Międzynarodowy Festiwal Folkloru Balkan Folk Fest 2009

Kaszubskie zespoły wciąż mogą się zapisać

wtorek, 24 marca 2009 r., 17:08
fot. www.balkanfolkfest.com

Podobnie jak w zeszłym, tak i w tym roku polskie zespoły otrzymały miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Balkan Folk Fest 2009. Impreza nie ma formy konkursu, ale są przyznawane dyplomy i nagrody w różnych kategoriach (The Best of the Best). Wszystkie zespoły otrzymują nagranie z koncertów na DVD i wspólną fotografię oraz podziękowanie za udział w festiwalu.

W 2007 roku w imprezie uczestniczyło 97 zespołów folklorystycznych, orkiestr i chórów z 9 krajów, których członkowie byli w wieku od 3 do 87 lat. W 2008 roku na koncert zjechały 124 zespoły z 14 krajów, co uczyniło go największym festiwalem w Europie.

Złotą Syreną został nagrodzony w 2008 roku zespół z Polski „Lany”, Złotym Wiolinowym Kluczem - grupa z Chorwacji, a stary narodowy instrument dudy otrzymały zespoły ze Słowenii, Serbii, Bośni i Słowacji.

Każdy zespół zobowiązany jest przygotować przynajmniej jeden dwudziestominutowy program, który zaprezentuje na scenie. Występy odbywać się będą na otwartych nagłośnionych scenach z muzyką na żywo lub z płyt CD.

W tym roku koncerty zorganizowane zostaną w godzinach wieczornych w czterech bułgarskich miasteczkach. Zagwarantowane są atrakcyjne terminy w pełni turystycznego sezonu nad Morzem Czarnym (od 20 czerwca do 5 września).

Ze względu na dużą ilość zespołów uczestniczących w festiwalu i jego ograniczone fundusze, wszystkie grupy muszą częściowo opłacić swój pobyt, który maksymalnie może wynieść 10 dni (9 noclegów).

Zespoły będą rozlokowane w czterech nadmorskich miejscowościach. Polskim uczestnikom przypada Kitten - jedno z najprzyjemniejszych nadmorskich miasteczek, znajdujące się na wybrzeżu Morza Czarnego.

Wszystkie chętne zespoły do wzięcia udziału w festiwalu, które zgłoszą się do 30 marca br. otrzymają zniżkę dla każdej osoby.

Więcej informacji można uzyskać na stronie www.balkanfolkfest.com

Małgorzata Gojević
oprac. AK

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.