Majówka pełna atrakcji

piątek, 29 kwietnia 2011 r., 15:08
fot. nadesłane/GOK Somonino

Rozpoczyna się długi, majówkowy weekend. Dla tych, którzy zdecydowali się spędzić te kilka dni na Kaszubach, przygotowaliśmy mały przewodnik po tym jak i gdzie będzie można urozmaicić sobie wypoczynek. A dziać będzie się całkiem sporo.

Tegoroczna "majówka" w powiecie kartuskim rozpocznie się w sobotę rano w Brodnicy Górnej. Nad Jeziorem Brodno, przy tamtejszym Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu nastąpi inauguracja sezonu żeglarskiego, którą uświetnią pierwsze, oficjalne wiosenne regaty.

Tym, którzy wolą nieco spokojniejszą i mniej aktywną formę rozrywki proponujemy pełen humoru i świetnej zabawy VIII Wojewódzki Turniej Kół Gospodyń Wiejskich, który tradycyjnie już odbędzie się hali widowiskowo-sportowej przy ul. Armii Krajowej w Żukowie. Tak jak w poprzednich latach, w programie nie zabraknie ani występów artystycznych, ani arcyciekawych konkurencji, w których rywalizować będą najlepsze koła gospodyń na Pomorzu. Będzie okazja do tego by się pośmiać, ale i dobrze zjeść, jako że jedno z tegorocznych zadań stawianych uczestniczkom polegać będzie na przygotowaniu potrawy z ziemniaków.

W godzinach popołudniowych na brak sportowych doznań nie będą zaś mogli narzekać kibice piłki nożnej. Punktualnie o godz. 17.00 rozpoczną się bowiem derby Kaszub pomiędzy Kaszubią Kościerzyna, a Cartusią Kartuzy. Spotkanie rozegrane zostanie na stadionie przy ul. Kamiennej w Kościerzynie.

Wieczorem natomiast będzie okazja do wyciszenia. Na kartuskim Rynku od godz. 19.00 odbywać będzie się modlitewne czuwanie z okazji beatyfikacji papieża Polaka, Jana Pawła II.

Niedziela zapowiada się nie mniej ciekawie. W Ostrzycach, na polu biwakowym "Stolemek" zaplanowano cieszącą się już kilkuletnią tradycją imprezę pod nazwą "Wiśta Wio, czyli na Kaszubską Nutą". Organizatorzy proponują konkurs powożenia bryczkami, konkursy sprawnościowe dla woźniców i publiczności oraz zabawy dla dzieci, a wszystko to przy akompaniamencie zespołu Alt-Bas.

W Ostrzycach warto zresztą zostać nieco dłużej. W poniedziałek wieczorem można będzie bowiem wziąć tam udział w prawdziwym święcie kaszubskiego humoru, czyli VI Kaszubskiej Biesiadzie Kabaretowej "Belny Wic". Areną popisów lokalnych komików będzie plac przed Centrum Informacji Turystycznej. Początek o godz. 20.00. Koniec zaś w godzinach nocnych.

Nieco wcześniej, bo już w godzinach przedpołudniowych warto odwiedzić też Kamienicę Królewską. Nad Jeziorem Kamienickim będzie można podziwiać kolejne regaty. Tym razem zorganizowane w związku z otwarciem sezonu żeglarskiego w gminie Sierakowice. Na wodę wypłyną łódki w klasach "Optimist", "Vaurien" i "Finn".

Uroczystości "majówkowe" zakończą się we wtorek, 3 maja, choć przybiorą one już zdecydowanie bardziej oficjalny charakter. W obu miastach powiatu odbędą się uroczystości związane ze świętem uchwalenia konstytucji 3 maja, choć w Żukowie będzie również można wziąć udział w festynie historycznym z wikingami, małą gastronomią oraz licznymi konkursami i zabawami dla przybyłych.

W Sierakowicach z kolei zaplanowano mszę świętą z kaszubską liturgią słowa w Parku Ośmiu Błogosławieństw, połączonej z koncertem poetycko-muzycznym pod hasłem "Jan Paweł II - pamiętamy".

Bartek Gruba

zatem zafundowała Wam swoistą ucztę ... duchową a co dla bezbożnych typu mojego? pewnie koncert w kościele, taki kato-rockowy oraz taniec na rurze siostry przełożonej
szpieg   niedziela, 1 maja 2011 r., 19:08
Rychu zapewne z ML poprowadzą czuwanie ,uważają że nam mieszkańcom Kartuz, tylko juz to może pomóc.
Konto usunięte 22   niedziela, 1 maja 2011 r., 18:44
W Kartuzach możemy modlić się do woli i za darmochę , a Mery L . w swoim białym papamobilu będzie nas błogosławić
jemJOzKASZEB   niedziela, 1 maja 2011 r., 13:26
a zgadnij ... ten sam co chwali sie Błotną Górą?? ... Ja tylko się zastanawiam i wcale nic nie sugeruję
ines_ka   sobota, 30 kwietnia 2011 r., 19:41
"Wieczorem natomiast będzie okazja do wyciszenia. Na kartuskim Rynku od godz. 19.00 odbywać będzie się modlitewne czuwanie z okazji beatyfikacji papieża Polaka, Jana Pawła II." I tylko tyle w Kartuzach?Co to za debil wymyślił?
Leonptak   sobota, 30 kwietnia 2011 r., 19:14
dlatego warto docenic dowcip autora artykulu :D ktory nadal artykulowi jakze przewrotny i kpiarski tytul :D
WK   sobota, 30 kwietnia 2011 r., 14:26
W Kartuzach jest szansa spędzić majówkę namodlitewnym czuwaniu. Oto co Pani burmistrz robi, aby wypromować Kartuzy. Inne miasta reklamują się w TV (różne i mniejsze i większe), ale one maja pomysł na siebie. A tu ... przede wszystkim burmistrz musiałaby mieć pomysł na to czym mogą byc Kartuzy (miejscem wypoczynku, turystyki, lenistwa czy raczej promowaniem samych kaszub i kultury kaszubskiej czy miastem rozrywki), potem zadziałać w tym kierunku i wyporomować. Ot prosta sprawa. Turyści przynoszą ...
ines_ka   sobota, 30 kwietnia 2011 r., 12:38
Ja jadę pilnować krzyża . Miłej majówki wam wszystkim życzę :D
Ewelinchen666   piątek, 29 kwietnia 2011 r., 16:22
Jak pięknie będzie się działo :).Tylko szkoda że nie we wsi Kartuzy.Nasza Pani ML. dała pole do popisu czarnym będą się modlić.No cóż czarny też człowiek kasę potrzebuje:)
Ja1   piątek, 29 kwietnia 2011 r., 15:49
w Brodnicy, Kościerzynie, Żukowie, Sierakowicach ......... a w Kartuzach ? ponoć to Stolica Kaszub a tu d... zero, nic dla mieszkańców i przyjezdnych :(
stefan   piątek, 29 kwietnia 2011 r., 15:47