wtorek, 9 lipca 2019 r., 12:13
Chcesz przywrócenia bezpośredniego drogowego połączenia Kaszub z lotniskiem? Podpisz petycję!
Modernizacja i rozbudowa lotniska w Rębiechowie przed ponad dziesięcioma laty pozbawiła mieszkańców Kaszub bezpośredniego połączenia z gdańskim portem lotniczym. Z inicjatywy radnego powiatu kartuskiego Andrzeja Bystrona powstała petycja w sprawie połączenia drogi powiatowej z ulicą Słowackiego, co spowodowałoby znaczące usprawnienie ruchu i ułatwiłoby dostęp do lotniska. Wesprzeć tę inicjatywę może każdy. Wystarczy podpisać petycję.

poniedziałek, 8 lipca 2019 r., 14:05
Somonino. "Tajemnice Afryki" Marcina Zawadzkiego
Do piątku 26 lipca w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Somoninie można oglądać wystawę Marcina Zawadzkiego "Tajemnice Afryki". Wernisaż wystawy odbył się w czwartek, 4 lipca.

niedziela, 7 lipca 2019 r., 00:49
Roksana Węgiel i Grzegorz Hyży na finał Truskawkobrania 2019
Gwiazdy tegorocznego Truskawkobrania przyciągnęły na stok Złotej Góry tłumy fanów. Tym razem na malowniczej scenie nad jeziorem Brodno Wielkie wystąpili Roksana Węgiel i Grzegorz Hyży. Pierwsza z gwiazd wzbudziła ogromne zainteresowanie zwłaszcza wśród nieco młodszej widowni.

sobota, 6 lipca 2019 r., 16:09
Truskawkobranie 2019 - relacja na żywo
Na Złotej Górze w sobotnie popołudnie rozpoczęła się 44. edycja Truskawkobrania. Święto kaszubskiej maleny rokrocznie przyciąga do Brodnicy Górnej tłumy miłośników tych słodkich owoców. Na uczestników imprezy czekają liczne atrakcje i koncerty. Gwiazdami tegorocznej edycji będą Roksana Węgiel i Grzegorz Hyży.

piątek, 5 lipca 2019 r., 14:27
Spółdzielcy zdecydowali: Antyk na sprzedaż. Czy zostali zmanipulowani?
Zamieszanie, krzyki i przepychanki - tak wyglądało ostanie walne zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej "Kaszuby". Na posiedzeniu mieszkańcy podjęli decyzję o sprzedaży budynku przy ulicy Jeziornej 19, w którym mieści się działający od 16 lat ostatni z kultowych kartuskich lokali Antykvariat Cafe. Są jednak poważne wątpliwości, czy leży to w ich interesie, a prezes Grażyna Czubala uporczywie wymiguje się od wyjaśnień.

piątek, 5 lipca 2019 r., 13:51
Mściszewice. Gdzie będą się uczyć dzieci? Do września nie zdążą z remontem szkoły
Sulęczyński samorząd wciąż czeka na decyzję premiera, do którego wystąpił o dofinansowanie rozbudowy zespołu szkół w Mściszewicach. Nawet jeśli gmina pozyska dotację, to i tak inwestycja nie zostanie ukończona do końca wakacji. Gdzie więc rozpoczną rok szkolny dzieci z Mściszewic? Jak podaje wójt, rozpatrywanych jest kilka wariantów. Gmina szuka lokali zastępczych.

piątek, 5 lipca 2019 r., 12:32
Wyniki matur 2019 - jak poradziła sobie młodzież w powiecie kartuskim?
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku opublikowała wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych. W powiecie kartuskim pozytywnie napisało je 80 proc. zdających. Średnia w powiecie jest nieznacznie wyższa niż w województwie pomorskim, gdzie pozytywnie egzamin ukończyło 78,4 proc.

piątek, 5 lipca 2019 r., 12:05
Weeeknd z Truskawkobarniem, Zjazdem Kaszubów i wyścigami na rowerkach wodnych
Nadchodzący weekend upłynie pod znakiem światowego zjazdu Kaszubów w Chojnicach i święta truskawki na Złotej Górze. W niedzielę natomiast w ramach koncertów muzyki kameralnej ciekawe propozycje znajdą dla siebie melomani w Kartuzach, Żukowie i Sierakowicach.

środa, 3 lipca 2019 r., 15:29
Ostatnie pożegnanie śp. Franciszka Kwidzińskiego
Brać kaszubska, rodzina, przyjaciele, członkowie Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Kaszuby, delegacje Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i zaprzyjaźnionych zespołów, samorządowcy z burmistrzem Kartuz Mieczysławem Gołuńskim i starostą Bogdanem Łapą na czele towarzyszyli w środę w ostatniej drodze śp. Franciszkowi Kwidzińskiemu. Honorowy Obywatel Kartuz, wieloletni kierownik RPiZT Kaszuby spoczął na kartuskim cmentarzu tuż przy Kolegiacie WNMP.

środa, 3 lipca 2019 r., 10:55
Już w sobotę wielkie święto kultury kaszubskiej. Kaszubi zjadą do Chojnic
Światowy Zjazd Kaszubów już w sobotę. Impreza, która jest organizowana na pamiątkę zjednoczenia Kaszub w granicach jednego województwa, w tym roku odbędzie się po raz 21. Jej gospodarzem będą Chojnice. Tym samym Światowy Zjazd Kaszubów powraca do Chojnic po dwóch dekadach. To właśnie tam w 1999 roku swój początek miała ta największa kaszubska impreza plenerowa na Kaszubach.