Wtorek, 21 kwietnia 2015 r., imieniny: Feliksa i Anzelma
INFORMACJA O CIASTECZKACH
Strona http://kartuzy.info używa ciasteczek (cookies).
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.
Kartuzy.info
  Strona główna | Wiadomości | Wybory Samorządowe 2014 | Video | Co? Gdzie? Kiedy? | Ogłoszenia | Katalog firm | Mapa | Forum | Czat

Do Bytowa przyjechali Kaszubi z całego kraju

Kultura - Niedziela, 5 lipca 2009 r. (godz.22:41)

Kapela z "Transcassubii" w drodze na bytowski zamek
fot. Andrzej Baranowski
AAA

Wczoraj 4 lipca br. w Bytowie odbył się XI Zjazd Kaszubów. Na miejscowym zamku zgromadziły się tłumy, które przybyły z wielu miast Polski, identyfikując się w ten sposób z ludnością naszego regionu. Gościem specjalnym imprezy był premier Donald Tusk.

Jednym z najciekawszych elementów każdego zjazdu Kaszubów jest przejazd pociągiem "Transcassubia". W tym roku przebył dość długą trasę - z Półwyspu Helskiego przez Gdynię, Kościerzynę do Bytowa. W wagonach panowała wesoła, biesiadna atmosfera. Pasażerowie śpiewali, opowiadali sobie dowcipy, a nawet tańczyli przy muzyce kaszubskich kapel.

Na kilku większych stacjach podczas postoju wszyscy wysiadali, aby tańcem i muzyką powitać nowych pasażerów. Tuż przed miejscem docelowym wyprawy pociąg był zapełniony po brzegi.

Na zjeździe pojawili się Kaszubi z wielu miast, gmin, a nawet sołectw. Reprezentowali oni m. in. Brusy, Rumię, Szemud, Żukowo, Stężycę, Gdańsk, Gdynię, Kolbudy, Redę, Somonino, Kartuzy oraz Kościerzynę. W Bytowie gościli również Kaszubi, którzy przyjechali ze Szczecina, a także z Warszawy.

- To mój pierwszy zjazd - powiedziała Bogusława Skiba z Kościerzyny. - Co prawda byłam już w Bytowie, jednak program imprezy i fakt, że odbywa się ona na zamku skłonił mnie do dzisiejszego przyjazdu tutaj. - Jak na razie bawię się świetnie, mam nadzieję, że będzie tylko lepiej - dodała.

Zanim wszyscy Kaszubi udali się do zamku, tuż przy pomniku Jana Pawła II, odbyła się uroczysta msza święta. Pieśni śpiewane podczas ceremonii wykonywał zespół w języku kaszubskim.

Nieopodal na stoiskach można było kupić ciekawe wytwory twórców ludowych, takie jak serwetki z klasycznymi haftami kaszubskimi, rzeźby lub malowidła. Na bytowskim zamku stały dwie duże sceny, specjalnie przygotowane na występy artystów. Pojawiły się na nich różnorodne kaszubskie kapele, grupy taneczne oraz zespół Focus, którego przeboje znane są z Radia Kaszebe.

Na zjazd przybył premier Donald Tusk. Mówił on o tym, jak ważne jest bycie Kaszubem, Polakiem i Europejczykiem. Każdy uczestnik zjazdu powinien być dumny, że jest częścią tego regionu i może uczestniczyć w tak wspaniałej imprezie. Po wystąpieniu przyjął podziękowania od przedstawicieli władz powiatu bytowskiego, od których otrzymał upominki.

Następnie premier zwiedzał stoiska, których obok zamku było mnóstwo. Po drodze miał okazję przywitać się z ludźmi, porozmawiać z nimi oraz zażyć kaszubskiej tabaki. Uczestnicy zjazdu przyjęli go bardzo serdecznie.

Huczna zabawa, kiełbaski z grilla oraz dania kuchni kaszubskiej towarzyszyły uczestnikom imprezy w Bytowie przez cały dzień. Zarówno przyjazd, jak i powrót "Transcassubią" był równie interesujący. Mimo zmęczenia, nie brakowało tańców oraz muzyki.

W przyszłym roku zjazd odbędzie się w Pucku. - Mam nadzieję, że w tym czasie będzie równie piękna pogoda - powiedział burmistrz tego miasta, Marek Rintz. - W Pucku impreza odbędzie się wcześniej, bo pod koniec czerwca. Muszę jednak przyznać, że tegoroczny zjazd bardzo mi się podoba.

Andrzej Baranowski

Opinie  3wyraź swoją opinię
szpieg
05 lipca 2009 r. (godz. 23:39)

WK dla mnie brocha , PiS czy PO-SLD-PSL, prezydent K. czy premier T. wazne dla mnie to fakt, że Doniu to kawal ch-ja i szkoda tego kredytu na 5 lat w Belwederze dla takiego

WK
05 lipca 2009 r. (godz. 23:19)

te wladze co onegdaj zdaje sie bardzo krytycznie patrzyly na hipotetyczna wizyte prezydenta teraz skladaly podziekowania z okazji wizyty premiera,rozumie ,ze wladze sa z Po prawda? Ale czy to wladze partyjne czy bytowskie?A za coz dziekowano bo tegom ciekawy wielce? I co mnie jeszcze ciekawi czy byl helikopterkiem . Klania sie partyjniactwo

szpieg
05 lipca 2009 r. (godz. 23:07)

sorki, ale jajem tego Donalda tak nikt? ta menda jest dumna z bycia Kaszubem, Polakiem, Europejczykiem , a przecież wystarczy być tylko człowiekiem, naprawdę wielki piłkarz co wykopał rząd Jana Olszewskiego, z kolegami komuchami to uczynił... tego tej kanalii nie zapomnę nie tylko ja, ale także historia, głównie historia, bom ja pikuś jest Tusk prezydent RP.... szkoda znowu , znowu szkoda - kolejny baran na pałace RP nie stać na prezydenta?

zobacz wszystkie opinie»
Gorąca linia
Chcesz, abyśmy zajęli się ważnym dla Ciebie tematem?

Napisz do nas na redakcja@kartuzy.info
lub zadzwoń pod numer 58 684-07-71.
Polecamy, patronujemy
Koncert "Głos Duszy..." w hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II - Sierakowice
26 kwietnia 2015 r.
od godz. 16:00

Sierakowice, Drewniany Zabytkowy Kościół
»więcej w kalendarzu »zgłoś imprezę
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
dla rozwoju innowacyjnej gospodarki