poniedziałek, 26 grudnia 2016 r., 11:11
Święta oczami milusińskich z Akademii Przedszkolaka
Sprawdziliśmy, jak święta postrzegają trzy, cztero- i pięciolatki z Akademii Przedszkolaka w Kartuzach. Jak się okazuje mają bardzo oryginalne pomysły na to, skąd Mikołaj bierze prezenty i dlaczego wymyślono Boże Narodzenie.

niedziela, 25 grudnia 2016 r., 10:17
Smołdzino. Tradycje bożonarodzeniowe hołubimy z przyjemnością
Gorączkę przedświątecznych zakupów i przygotowań mamy już za sobą. Teraz przyszedł czas biesiadowania przy suto zastawionych stołach, wręczania prezentów, składania życzeń i śpiewania kolęd. Jeszcze przed rozpoczęciem świętowania spotykamy się u Danuty i Bernadety Browarczyk w Smołdzinie. Przy stole zasiadły panie ze Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych Jezioranki, aby powspominać te bardzo odległe i bliższe Boże Narodzenia. Jak to drzewiej bywało, a jak jest dzisiaj.

sobota, 24 grudnia 2016 r., 13:06
Radosnych, spokojnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia!
Wszystkim Czytelnikom życzymy wspaniałych świąt, spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze!

sobota, 24 grudnia 2016 r., 11:17
Chodzą od domu do domu, gwar i harmider czyniąc ogromny
Muzykant gra, chłop z babą tańczą. Rozbrykany diabeł szturcha widłami. Kominiarz sadzą smaruje. I jest - głośno, wesoło i z humorem. Dorośli śmieją się i przyjmują swoich gości na podwórkach, w korytarzach mieszkań i garażach. Dzieci płaczą ze strachu rozbrykaną grupą, a młode dziewczęta porywane są do tańca. Mowa o kaszubskich gwiżdżach, którzy do dziś w Wigilię kultywują kaszubską tradycję, w wielu miejscowościach odwiedzają domostwa, by ich mieszkańcom przynieść szczęście i zapewnić dostatek.

piątek, 23 grudnia 2016 r., 22:10
"Bo kiedy miasto na święta się stroi...", czyli nasze miejscowości w świątecznej odsłonie
Do wigilijnego wieczoru pozostał już tylko dzień. Święta już za przysłowiowym rogiem, o czym każdego dnia przypominają m.in. rozstawione i rozwieszone na ulicach miasta ozdoby i iluminacje świetlne. Oto jak po zmroku prezentują się oczekujące na Boże Narodzenie nasze miejscowości.

piątek, 23 grudnia 2016 r., 13:29
Starostom nakazano całodobowo monitorować, czy nie zanika sygnał TVP
Niecodzienne pismo wpłynęło we wtorek do starostw powiatowych w całym kraju. Służby wojewody prosiły starostwa o monitorowanie sygnału TVP Info. Informacje o zakłóceniach w transmisji należało publikować w specjalnie przygotowanej tabeli i przesyłać codziennie o godz. 10.30 do centrum.

piątek, 23 grudnia 2016 r., 10:58
Gimnazja zostaną zlikwidowane. Przez nową reformę w oświacie zapanuje chaos?
Już we wrześniu 2017 roku dzieci i młodzież mają rozpocząć naukę w nowym systemie oświatowym. Reformę edukacji, za sprawą której zlikwidowane zostaną gimnazja, wrócą ośmioklasowe szkoły podstawowe i o rok wydłuży się nauka w szkole średniej, sejm przegłosował 15 grudnia. Przeciw jej wprowadzeniu protestowali zarówno nauczyciele, jak i rodzice, uczniowie oraz samorządy. Ustawa czeka jeszcze na podpisanie przez prezydenta, przeciwnicy reformy wzywają go jednak do weta. Sprawdziliśmy, jak zmiany minister Zalewskiej mogą wpłynąć na uczniów w powiecie kartuskim.

piątek, 23 grudnia 2016 r., 10:35
Kartuzy. Radni zadecydują, czy park przy poczcie będzie nosić imię 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty
Jeśli kartuscy radni nie zadecydują inaczej, to park przy poczcie w Kartuzach będzie nosić imię 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tą propozycją niedawno wystąpiło Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego Oddział Kaszubsko-Pomorski w Kartuzach. Na miejscu ma powstać także pomnik marszałka.

piątek, 23 grudnia 2016 r., 09:56
Kierownictwo ubojni w Żukowie z zarzutami - warunkowy areszt dla dwóch osób
Prezes zarządu, dyrektor zarządu oraz osoba, która formalnie zawierała umowy z dostawcami usłyszeli zarzut doprowadzenia ponad 40 pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie ponad 8 mln zł. Wobec dwóch osób sąd warunkowo zastosował areszt, wobec dyrektora poręczenie majątkowe i zakaz opuszczenia kraju.

piątek, 23 grudnia 2016 r., 08:42
Dzierżążno. Prace przy budowie boiska dobiegają końca
Prace przy budowie boiska wraz z siłownią zewnętrzną w Dzierżążnie chylą się ku końcowi. Boisko jest już gotowe, a dzieci pomimo zimowej aury już zaczęły z niego korzystać. Do wykonania została jeszcze między innymi siłownia zewnętrzna.