Sierakowice słyną z... targowiska

czwartek, 14 października 2010 r., 11:53
Na targowisko gminne przyjeżdżają ludzie nawet z sąsiednich powiatów Na targowisko gminne przyjeżdżają ludzie nawet z sąsiednich powiatów fot. DWK

Duży wybór towaru, niskie ceny i atmosfera "polowania" na okazje - tak można opisać targowisko gminne w Sierakowicach w dniach targowych, czyli w środy i soboty. Targowisko istnieje tutaj już od prawie stu lat. O fenomenie sierakowickiego targu rozmawialiśmy z wójtem gminy Tadeuszem Kobielą.

Gdzie warto wybrać się na zakupy? Wszystko wskazuje na to, że na targowisko gminne w Sierakowicach. Na placu targowym o powierzchni około jednego hektara w każdą środę i sobotę w godzinach przedpołudniowych rozstawia swoje stragany kilkudziesięciu handlarzy. Na zakupy w tych dniach przyjeżdżają setki osób.

- Wiem, że na nasze targowisko przyjeżdża bardzo dużo ludzi, nie tylko z gminy czy z powiatu kartuskiego, ale nawet z powiatów sąsiednich. To miejsce spotkań znajomych. Przychodzą tutaj wspólnie robić zakupy, rozmawiają, wymieniają poglądy - mówi wójt gminy Tadeusz Kobiela.

Dodaje, że targowisko działa aktywizująco na gospodarkę.

- To kolejny ważny aspekt istnienia targu. Klienci załatwiają tutaj przy okazji pozostałe swoje interesy. Robią zakupy w miejscowych sklepach, mają dostęp do różnych usług. To korzyść dla całego społeczeństwa - twierdzi wójt Sierakowic.

Gmina ma kilka sposobów, by przyciągnąć na swoje targowisko wielu handlarzy. Jednym z nich są niskie opłaty za tzw. "placowe" czyli miejsce na targu. Pod tym względem konkuruje z kartuskim targowiskiem, a nawet z chwaszczyńską giełdą.

- Mamy dość niskie "placowe" za metr kwadratowy, podobnie jak opłatę za stragan, miejsce na pojazd czy rezerwację. Stawki ustala rada gminy. Wprawdzie co jakiś czas wprowadzamy podwyżki, ale nie są drastycznie wysokie. Nie chcemy przecież odstraszyć handlujących. Najpierw robimy rozeznanie, czy podwyżka mogłaby spowodować zahamowanie czy zamarcie handlu. Jeśli uznamy, że byłoby to niekorzystne, nie ustalamy wyższych kwot - wyjaśnia Tadeusz Kobiela.

Wójt przypomina, że targowisko w Sierakowicach powstało jeszcze przed pierwszą wojną światową. Ma już więc prawie stuletnią historię.

- W okresie międzywojennym przyjeżdżali tutaj ze swoimi towarami nawet Żydzi z Łodzi. Targowisko było wtedy otwarte nie dwa razy w tygodniu, ale dwa razy w miesiącu. Sąsiednie ulice były zablokowane, wszędzie poustawiane były stragany - opowiada włodarz. - Zawsze jeździło się do Sierakowic na zakupy i już tak pozostało. Myślę, że ludzie do tego przywykli.

Dlaczego więc targowisko czynne jest tylko dwa razy w tygodniu, a nie codziennie? Wójt Sierakowic uważa, że dwa dni w zupełności wystarczą.

- Gdyby targowisko było otwarte codziennie, nabrałoby charakteru marketu, a nie o to przecież chodzi. Przed laty handlowało się wyłącznie w środę, później dołożyliśmy jeszcze soboty, żeby na zakupy mogły przyjeżdżać całe rodziny - tłumaczy Tadeusz Kobiela. - Przyznać trzeba ponadto, że w dni, w których jest otwarte targowisko, sporo uciążliwości mają kierowcy poruszający się po Sierakowicach. Na ulicach są korki, trudno też wtedy o miejsca parkingowe. No cóż, ale coś za coś.

Warto jeszcze przypomnieć, że targowisko nie jest wolne od złodziei. Kieszonkowcy potrafią nie tylko sprytnie dobrać się do zawartości naszych portfeli, ale nawet rozciąć damską torebkę i wyciągnąć z niej pieniądze. Takie przypadki zdarzały się tutaj wielokrotnie.

Daria Kaszubowska

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.