodnika „Niedziela” ukazało się zaproszenie pod krzyż nad Jez. Dąbrowskie.

Czytamy, że Kaszubsko-Kociewskie Stowarzyszenie im. TOW „Gryf Pomorski”, Stowarzyszenie Rodzina Katyńska z Gdyni oraz Lokalna Organizacja Turystyczna „Szczyt Wieżyca” zapraszają na obchody 65 rocznicy śmierci por. Józefa Dambka 8 marca br. w Gołubiu i Szymbarku.

O godz. 11.30 w kościele parafialnym w Gołubiu rozpocznie się uroszysta msza św. Potem nastąpi przemarsz nad Jez. Dąbrowskie, do miejsca upamiętnienia śmierci por. J. Dambka. Kolumnę prowadzić będą ułani ze Stowarzyszenia Miłośników Kawalerii Polskiej „Hubal”. Dalej w zaproszeniu czytamy, że o godz. 13 hymnem rozpocznie się uroczystość pod krzyżem. Odmówiona zostanie modlitwa za dowódcę „Gryfa” i jego podkomendnych, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny i Kościoła Katolickiego. W kolejności zaplanowano wystąpienia gości, Apel Poległych, odśpiewana zostanie Rota i na koniec pod krzyżem złożone zostaną wiązanki kwiatów.

Dalszą część uroczystości przewidziano w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku od godz. 14. Tam, po Marszu Kaszubskim, zebrani złożą wiązanki pod pomnikiem partyzantów „Gryfa”. Pracownik gdańskiego IPN-u Piotr Szubarczyk wygłosi prelekcję o patriotycznej działalności por. Dambka i „Gryfa Pomorskiego”. Patriotyczny montaż słowno-muzyczny przedstawi Teatrzyk „Kiełek” z Kiełpina.
Na koniec zaplanowano „partyzancki poczęstunek”.

Ryszard Leszkowski, Gazeta Kartuska

Ponadto w jutrzejszym numerze Gazety Kartuskiej:
- o kłopotach mieszkanki Kartuz, której każą płacić dwa razy za ten sam towar,
- o bezrobociu w statystykach i wypowiedzi wicedyrektora Powiatowego Urzędu Pracy,
- o cenach paliw na stacjach paliw w powiecie kartuskim i cenach warzyw oraz owoców na kartuskim targowisku,
- teksty z Kartuz, Żukowa, Sulęczyna, Przodkowa, Chmielna i Ostrzyc, Glincza.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.