Żukowo. Czy św. Florian może być patronem remizy?

VIII sesja Rady Miejskiej

piątek, 29 kwietnia 2011 r., 20:28
Żukowscy rajcy podjęli jedenaście uchwał Żukowscy rajcy podjęli jedenaście uchwał fot. Longina Templin

Żukowscy radni na piątkowej sesji podjęli jedenaście uchwał. Z porządku obrad "zdjęto" punkt porządkujący sprawę wysokości diet. W zamian wprowadzono uchwałę w sprawie nazwania świetlicy mieszczącej się w budynku OSP w Baninie. W trakcie obrad okazało się, że nie wszystkim przypadł do gustu pomysł w tak zredagowanej formie.

Strażacy z Banina chcą w szczególnych sposób obchodzić tegoroczne święto. Dlatego też postanowili nadać nazwę "Sala św. Floriana" świetlicy w budynku remizy OSP. Tak sformułowana nazwa nie podobała się radnemu Witoldowi Szmidtke, który proponował inną wersję - "Sala kultury św. Floriana".

Ten pomysł zdenerwował nieco radnego z Banina Tadeusza Szmytke. - Taką decyzję podjął zarząd OSP, a miejscowa rada sołecka w tym nas poparła - powiedział radny. - Obiekcje w tej kwestii ma tylko miejscowy oddział Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego.

- Przychyliliśmy się do tego wniosku - potwierdził będący na sali Paweł Koreń, członek rady sołeckiej.

W tej sytuacji Witold Szmidtke wycofał się ze swojego projektu, stwierdzając, że on tylko pytał, i że nie był to wniosek formalny. Ale kilka dobrych minut zajęła panom wymiana zdań w tej sprawie.

Przedstawiciele opozycji mieli sporo pytań dotyczących sprawozdania burmistrza oraz zmian w budżecie. Radny Albin Bychowski dociekał, dlaczego żukowski GOK otrzymał ponad 32 tys. złotych z rezerwy ogólnej. Interesowało go również, co ma wspólnego referat inwestycji z modernizacją USC. Szczególnie dużo uwagi poświęcił projektowi uchwały w sprawie nabycia nieruchomości w Chwaszczynie.

- Czy uzasadnione jest kupowanie działki, która nie będzie zagospodarowana? - pytał były burmistrz. W wątpliwościach sekundował mu radny Stanisław Szur, który nie był przekonany, czy tam, w świetle uzasadnienia uchwały, aby na pewno powstanie hydrofornia.

Kazimierz Kwidziński, kierownik referatu nieruchomości i rolnictwa tłumaczył, iż stosowną uchwałę rada podjęła już w 1998 roku. Zadecydowano wówczas, że fragment gruntu zostaje zarezerwowany pod budowę hydroforni i przepompowni. W związku z tym właściciel działki wystąpił o wykupienie gruntu.

To nie przekonało Albina Bychowskiego, który złożył wniosek o wycofanie tego projektu uchwały z porządku obrad. Wniosek przepadł, gdyż przeciwko głosowało 15 z 21 radnych.

Radni ustalili opłaty za wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych prowadzonych na terenie gminy. Symboliczna kwota w wysokości 1 zł ma znacząco przyczynić się do zwiększenia zainteresowania podmiotów, które zamierzają świadczyć tego typu usługi.

Zaktualizowano obwód Szkoły Podstawowej w Baninie w związku ze zmianą numeracji i nadaniem nazw ulic w miejscowości Borowiec. Ponadto wykreślono z banińskiego obwodu szkolnego dwie miejscowości - Czaple i Nowy Tuchom, gdyż uczniowie z tych terenów nie uczęszczają do podstawówki w Baninie.

Żukowscy rajcy zatwierdzili też plany odnowy trzech miejscowości - Tuchom, Otomino i Niestępowo.

Longina Templin

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.