środa, 23 maja 2018 r., 15:22
Maturzyści zmierzyli się z językiem kaszubskim
Zakończył się pisemny egzamin maturalny z języka kaszubskiego. W całym województwie pomorskim podeszło do niego 25 osób, w powiecie kartuskim z kaszubskim zmierzyło się 10 maturzystów. Aż sześciu z nich z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach. To debiutanci, którzy do egzaminu musieli przygotować się samodzielnie, bo w tej szkole nie naucza się języka kaszubskiego.

środa, 23 maja 2018 r., 12:26
Majówkę spędzili z generałem Wybickim
W sobotę, 19 maja dzieci i młodzież ruszyły na emocjonującą wyprawę po generalskie epolety. "Majówka z generałem Józefem Wybickim" to pełen przygód rajd, którego trasa biegnie z Dworu Wybickich w Sikorzynie do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Uczestniczyli w nim m.in. uczniowie szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych z powiatów kartuskiego i kościerskiego. W tegorocznej edycji nagrodę główną zdobyła ekipa ze szkoły w Somoninie.

wtorek, 22 maja 2018 r., 20:34
Żukowo. Inauguracyjna sesja Młodzieżowej Rady Gminy
Po raz pierwszy w żukowskiej gminie powstała Młodzieżowa Rada Gminy. W wtorkowe popołudnie w sali konferencyjnej urzędu odbyła się sesja z udziałem 14 radnych, którzy złożyli uroczyste ślubowanie. Wybrano przewodniczącego rady, dwóch wiceprzewodniczących i sekretarza.

wtorek, 22 maja 2018 r., 17:38
PKM wprowadza rezerwacje na miejsca na rowery
Od soboty, 26 maja, osoby, które planują z rowerem podróżować Pomorską Koleją Metropolitalną i chcą mieć pewność, że będzie dla nich miejsce w pociągu, będą musiały dokonać płatnej rezerwacji miejsca na jednoślad. Jednorazowy koszt rezerwacji to 3 zł, miesięczny 30 zł. To rozwiązanie ma pomóc wyeliminować problemy związane z brakiem wystarczającej liczby miejsc na rowery w składach PKM.

wtorek, 22 maja 2018 r., 13:40
W sobotę Dzień Matki - złóżcie życzenia swoim mamom na naszym portalu
To szczególny dzień w roku, w którym możemy w wyjątkowy sposób podziękować ukochanym Mamom, za troskę, miłość i wszelkie dobro, jakie nam okazują. Nikt tak nie kocha jak Mama. 26 maja to okazja, by pokazać, jak doceniamy wszystko, co dla nas robi. Z tej okazji zapraszamy naszych Czytelników do wspólnej zabawy - zróbcie Mamom niespodziankę - prześlijcie nam ich zdjęcia i złóżcie życzenia na łamach kartuzy.info.

wtorek, 22 maja 2018 r., 13:35
Będzie grzmiało i padało. IMGiW wydało ostrzeżenia
We wtorkowe popołudnie nad Kaszubami mogą przejść burze z opadami deszczu i gradu. W związku z prognozami Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I stopnia.

wtorek, 22 maja 2018 r., 12:26
Ruszył plebiscyt na najbardziej popularnego dzielnicowego
Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku rozpoczęła kolejną edycję plebiscytu na najpopularniejszego dzielnicowego. To policjanci pierwszego kontaktu. Wspólnie z mieszkańcami diagnozuje lokalne problemy, ustala ich przyczyny i pomaga w poszukiwaniu skutecznych sposobów ich rozwiązania. Na terenie powiatu kartuskiego pracuje 19 dzielnicowych, w całym województwie 411. Plebiscyt jest okazją, by docenić tych, którzy pracują na terenie danego rejonu.

wtorek, 22 maja 2018 r., 10:00
Przedszkolaki z Sierakowic jeszcze bliżej kultury kaszubskiej
Już tradycyjnie Samorządowe Przedszkole w Sierakowicach zorganizowało dla swoich podopiecznych Tydzień Kaszubski. Przedszkolaki mogły bliżej poznać najbliższe środowisko, jego tradycję, obyczaje i historię. Bawiły się przy kaszubskiej muzyce i uczestniczyły w lekcjach regionalnych.

poniedziałek, 21 maja 2018 r., 18:49
Wkrótce jubileusz ZSO nr 2 w Kartuzach - poznaj kolejną część historii szkoły i zobacz zdjęcia
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. dra A. Majkowskiego w Kartuzach przygotowuje się do świętowania jubileuszu 30-lecia istnienia Szkoły Podstawowej nr 5 i 20-lecia II Liceum Ogólnokształcącego. Z tej okazji przygotowaliśmy cykl poświęcony historii tej placówki. Dziś prezentujemy część drugą wraz z galerią zdjęć z tego okresu. Zachęcamy byłych absolwentów do podzielenia się swoimi zdjęciami z czasów szkolnych.

poniedziałek, 21 maja 2018 r., 15:17
Potłuczone szkło i rozrzucone butelki - tak wygląda skate park w Sierakowicach
Użytkowników sierakowickiego skate parku nie brakuje. Mimo, że nie jest duży, korzystają z niego zarówno dzieci, jak i starsi. Problem polega na tym, że nie ma komu zadbać o czystość tego miejsca. Potłuczone szkło, śmieci i porozrzucane butelki, to rzeczywistość, która przeszkadza szczególnie rodzicom, martwiącym się o bezpieczeństwo swoich pociech. Okazuje się, że trudno znaleźć odpowiedzialnego za tę sytuację.