Szpital już z nowymi karetkami

czwartek, 17 czerwca 2010 r., 13:57
fot. BG

W towarzystwie władz powiatu oraz dyrekcji i pracowników Powiatowego Centrum Zdrowia w Kartuzach nastąpił oficjalny odbiór dwóch nowych ambulansów, które pełnić będą odtąd dyżur na naszym terenie. Inwestycja pochłonęła niespełna milion złotych.

- To dla nas i dla naszego szpitala wyjątkowy dzień – powiedziała starosta Janina Kwiecień. - Czekaliśmy na te karetki bardzo długo, bo konkurs Ministerstwa Zdrowia został rozstrzygnięty już pod koniec ubiegłego roku, ale procedury zmierzające do przekazania nam tych pojazdów przeciągnęły się. Dziś na szczęście już z nami są i mamy się z czego cieszyć – dodała, przypominając zgromadzonym m.in. o trudnościach związanych z koniecznością unieważnienia pierwszego przetargu.

Teraz nikt już jednak o tych kłopotach nie pamięta. Nowe pojazdy do ratowania życia kosztowały 860.000 złotych, z czego 200.000 zł stanowił wkład własny powiatu, zaś resztę pokryło ministerstwo. Pieniądze niemałe, ale oba ambulanse spełniają najwyższe możliwe standardy. Jak zauważył Paweł Witkowski, ordynator Oddziału Ratunkowego, samochody te stanowią wręcz małe OIOM-y.

- To są tak naprawdę stanowiska intensywnego nadzoru. Zarówno ze względu na sprzęt w który są wyposażony, jak i personel który nimi będzie jeździł. Bardzo się cieszymy, bo nadszedł czas, że profesjonalny zespół będzie mógł pracować na profesjonalnym sprzęcie – stwierdził.

Nowe karetki to Volkswageny z napędem na cztery koła i bardzo mocnym silnikiem. Zdaniem ratowników takie pojazdy dają gwarancję dotarcia wszędzie, bez obawy o to czy gdzieś nie zalega śnieg czy błoto.

O ich wyposażeniu można by pisać znacznie dłużej, bo lista sprzętów wchodzących w skład karetek sięga prawie czterystu pozycji! Wśród najważniejszych nie sposób jednak wymienić tj.: defibrylator, respirator, kardiomonitor, pompa infuzyjna, ssak, pulsoksymetr, kapnometr czy elektrody do podtrzymywania akcji serca.

Zaraz po uroczystości ich odebrania i poświeceniu przez ks. Piotra Krupińskiego przystąpiono do wdrażania ich do “służby”. Wiadomo już, że jedna z nich zostanie w szpitalu, zaś druga stacjonować będzie w Sierakowicach, czuwając na straży życia i zdrowia mieszkańców tamtej części powiatu.

Bartek Gruba

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.