Akademia Przedszkolaka uczy i integruje

środa, 8 kwietnia 2009 r., 10:00
Maluchy chętnie pozowały do zdjęcia Maluchy chętnie pozowały do zdjęcia fot. Longina Templin

Nowe kartuskie przedszkole rozpoczęło swoją działalność pod koniec lutego br. Znalazło w nim miejsce ponad 90 maluchów. Kolorowe sale, kuchnia, łazienka dla niepełnosprawnych dzieci, a przede wszystkim fachowa opieka sprawia, że zadowolone są zarówno dzieci, jak i ich rodzice.

W Kartuzach są cztery niepubliczne przedszkola. Od kilku tygodni w mieście zaczęła działać piąta tego typu placówka, tyle że gminna, nazwana Akademią Przedszkolaka. Jest ona nieco inna od pozostałych, gdyż posiada oddział integracyjny, a ponadto czynna jest od godziny 6 do 20.

W przedszkolu są cztery grupy wiekowe oraz piąta – integracyjna. Makuchami zajmuje się osiem nauczycielek, które pracują na dwie zmiany oraz dwie panie wspomagające w grupie integracyjnej, która liczy 19 osób, w tym siedmioro dzieci niepełnosprawnych.

- Rodzice wyrażają bardzo przychylne opinie na temat naszego przedszkola - powiedziała pełniąca funkcję dyrektora Joanna Wróbel. – Nasi podopieczni biorą udział w zajęciach z języka niemieckiego i angielskiego, jak również z muzykoterapii. Do ich dyspozycji jest także logopeda. – Poza tym korzystamy z cateringu i obiady są jak domowe, dlatego też dzieci jedzą je z wielkim apetytem - dodała.

Akademia Przedszkolaka to nietypowa placówka, chociażby ze względu na godziny otwarcia. Pierwsze dzieci przychodzą o godzinie 6, a ostatnie wychodzą do domu o godzinie 20. To bardzo ułatwia życie rodzicom, zwłaszcza tym, którzy pracują w systemie dwuzmianowym.

Agnieszka Beyer ma pod swoją opieką grupę integracyjną, w której są dzieci w wieku od czterech do pięciu lat.

- Zajęcia są identyczne jak w pozostałych grupach – oznajmiła pani Agnieszka. - Różnica polega tylko na tym, że te dzieci, które tego potrzebują, mają więcej swobody. Patrząc na to, co mamy w naszej akademii, bardzo bym chciała, aby w Kartuzach powstawało jak najwięcej i klas, i grup integracyjnych. To bardzo ważne dla dzieci.

– Jestem bardzo zadowolona z faktu, że moja córka może uczęszczać do nowego przedszkola - powiedziała Krystyna Kobiela, mama trzyletniej Marty. - Przyprowadzam ją o godzinie 9 i odbieram o 14. W tych godzinach wiem, że Marta jest na pewno pod dobrą opieką.

- Pomysł powstania przedszkola samorządowego w Kartuzach był strzałem w dziesiątkę – dodała Lidia Drewa, mama czteroletniej Zuzi. - Do tej pory nie było mnie stać na posyłanie dzieci do przedszkola. Poza tym teraz mam więcej czasu, który wykorzystuję na poszukiwanie pracy.

Powstanie samorządowego przedszkola było spowodowane m.in. licznymi pismami, które wpływały na ręce pani burmistrz. Rodzice wyrażali w nich swoje opinie na temat konieczności uruchomienia takiej placówki w mieście. Również komisja oświaty wielokrotnie zwracała uwagę na brak miejsc w przedszkolach.

- Skorzystaliśmy z programu operacyjnego Kapitał Ludzki, który przeznaczony jest m.in. na zadanie edukacyjne – powiedziała Elżbieta Rejter, koordynator zespołu oświaty i edukacji w kartuskim urzędzie. - Zespół rozpoczął pracę nad projektem. Złożyliśmy do urzędu marszałkowskiego wniosek o dofinansowanie. W efekcie otrzymaliśmy wsparcie w kwocie 2 mln złotych, które wystarczą na dwa lata. Będziemy się jednak starać o kolejne fundusze.

Longina Templin

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.