niedziela, 12 sierpnia 2018 r., 08:00
Zmieniła Kaszuby i ich mieszkańców. Jak wygląda życie rok po nawałnicy?
Kilka tysięcy hektarów zniszczonego lasu, kilometry uszkodzonych linii energetycznych, pozrywane dachy z budynków mieszkalnych i gospodarczych, drzewa poprzewracane na obiekty i samochody, nieprzejezdne drogi - tak wyglądał poranek 12 sierpnia 2017 roku. Mija rok od kiedy, trwający zaledwie kilkadziesiąt minut, żywioł zmienił krajobraz Kaszub i życie ich mieszkańców. Sprawdziliśmy, czy rok wystarczył, by mieszkańcy powrócili do życia sprzed nawałnicy, czy w ogóle jest to możliwe?

piątek, 10 sierpnia 2018 r., 18:18
Gmina Żukowo. 10 odcinków dróg otrzyma nawierzchnię asfaltową
W drugiej połowie kwietnia ogłoszono przetarg na wykonanie nawierzchni asfaltowych. Obejmuje on 10 odcinków dróg na terenie całej gminy Żukowo. Dotyczą one następujących miejscowości - Miszewo, Leźno, Sulmin, Chwaszczyno, Łapino, Przyjaźń, Glincz i Borkowo. Łączna ich długość to około 1 km 700 m. Najmniejszy odcinek wynosi około 90 metrów, a najdłuższy - 400 metrów.

piątek, 10 sierpnia 2018 r., 13:15
Kartuzy wolne od fetoru - eksperyment na Karczemnym wypalił?
Wysokie temperatury utrzymują się od wielu dni w całej Polsce. W wielu jeziorach w całym powiecie upały powodują zakwity sinic. Problem ten rokrocznie od wielu lat dotyczył również Kartuz. Wraz z kwitnącymi sinicami w mieście unosił się straszny fetor. W ubiegłym roku gmina zamontowała na wodach jeziora rezonator, który miał ograniczyć zakwity. Jego skuteczności nie dało się zweryfikować, bo lato 2017 było chłodne i upłynęło pod znakiem intensywnych opadów deszczu. W tym roku mimo upałów, Kartuzy są wolne od przykrego zapachu. Czy to skutek starań kartuskiego magistratu?

czwartek, 9 sierpnia 2018 r., 16:23
Grzybno-Melgrowa Góra. Omijając dziury zmienili bieg drogi. Teraz mają nowy problem
Wyrwy i dziury to norma na drodze Grzybno-Melgrowa Góra, a gdy przejdą ulewy, kierowcy mają nie lada zadanie, by pokonać trasę do swoich domów. Interweniowali u władz gminy. Drogę naprawiano, choć nie tak jak życzyliby sobie mieszkańcy. Co więcej, okazuje się, że gmina remontowała, ale nie swój trakt, po kierowcy zmienili bieg drodze gminnej.

czwartek, 9 sierpnia 2018 r., 11:39
Bruno ma już dom! Porzucony psiak znalazł nowych właścicieli
Od kilku dni błąkał się przy Centrum Informacji Turystycznej w Kartuzach. Najprawdopodobniej spotkał go taki los, jak wielu innych czworonogów w czasie wakacji - ktoś go po prostu porzucił. Bruno, bo tak nazwali go pracownicy CIT-u ,to przesympatyczny, towarzyski psiak, który pilnie poszukuje nowego domu. Jeśli do piątku nie znajdzie się osoba, która będzie chciała stworzyć mu dom, pies trafi do schroniska.

środa, 8 sierpnia 2018 r., 15:03
Samochód w upalne dni może zmienić się w śmiertelną pułapkę
W środę na Rynku w Kartuzach pojawił się samochód "pułapka". Umieszczono w nim termometry, które mają pokazać, jak szybko w zamkniętym pojeździe wzrasta temperatura. To akcja kartuskiej Straży Miejskiej i Urzędu Miejskiego. Jej celem jest uzmysłowienie mieszkańcom zagrożeń, jakie płyną z pozostawienia w samochodzie nawet na chwilę dziecka lub zwierzaka. Może to być śmiertelnie niebezpieczne.

środa, 8 sierpnia 2018 r., 12:36
Kolejna fala upałów - wydano ostrzeżenia II stopnia
Nad Polską przetacza się kolejna fala upałów. Najbliższe dni upłyną pod znakiem wysokich temperatur. Zgodnie z prognozami słupki termometrów mogą skoczyć nawet do 34 stopni Celsjusza. W związku z tym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydało ostrzeżenia II stopnia.

wtorek, 7 sierpnia 2018 r., 13:46
14-letni Kuba walczy o życie bez cierpienia i bólu. Przeszkodą są czas i pieniądze!
Ból i cierpienie, nieustanna rehabilitacja, konsultacje, zabiegi, operacje to codzienność 14-letniego Kubie, który od ponad dekady walczy z niepełnosprawnością. Chłopiec o "najpiękniejszym uśmiechu świata" ma ogromną motywację, nie brakuje mu uporu i wiary w siebie. Szansą na lepszą przyszłość dla Kuby i życie bez bólu jest przeszczep komórek macierzystych w Bangkoku. Terapia jest jednak bardzo droga, a jej koszty przewyższają możliwości rodziny, dlatego też niezbędne jest wsparcie życzliwych serc.

wtorek, 7 sierpnia 2018 r., 12:48
Wygoda. Po raz siódmy wybiorą Najlepszy Regionalny Produkt Dożynkowy
Już po raz siódmy plac przy kościele św. Józefa w Wygodzie Łączyńskiej 15 sierpnia zapełni się tłumami świętującymi zarówno odpust, jak lokalne dożynki. Kaszubianki zapraszają bowiem na kolejną edycję Najsmaczniejszego Jarmarku Dożynkowego. Jego nierozłącznym punktem jest też konkurs na Najlepszy Regionalny Produkt Dożynkowy. Umiesz gotować, masz unikatowy przepis na regionalną potrawę, czy przetwór? Weź udział w konkursie!

poniedziałek, 6 sierpnia 2018 r., 14:42
Gm. Sulęczyno. Trwa naprawa dróg zniszczonych wskutek ubiegłorocznej nawałnicy
Choć od ubiegłorocznej nawałnicy mija rok, wciąż trwają naprawy i remonty wyrządzonych przez żywioł szkód. Sulęczyński samorząd realizuje obecnie trzy zadania drogowe, na wykonanie których otrzymał promesę ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na łączną kwotę 1.201.600 zł.