"Daj szansę - pomóż sobie i innym" - zakończenie trzeciej edycji

środa, 8 grudnia 2010 r., 15:50
Konferencja podsumowująca projekt Konferencja podsumowująca projekt fot. nadesłane/GOPS Kartuzy

Stu mieszkańców gminy Kartuzy wzięło udział w projekcie realizowanym przez kartuski GOPS. Mieli okazję uzupełnić swoje wykształcenie i podwyższyć kompetencje, a tym samym zwiększyć szanse na rynku pracy. Na uroczystej konferencji uczestnicy podsumowali miniony rok.

Zwiększenie aktywności zawodowej i społecznej - taki cel przyświecał projektowi pod znaczącą nazwą "Daj szansę - pomóż sobie i innym". Jest on realizowany od roku 2008 z inicjatywy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kartuzach. W znacznej większości finansowany jest z funduszy europejskich.

Na czwartkowej konferencji odbyło się uroczyste podsumowanie tego, co udało się dokonać w roku 2010. W tym roku udział w projekcie wzięło sto osób - to o siedemdziesiąt sześć więcej niż w pierwszej edycji. Z roku na rok zgłasza się coraz więcej chętnych. Po rekrutacji przeprowadzonej na kolejna edycję zakwalifikowanych zostało 130 osób i powstała długa lista rezerwowa osób oczekujących na przyjęcie.

- Dzięki projektowi uczestnicy mogą uzupełnić i podwyższyć wykształcenia, zdobyć przygotowanie zawodowe, uczestniczyć w rozmaitych kursach i szkoleniach: prawa jazdy, gastronomii, fryzjerstwa, języka angielskiego i innych. Wiele osób nie mogłoby sobie na nie pozwolić - mówiła Mirosława Gruba, koordynator projektu.

Odbywały się również zajęcia z psychologii i motywacji. Ich celem jest podwyższenie samooceny, zdobycie umiejętności interpersonalnych, zmiana postaw społecznych oraz poprawa kondycji fizycznej i psychicznej uczestników

W trakcie trwania zajęć dzieciom uczestników wymagającym opieki przedszkolnej zapewniono bezpłatny pobyt w przedszkolach.

Sami uczestnicy bardzo pozytywnie oceniają projekt. Na konferencji dzielili się z gośćmi swoimi uwagami. Mówili o lepszym samopoczuciu i wyższej samoocenie. Wielu z nim udało się znaleźć pracę, a dwie osoby otworzyły nawet swoją działalność. Goście chwalili ich za odwagę w podejmowaniu odważnych kroków i przełamywaniu barier.

Projekt "Daj szansę - pomóż sobie i innym" skierowany jest do klientów Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kartuzach, osób nieaktywnych zawodowo oraz dla tych, którzy nie są zadowoleni ze swojej obecnej pracy. Oprócz wsparcia indywidualnego prowadzone jest również wsparcie grupowe dla osób niepełnosprawnych z Sianowa i osób w wieku 15 - 25 lat z terenu Dzierżążno Szpital.

Wartość całego przedsięwzięcia przekracza milion złotych, w tym aż 85 proc. to środki unijne z Europejskiego Funduszu Społecznego, pięć procent środki z budżetu państwa, a pozostałe dziesięć - z budżetu gminy Kartuzy.

Daria Kaszubowska

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.