Wystawa obrazów twórcy rzeźby Ronda Kartuzów

Galeria Refektarz zaprasza

czwartek, 17 września 2009 r., 15:32
Przykładowe obrazy, które zostaną zaprezentowane na wystawie Przykładowe obrazy, które zostaną zaprezentowane na wystawie fot. Łukasz Łuczak

Sławomir Lipnicki w Kartuzach najbardziej kojarzony jest z projektem rzeźby Rondo Kartuzów i ognistą instalacją Spaleni Słońcem, towarzyszącą Zaduszkom 2007. Od soboty 19 sierpnia br. w Galerii Refektarz można będzie zobaczyć wystawę "Rekonstrukcje", prezentującą niektóre z jego obrazów.

Sławomir Lipnicki to trzydziestosiedmioletni mieszkaniec Gdańska. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych, gdzie pracuje aktualnie jako asystent w Pracowni Podstaw Rysunku i Malarstwa. Znany jest przede wszystkim jako twórca prac o tematyce sportowej, szczególnie dzieł interpretujących zdjęcia przedstawiające sportowców w trakcie zawodów.

Jego wystawa w Kartuzach będzie jednak innego rodzaju. Głównym jej wątkiem jest chęć odbudowania tożsamości artysty i jego żony. Głównym elementem prezentowanych obrazów są impresje na temat starych zdjęć rodzinnych Sławomira Lipnickiego. Jednak dzięki rozmaitym zabiegom artystycznym, zyskują one nowy, bardziej uniwersalny kontekst.

- Część prac w trakcie tej prezentacji zadebiutuje - mówi Zofia Watrak, dyrektor Galerii Refektarz. - Niektóre jeszcze nawet nie są skończone. Autor tą wystawą chce przezwyciężyć pęknięcia jakie w jego życiu spowodowała nieobecność dziadków, przybycie członków rodziny do Gdańska z Syberii i Wilna. Pragnie również zbudować łączność pomiędzy oderwanymi wspomnieniami symbolizowanymi przez wybrane zdjęcia rodzinne. Mimo osobistego charakteru wystawy, odnajdą się w niej wszyscy ci, których rodziny miały podobną historię.

Wernisaż wystawy twórcy projektu kontrowersyjnej rzeźby Rondo Kartuzów odbędzie się w sobotę 19 sierpnia br. Na otwarciu będzie również obecny artysta.

ŁŁ

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.