Do Bytowa przyjechali Kaszubi z całego kraju

niedziela, 5 lipca 2009 r., 22:41
Kapela z "Transcassubii" w drodze na bytowski zamek Kapela z "Transcassubii" w drodze na bytowski zamek fot. Andrzej Baranowski

Wczoraj 4 lipca br. w Bytowie odbył się XI Zjazd Kaszubów. Na miejscowym zamku zgromadziły się tłumy, które przybyły z wielu miast Polski, identyfikując się w ten sposób z ludnością naszego regionu. Gościem specjalnym imprezy był premier Donald Tusk.

Jednym z najciekawszych elementów każdego zjazdu Kaszubów jest przejazd pociągiem "Transcassubia". W tym roku przebył dość długą trasę - z Półwyspu Helskiego przez Gdynię, Kościerzynę do Bytowa. W wagonach panowała wesoła, biesiadna atmosfera. Pasażerowie śpiewali, opowiadali sobie dowcipy, a nawet tańczyli przy muzyce kaszubskich kapel.

Na kilku większych stacjach podczas postoju wszyscy wysiadali, aby tańcem i muzyką powitać nowych pasażerów. Tuż przed miejscem docelowym wyprawy pociąg był zapełniony po brzegi.

Na zjeździe pojawili się Kaszubi z wielu miast, gmin, a nawet sołectw. Reprezentowali oni m. in. Brusy, Rumię, Szemud, Żukowo, Stężycę, Gdańsk, Gdynię, Kolbudy, Redę, Somonino, Kartuzy oraz Kościerzynę. W Bytowie gościli również Kaszubi, którzy przyjechali ze Szczecina, a także z Warszawy.

- To mój pierwszy zjazd - powiedziała Bogusława Skiba z Kościerzyny. - Co prawda byłam już w Bytowie, jednak program imprezy i fakt, że odbywa się ona na zamku skłonił mnie do dzisiejszego przyjazdu tutaj. - Jak na razie bawię się świetnie, mam nadzieję, że będzie tylko lepiej - dodała.

Zanim wszyscy Kaszubi udali się do zamku, tuż przy pomniku Jana Pawła II, odbyła się uroczysta msza święta. Pieśni śpiewane podczas ceremonii wykonywał zespół w języku kaszubskim.

Nieopodal na stoiskach można było kupić ciekawe wytwory twórców ludowych, takie jak serwetki z klasycznymi haftami kaszubskimi, rzeźby lub malowidła. Na bytowskim zamku stały dwie duże sceny, specjalnie przygotowane na występy artystów. Pojawiły się na nich różnorodne kaszubskie kapele, grupy taneczne oraz zespół Focus, którego przeboje znane są z Radia Kaszebe.

Na zjazd przybył premier Donald Tusk. Mówił on o tym, jak ważne jest bycie Kaszubem, Polakiem i Europejczykiem. Każdy uczestnik zjazdu powinien być dumny, że jest częścią tego regionu i może uczestniczyć w tak wspaniałej imprezie. Po wystąpieniu przyjął podziękowania od przedstawicieli władz powiatu bytowskiego, od których otrzymał upominki.

Następnie premier zwiedzał stoiska, których obok zamku było mnóstwo. Po drodze miał okazję przywitać się z ludźmi, porozmawiać z nimi oraz zażyć kaszubskiej tabaki. Uczestnicy zjazdu przyjęli go bardzo serdecznie.

Huczna zabawa, kiełbaski z grilla oraz dania kuchni kaszubskiej towarzyszyły uczestnikom imprezy w Bytowie przez cały dzień. Zarówno przyjazd, jak i powrót "Transcassubią" był równie interesujący. Mimo zmęczenia, nie brakowało tańców oraz muzyki.

W przyszłym roku zjazd odbędzie się w Pucku. - Mam nadzieję, że w tym czasie będzie równie piękna pogoda - powiedział burmistrz tego miasta, Marek Rintz. - W Pucku impreza odbędzie się wcześniej, bo pod koniec czerwca. Muszę jednak przyznać, że tegoroczny zjazd bardzo mi się podoba.

Andrzej Baranowski

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.