Łzy wzruszenia na Zjeździe Sybiraków

piątek, 18 września 2009 r., 13:22
Jan Czapiewski z synem Danielem po wręczeniu "Bursztynowego Drzewa" Jan Czapiewski z synem Danielem po wręczeniu "Bursztynowego Drzewa" fot. Andrzej Baranowski

Wczoraj 17 września br. w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku (gm. Stężyca) odbył się Światowy Zjazd Sybiraków. Uroczystość, na którą przyjechali ludzie z całego świata, została zorganizowana już po raz szósty. Mimo upływu lat historia tych, którzy zostali zesłani na Syberię, wzbudzała ogromne poruszenie. Cześć sybirakom oddali także przedstawiciele młodego pokolenia.

Uroczystość była hołdem złożonym zesłańcom, którzy przeżyli tragedię na Syberii. Na wczorajszym zjeździe było ich około pięciu tysięcy.

- Cieszę się że na uroczystość przyjechało tak wiele osób - powiedział Daniel Czapiewski, pomysłodawca i organizator. - Poza Polakami są tutaj również goście ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Anglii, a nawet Argentyny oraz Brazylii. - Dla nas uroczystość jest wspaniałą okazją do zebrania m. in. pamiątek oraz dokumentów, a także powiększenia biblioteki Sybiraków. Pojawi się w niej około dwóch tysięcy nowych książek - dodał.

Daniel Czapiewski wyraził opinię, że Sybiracy to ludzie bardzo pogodni i uprzejmi. Przez to, że wiele w życiu przeszli, potrafią je bardziej docenić. Dla przedstawicieli młodego pokolenia, którzy przybyli na uroczystość, sybiracy stanowią niezaprzeczalny autorytet.

- Muszę przyznać, że jestem pozytywnie zaskoczony panującą tutaj atmosferą - stwierdził Julian Adamowicz, sybirak zamieszkały w Sopocie. - Nasz lud charakteryzują dwie wyjątkowe cechy - solidarność i chęć przetrwania. - Mimo, iż bywało bardzo ciężko, zawsze umieliśmy sobie poradzić - dodał.

Na uroczystości czternastu osobom wręczono nagrody "Bursztynowe Drzewo". Otrzymali ją:

- Marian Jonkajtys (nagroda pośmiertna) w kategorii poezja, proza. "Bursztynowe Drzewo" odebrały jego siostry.
- Andrzej Płonczyński w kategorii muzyk, kompozytor.
- Eugeniusz Pryczkowski w kategorii poezja, proza.
- Mariusz Szmitke, zastępca redaktora naczelnego "Dziennika Bałtyckiego".
- Michał Kościukiewicz, reprezentujący dyrekcję oraz redakcję rozgłośni "Radio Kaszebe".
- Piotr Białek, dzięki któremu odbył się spektakl "Pociąg wspomnień".
- Cappella Gedanensis w kategorii muzyka poważna.
- Chór Męski im. W. Lachmana Towarzystwa Śpiewaczego „Harfa” w kategorii muzyka poważna.
- Magdalena Idzik w kategorii muzyka poważna.
- Danuta Chmurska w kategorii muzyka poważna.
- Janusz Zakrzeński w kategorii najlepszy aktor.
- Ewa Kania w kategorii najlepszy aktor.
- Marzanna Graff–Oszczepalińska w kategorii najlepszy aktor.
- Helena i Jan Czapiewscy - rodzice Daniela Czapiewskiego. Nagrodę odebrał ojciec.

Andrzej Baranowski

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.