Majówka pełna atrakcji

piątek, 29 kwietnia 2011 r., 15:08
fot. nadesłane/GOK Somonino

Rozpoczyna się długi, majówkowy weekend. Dla tych, którzy zdecydowali się spędzić te kilka dni na Kaszubach, przygotowaliśmy mały przewodnik po tym jak i gdzie będzie można urozmaicić sobie wypoczynek. A dziać będzie się całkiem sporo.

Tegoroczna "majówka" w powiecie kartuskim rozpocznie się w sobotę rano w Brodnicy Górnej. Nad Jeziorem Brodno, przy tamtejszym Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu nastąpi inauguracja sezonu żeglarskiego, którą uświetnią pierwsze, oficjalne wiosenne regaty.

Tym, którzy wolą nieco spokojniejszą i mniej aktywną formę rozrywki proponujemy pełen humoru i świetnej zabawy VIII Wojewódzki Turniej Kół Gospodyń Wiejskich, który tradycyjnie już odbędzie się hali widowiskowo-sportowej przy ul. Armii Krajowej w Żukowie. Tak jak w poprzednich latach, w programie nie zabraknie ani występów artystycznych, ani arcyciekawych konkurencji, w których rywalizować będą najlepsze koła gospodyń na Pomorzu. Będzie okazja do tego by się pośmiać, ale i dobrze zjeść, jako że jedno z tegorocznych zadań stawianych uczestniczkom polegać będzie na przygotowaniu potrawy z ziemniaków.

W godzinach popołudniowych na brak sportowych doznań nie będą zaś mogli narzekać kibice piłki nożnej. Punktualnie o godz. 17.00 rozpoczną się bowiem derby Kaszub pomiędzy Kaszubią Kościerzyna, a Cartusią Kartuzy. Spotkanie rozegrane zostanie na stadionie przy ul. Kamiennej w Kościerzynie.

Wieczorem natomiast będzie okazja do wyciszenia. Na kartuskim Rynku od godz. 19.00 odbywać będzie się modlitewne czuwanie z okazji beatyfikacji papieża Polaka, Jana Pawła II.

Niedziela zapowiada się nie mniej ciekawie. W Ostrzycach, na polu biwakowym "Stolemek" zaplanowano cieszącą się już kilkuletnią tradycją imprezę pod nazwą "Wiśta Wio, czyli na Kaszubską Nutą". Organizatorzy proponują konkurs powożenia bryczkami, konkursy sprawnościowe dla woźniców i publiczności oraz zabawy dla dzieci, a wszystko to przy akompaniamencie zespołu Alt-Bas.

W Ostrzycach warto zresztą zostać nieco dłużej. W poniedziałek wieczorem można będzie bowiem wziąć tam udział w prawdziwym święcie kaszubskiego humoru, czyli VI Kaszubskiej Biesiadzie Kabaretowej "Belny Wic". Areną popisów lokalnych komików będzie plac przed Centrum Informacji Turystycznej. Początek o godz. 20.00. Koniec zaś w godzinach nocnych.

Nieco wcześniej, bo już w godzinach przedpołudniowych warto odwiedzić też Kamienicę Królewską. Nad Jeziorem Kamienickim będzie można podziwiać kolejne regaty. Tym razem zorganizowane w związku z otwarciem sezonu żeglarskiego w gminie Sierakowice. Na wodę wypłyną łódki w klasach "Optimist", "Vaurien" i "Finn".

Uroczystości "majówkowe" zakończą się we wtorek, 3 maja, choć przybiorą one już zdecydowanie bardziej oficjalny charakter. W obu miastach powiatu odbędą się uroczystości związane ze świętem uchwalenia konstytucji 3 maja, choć w Żukowie będzie również można wziąć udział w festynie historycznym z wikingami, małą gastronomią oraz licznymi konkursami i zabawami dla przybyłych.

W Sierakowicach z kolei zaplanowano mszę świętą z kaszubską liturgią słowa w Parku Ośmiu Błogosławieństw, połączonej z koncertem poetycko-muzycznym pod hasłem "Jan Paweł II - pamiętamy".

Bartek Gruba

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.